İnsanların Para İçin Neredeyse Kendilerine Zarar Verdikleri Kulağımızın Zarını Patlatan TikTok Canlı Yayınları

431PAYLAŞIM

Bu insanların hiç mi yakın arkadaşları yok...

Dünyada son yılların popüler uygulaması haline gelen TikTok, Türkiye'de de gencinden yaşlısına herkes bu video uygulamasıyla yatıp kalkıyor.

Kısa videoların müzik eşliğinde çekildiği ve açılan canlı yayınlarla paraların kazanıldığı sosyal medya uygulamasının özellikle pandemi döneminde insanlara ilaç gibi geldiğini yadsıyamayız.

Bu kadar çok talep görmesinin yanında bir kesim de TikTok'tan "Türkiye'nin başına gelmiş en rezil şey" olarak bahsediyor ve acımasızca eleştiriyor.

Burada size bu eleştirilerin nedenlerinden kendimce bahsetmiştim;

Muhafazakâr Kesimi Yozlaştırdığı Söylenen ve Ucube Gösterisi Olarak Görülen Tiktok'a Toplum Olarak Neden Karşıyız? - onedio.com
Muhafazakâr Kesimi Yozlaştırdığı Söylenen ve Ucube Gösterisi Olarak Görülen Tiktok'a Toplum Olarak Neden Karşıyız? - onedio.com

Bunları şimdi bir kenara bırakalım. Benim size bahsedeceğim asıl konu TikTok kullanıcılarının adeta çıldırma seviyesine geldiği canlı yayınlar...

Aktif her TikTok kullanıcısının 1000 takipçiye ulaştığında canlı yayın açma hakkı oluyor ve bu yayınlardan da gül, asa, öpücük, para yağmuru, baklava, nazar boncuğu, yat ve spor araba gibi hediyelerle para kazanıyor.

Genellikle de milyonlarca takipçiniz ve sponsorunuz yoksa sadece canlı yayınlardan para kazanma şansınız oluyor. Bu nedenle de özellikle geç saatlerce TikTok'ta bir canlı yayın ağı başlıyor.

Buradan da hediye fiyatlarına bakabilirsiniz;

Neden Böyle Davrandıkları Belli Oldu: İnsanları Çılgına Çeviren TikTok Hediyelerini ve Kazanılan Paraları Öğrenince Şok Olacaksınız - onedio.com
Neden Böyle Davrandıkları Belli Oldu: İnsanları Çılgına Çeviren TikTok Hediyelerini ve Kazanılan Paraları Öğrenince Şok Olacaksınız - onedio.com

Bu canlı yayınlardan bazıları sohbet havasında geçerken; bazıları da ahan da bu ablamız gibi sesiyle yeri göğü inletiyor. Canlı yayını izleyen cebi dolu bir abimiz kendisine hediye göndersin diye yapıyor bunu.

Adeta insanlar hediye dileniyor diyebiliriz. Bunu yaparken de kendilerini parçalayıp nefessiz kalıyorlar. Hediye gönderilmesi için her türlü saçmalığı yapan hatta kendisine zarar verenler bile var. Bunu saatlerce yapıyorlar ve asla enerjilerinden bir şey kaybetmiyorlar.

Eğer hiç izlemediyseniz bu videoyu izleyince neyden bahsettiğimi çok net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Bunun adı kısacası sanal dilencilik... Sokakta ya da köprü üzerinde engelli rolü kesip insanlardan para istemekle canlı yayında çığlık atarak istemek arasında pek bir fark göremiyorum ben.

Yaptıkları hiçbir şey de yok. Anca bağırıp çağırıp "Hadi, kim bunu atacak kim şunu atacak" deyip duruyorlar. İşe yarar bir şey yapsalar bu kadar göze de batmayacak.

Yayın sırasında izleyenler hakaret dolu yorum atsa da yayın sahibi asla umursamıyor. O kadar gözleri dönmüş ki yedikleri küfürleri bile görmüyorlar.

Bu yayınları izlerken ekran karşısında onlar adına utanmaktan başka bir çaresi de kalmıyor insanın.

Bu insanlara da neden para gönderildiğini anlayamıyorum. Sizin kulaklarınıza zarar vermekten başka hiçbir işe yaramayan bu kullanıcılara neden para yedirirler ki?

Para gönderenlere enayi demekten başka bir şey gelmiyor aklıma.

Artık insanların bu hali dayanılacak gibi değil. Bir yandan eleştirirken diğer yandan da durumlarına üzülüyorum. Keşke kendilerine güldürmeden para kazanabilselerdi.

Neyse, yorumları size bırakıyorum. :)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
foreverscience

Tik tok çok işe yarar bir uygulama ülkedeki malları bulmanızı sağlıyor,bir şey diyeceğim dünyadaki insanların 93% ü tiktok kullanıyor bilginize böyle bir makale görmüştüm

mehmetkayasar

gerçekten tiktok bu ülkenin gerizekalı turnusolu. yani ne kadar mal varsa toplanmış orada, gerçekten iğrenç! z nesli nereye gidiyor?

moonmatt

Midem bulandı

king-in-the-east

bunun ; youtube'da mal mal videolar çekip kendini çoluga çocuga izletip para kazananla, twitch'de yayın yapıp bilgisayar alamayan oyun oynayamayan kişilerden para kazananla hiç bir farkı yok.. instagram'da da mesela herkes influencer olmuş amk.. ürün tanıtma reklam vs peşinde.. ha bu tiktoktakiler zenginler içinde daha sonradan görme gibi duruyor farkı o :D yöntemleri elit durmuyor :D "bugün size şu ürünü tanıtacağım" öbürü "ARABA ATIN AMK ADAMIN DİBİSİNİZ BANA PARA VERİN BENİ ZENGİN YAPIN" sıkıntı bunları izleyenlerde.. o zaman da insan şunu düşünüyor yaşadıgımız toplumun büyük çogunlugunu bu izleyenler ve izletenler oluşturuyor amk zaten.. yapacak bir şey yok.. tebrikler azınlıktasınız..

angie-rose

Msn'de şarkı paylaşan bizim gençlik nerede, bunlar nerede. Şimdi de OK Boomer derler okuyunca. Baştan söyleyeyim, Y kuşağıyım. Tabi ki yeni kuşağın içinde beni hayrete düşürecek kadar akıllı, kültürlü olma eğilimi olan aydınlık gençler var. Ama bu saçmalıkları görünce, gençliğe olan inancım sarsıldığı için üzülüyorum.

Görüş Bildir