Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsan Yüzü İddia Edildiği Gibi Altın Oran'a Uysaydı Nasıl Gözükürdü Görmek İster misiniz?

-

Son dönemlerin en çok ilgi çeken kavramlarından birisi de Fi, yani Altın Oran.

Konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmayan pek çok insan, belli belirsiz her şeyin Altın Oran’a uyduğunu iddia ediyor.

Bu kişilerin son dönemde ağızlarından düşürmedikleri bir mite göre, yüzü Altın Oran’a uyan insanlar diğer insanlara daha çekici geliyor(muş).

Bizler de çevremizde yüzleri Altın Oran’a uyan kişilerden farkında olmadan etkileniyor, hoşlanıyor ve aşık oluyormuşuz.

İnsan yüzünün Altın Oran’a uyup uymadığına geçmeden önce, Altın Oran hakkında birkaç kelam edelim.

Tabi ki Altın Oran’dan bahsetmek için öncelikle Fibonacci Dizisini irdelememiz gerekir.

0 1 1 2 3 5 8 13 21 34 55 ... olarak devam eden sayı dizisi, Fibonacci Dizisi olarak bilinir.

“Adamın biri her tarafı duvarlarla çevrili bir yere bir çift tavşan koyar, her bir tavşan çifti her ay yeni bir çift tavşan dünyaya getirir ve dünyaya gelen her yeni tavşan bir ay sonra üreyebilir erginliğe gelirse, bir yıl sonra duvarlar içinde kaç tavşan olur?" temelindeki sorudan yola çıkarak Leonardo Fibonacci tarafından bulunmuştur.

İşte bu dizideki her ardışık iki eleman arasındaki oran Altın Oranı verir. Bu oranın ilk 15 basamağı ise 1,618033988749894…’dir.

Sayı büyüdükçe hassasiyet artar.

Altın oran, matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır.

Eski Mısırlılar ve Yunanlar tarafından keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır. Altın Oran’ı eserlerinde en çok kullanan kişi de birçoğumuzun bildiği gibi Leonardo da Vinci’dir.

İşte bu matematiksel rasyonun konu olduğu son mit, insan yüzleri ve yarattığı estetik algıdır.

Fakat, elbette bu durum birçok konuda olduğu gibi sadece söylentilerden ve bilgisizlikten kaynaklıdır, olayın gerçekliğine dair hiçbir bilimsel bulgu yoktur.

İnsan yüzünün Altın Oran’a uyması gibi bir şey söz konusu dahi değildir.

Şimdi buyurun, eğer yüzlerimiz Altın Oran’a uygun olsaydı nasıl olurdu ona bakalım:

#1

#2

#3

#4

#5

Gördüğünüz gibi pek de estetik değil...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kanlikontesdiyin

Ahahhahah amk malı

yirimlansizi

altın oranı ora'nla anlamışsın :)

damla-altunbas1

oha

can-metin

son zamanlarda sırf yazmak için yazar oldu onedio. eski kalitesinden eser yok.. daha çok kitleye ulaşmak için kalitesini aşağı çektikçe çekiyor.. şu an onedio resmen "gece hayatına düşmüş futbolcu" gibi.. yazık.

feyk

altin orani cok yanlis anlamissiniz. altin oran tum parcalar ayni sabit geometide olacak anlamina gelmez. altin oran embrio halinden yetiskinlige kadar gecen surede hucrelerin cogalip buyumesiyle iliskili bir durumdur. buyume sirasinda hucrelere verilmis bir plan sekil yoktur. hucreler buyurken sinyal veren kimyasallar yayar, bir hucre obegi fazla buyudugunde artan kimyasal orani kendi buyumesini yavaslatirken komsu hucre obeklerinkini belli oranda hizlandirir, kendi buyumesi yavasladigindada komsu obeklerden genel buyume sinyali tekrar buyume komutu verir. bu sekil karsilikli feed back alarak etkilesimle dokular buyume hizlarini birbirleriyle orantilar. vucudun ve yuzun alacagi sekli bu orantili buyume hizlari belirler. hucrelerin bolunmeside yukardaki tavsan ornegindeki gibi belli bir matematiksel seriyi takip eder. matematikle olan iliski burdan dogar, hucrelerin ussel cogalma hizlarindan.

feyk

eger bir hastalik, genetik ariza olmadiysa buyume dogru orantilarda gerceklestiyse belli yuz ve vucud noktalari atin oranin ile uyumlu oranlarda olur. bu sebebden guzellik altin oranla iliskilidir. bireyin bir hastaliginin, genetik kusurunun olmadiginin isaretidir. kisaca guclu kusursuz genlerin disa vurumudur. uremeye uygun guclu bireydir, bu sebebden cekici guzeldir.

feyk

https://i2.wp.com/memolition.com/wp-content/uploads/2014/07/examples-of-the-golden-ratio-you-can-find-in-nature-93495.png

Başlıklar

AltınMuş
Görüş Bildir