Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnka Duvar Ustalarının Harçsız Yaptığı ve Yüzyıllardır Bozulmadan Korunan 12 Köşeli Taş

 > 
319PAYLAŞIM

İnka İmparatorluğu, Kolomb öncesi Amerika’nın en geniş imparatorluğuydu. İmparatorluğun idari, politik ve askeri merkezi, günümüzde, bir zamanların güçlü imparatorluğunun kanıtlarını hala bulabileceğimiz, Cusco,Peru’da bulunmaktaydı.

İnkalar mimarisi ve taş işçiliğiyle tanınır ve saygı duyulurdu. Günümüzde bile yapılarının bir çoğu zamana  karşı koyarak sağlam bir şekilde varlıklarını sürdürmekte. İnka mimarisi büyük ölçüde, eksiksiz bir biçimde kesilmiş ve şekil verilmiş taşların harç olmadan sıkıca döşenmesi olan, ince taş işçiliğiyle tanınırdı.

Kaynak: http://twistedsifter.com/2015/09/12-angl...

Buna en iyi bilinen örnek Cusco’nun tarihi merkezindeki Hatun Rumiyoc caddesinde bulunan ünlü 12 köşeli kayadır.

Mükemmel yerleşimi sayesinde, bir kağıt parçasının bile taşların arasına sığmadığı söyleniyor. Cusco, 1983’te UNESCO tarafından dünya miras alanı ilan edildi. Şehir, İnka İmparatorluğu hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyenler için popüler bir uğrak yeri.

12 köşeli taş gerçekten çok popüler bir uğrak yeri.

Bu yüzden oraya giderken büyük kalabalıklara ve etrafınızda çekilecek olan selfielere hazırlıklı olmanızda fayda var.

Son olarak, hazır aşağıdaki fotoğraf size taşın yakından bir görüntüsünü ve sahip olduğu ustalığı ve yeteneği takdir edebilme imkanı vermişken, biraz daha yakından bakalım ve böylece bu inanılmaz İnka taş işçiliği örneğinin boyutu ve ölçeğini gerçekten takdir edebilelim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bu taşlar nasıl kesilmiş? Neyle kesilmiş? O dönemin teknolojisi taşları bu şekilde şekillendirmeye elverişli miymiş? Onu da bi yazaydınız keşke. Daha bilgilendirici olurdu.

Gizli Kullanıcı

Çok uzağa gitmeye gerek yok Hititlerin başkenti Hattuşa'da (çorum) günümüzden 3500 yıl öncesine ait hayranlık uyandıracak taş duvar işçiliğini görebilirsiniz. Bu onun yanında yeni sayılır.

mnyksvsc

"Taşı gediğine koymak" deyimi buradan esinlenilmiş olsa gerek :)

Gizli Kullanıcı

İnkalar yoksa bu duvarları kim yarattı? Taşlayın

unbowedunbentunbroken

adamların belediyesi harbiden çalışıyormuş

erlik

nereye çalışıyormuş ? bir dinozor heykeli mi dikmiş? bir trasnformes mı dikmiş ? kaç tane tweet atmış ? hiç deniz getirmiş mi ?

unbowedunbentunbroken

oda doğru bir Melih Gökçek değiller

Görüş Bildir