Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanı İntihara Sürükleyecek Kadar Şiddetli Ağrılara Sebep Olan Hastalık: Trigeminal Nevralji

3.3bPAYLAŞIM

‘İnsanın neresi ağrırsa, canı oradadır’ derler ya hani…

Sahiden de böyledir. 

Dişiniz ağrıdığı zamanlarda çektiğiniz acılar sanki en önemli parçanızın o olduğunu düşünmenize neden olur. Mide için de bu böyledir, başınız için de.

O anlarda, ağrıyan yerimizdeki ağrıların dinmesi için, her şeyimizi verecek durumdayızdır adeta.

Eğer bu ağrılar bir hastalıktan kaynaklı ise, örneğin migren gibi, o hastalığı defetmek bizim hayattaki en önemli amacımız oluverir.

Elbette tüm hastalıklar kötüdür, acı verir, canımızı yakar.

Fakat, bir hastalık var ki, neden olduğu ağrılar başka hiçbir ağrıya benzemez, hayatı gerçek anlamda zehir eder.

Bu hastalığın adı literatürde trigeminal nevralji olarak geçer ve insanın yüz bölgesinde dayanılmaz bir ağrıya sebep olur.

Hastalık, beyinden çıkan ve ‘kafa çifti’ olarak bilinen trigeminal sinirin, otonom sinir sisteminin kontrolünden çıkarak aşırı çalışmasıyla oluşur.

Yüzün sağ veya sol yarısında, alt çene, dudak kenarı veya göz çevresinden başlar.

"Şimşek çakar" veya "elektrik çarpar" gibi ifadelerle de tanınır ve günde onlarca kez tekrarlayan çok ağrılı ataklara sebep olur.

Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler, gündelik hayatlarını normal şekilde sürdüremeyecekleri kadar şiddetli ağrılar çekerler.

Su içemez, yüzünü yıkayamaz, yemek yiyemez ve hatta konuşamaz hale gelirler.

Ağrıları dindirmek için alınan hiçbir ağrı kesici işe yaramaz.

Ağrılar hiçbir sebep yokken başlayabileceği gibi, yüze dokunma veya sert bir rüzgarla da başlayabilir.

İnsanı intihara meylettirecek kadar şiddetli ağrılar yaşatan bu hastalığın sebebi ise henüz tam olarak bilinmiyor.

Beyinde gerçekleşen istenmedik bir yüklenme ya da henüz fark edilmemiş gömülü bir diş bu hastalığın başlama sebebi olabilir.

Hastalık çok yaygın olmadığı ve bilinmediği için de hastalar doktora gitse de, hastalığın teşhisi oldukça zordur.

Doktorlar, ağrılar sebebiyle kendilerine gelen hastalarından stresten uzak durmalarını ve bu ‘anlaşılamayan’ ağrılara stresin sebep olabileceğini söylerler.

Bilmedikleri ise yaşadığınız bu fiziksel ağrının, sadece stresle oluşamayacak kadar şiddetli olduğudur.

Size önerilen bu tedavi yöntemine gülmek istersiniz, fakat güldüğünüz anda yüzünüzde öyle şiddetli bir ağrı olur ki, güldüğünüze de pişman olursunuz…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rrr

doktorların çoğu cahil. buna karşı çıkanlarsa daha cahil.

omer-balkan

Hastalık, beyinden çıkan ve ‘kafa çifti’ olarak bilinen trigeminal sinirin, otonom sinir sisteminin kontrolünden çıkarak aşırı çalışmasıyla oluşur. yazıyosunuz sonrada neden oldugu belli değil :) ikisini de dene tarafını seç mi olay nedir :)

serap.b.tepe

Salman Khan' da vardı bu hastalıktan

beritan-erkovan

yaklaşık olarak 6 aydır çektiğim bir hastalık, daha sonrasında geçici yüz felci gibi hastalıklarada sebep oluyor. Genel olarak 2 çeşit tedavi uyguluyor nörologlar ilkinde antidepresan ilaçlar vererek sinirleri yumuşatmaya çalışıyorlar, kısmen başarılı olsada ağrıları tam anlamıyla dindirmiyor. 2. ilaç tedavisi ise epilepsi ilaçları neruontine 800 mg kullanıyorsunuz. insanı tam anlamıyla zombiye çeviriyor ama ağrıyı bir süre sonra hissetmemeye başlıyorsunuz. Eğer buda başarısız olursa son olarak operasyon düşünebilirsiniz.

hipergrafi

Nevralji zaten kelime itibaribile ağrı hissinin kontrolden çıkması demek oluyor. Dr House'de duymuştum ilk. Hastanın beynine yerleşen amip ağrı merkezine yayılınca beyin tüm vücuda vücuda ağrı sinyalleri göndermeye başlıyordu. Adamın haykırışları hastaneyi inletiyor, kendini kaldırıp kaldırıp yatağa vuruyordu. Acı beynin ağrı merkezinden kaynaklandığı için en ağır morfin de verilse hafifletemiyordu bile. Acıdan ölmemesi için yapay komaya soktular adamı ama göstergeler hala adamın ağrı çektiğini gösteriyordu. Nevralji kelimesini görünce tüylerim diken diken oldu. Neyse ki aynı durum değilmiş.

Görüş Bildir