İnsanlar Neden Hep Koyun Gibi Davranır? En İkna Edici Cevap Yine Bilimden Geldi!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kendi düşüncesi olmayan, sürekli bir yol gösterene ihtiyaç duyan, özgün bir seçim yapmak yerine yerine doğrudan kabul edilmişi benimsemeye çalışan insanların toplumun büyük bir bölümünü oluşturduğunu söylesek, sanırım pek az insan itiraz eder.

Peki neden böyle?

Cevaplar bitmez. Zaten tek bir etkenden bahsetmek mümkün değildir. Çok fazla değişken bir araya gelir ve bu gibi durumları ortaya çıkarır. İşin tarihsel ve kültürel boyutlarını da göz ardı etmemek gerekir elbette.

Bugün bu sorunun cevabını ararken, bu defa ayaklarımız biraz daha yere basacak. Çünkü sırtımızı bilimsel bir araştırmaya vereceğiz.

Leeds University’den Profesör Jens Krause’nin yürüttüğü araştırmada, sonuçları oldukça çarpıcı bir deney yapıldı.

Deney iki gruba dayanıyordu. Bir meydana rastgele dolaşmaları için bırakılan büyükçe bir grup, ve belirli rotaları olan ufak bir grup.

Deney sona erdiğinde bilim insanlarının gözlemleri ise şaşırtıcı oldu. Çünkü büyük grup, oradaki kalabalığın en fazla %5’ini oluşturan rotalı grubu istemsizce takip ediyordu.

Profesör Krause’ye göre hayvanların sürü psikolojisiyle önemli paralelliklerimiz var...

Bu araştırmayı ilginç yapan şeyse, katılımcıların sanki söz birliği etmişçesine rotalı grubu takip etmiş olmasıydı. Çünkü deneyden önce katılımcıların iletişim kurmaları, hatta göz teması yapmaları bile yasaklanmıştı.

Bütün bunlar sosyal hayattaki davranışlarımıza dair muazzam bir ipuçları veriyor şüphesiz.

İnsanlar herhangi bir kural ya da önkabul olmadan, öylece sürü halinde davranabiliyor ve üstelik ne yaptıklarının farkında dahi olmuyor.

Kalabalık bir meydanda dolaşan bir grup insanın peşine istemsizce takılmak masumane görünebilir...

Fakat bu davranış biçiminin siyasi tercihlerimizde ya da hayatımızın önemli dönemeçlerindeki seçimlerimizde etkili olabileceği düşünülünce, evet, tehlike çanları işte o zaman çalmaya başlıyor.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-levent-ozturk1

Eheeheeheehehe

cakar_bey

Çok teknik bilgiye gerek yok, istedikleri için öyleler. Editör halt etmiş

dermetzgermeister

Vee sayın editör bu yazının sonundaki vermeye çalıştığın mesajla; aslında kendi siyasi çizginde olmayan insanları büyükçe bir grup gibi gösterip koyun imasında bulunarak, kendini de proaktif davranan eleştirel küçük muhalif grubun içinde adderek, esasen popüler kültürdeki muhalif olma mottosuna takılan asıl koyunlardan olduğunu göstermiş olur.

volkibey

kendine güveni olmayan ve ne yapacağını bilmeyen insan başkasını takip eder.

rrr

genlerimizde yazılı diyoruz sen ne diyosun, evrimle gelen süreç bu, deneyde iletişim yasak, şişme burda kendini övüp insanları yerceksin diye, kendine güveni olan adam bunu heryerde söylemez zaten

volkibey

kardeş sende alınganlık geni baskın heralde ! ben kendimce bildiğimi yorum yaptım ve yazdım, bu kadar basit yani.

kaiross

Askerdeyim çocuğa telefon geldi, yüzü düştü karşı taraf nişanı atmış. 1 dk. geçmeden ayranından içip sütaş' da ayranı bir başka yapıyor ya dedi... /...Herkesi güldüren kendi gülmeyen bu oluşumun sizlere çok ihtiyacı var. desteklerinizi esirgemeyin LÜTFEN (reklam paramız yok bir de) https://www.facebook.com/rokokomizah

Başlıklar

Bilim
Görüş Bildir