İngiliz Belgeselde Yapılan Otopsi Obezitenin Tam Anlamıyla 'İç Yüzünü' Ortaya Çıkardı

-

BBC'de yeni başlayan bir belgeselde obez bir kadına yapılan otopsi, ciddi kilo probleminin sebep olduğu bedensel problemleri bütün gerçekliğiyle ortaya koyuyor. 1.65 boyundaki kadın 107 kilo ağırlığında ve doktorlar kalın yağ dokularını kesmenin dahi ne kadar zor olduğundan açıkça bahsediyorlar. Detayları Buzzfeed'den derledik.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

60 yaşlarının başında, 165 cm boyunda ve 107 kg ağırılığındaki Amerikan vatandaşı kadın kalp yetmezliği yüzünden hayatını kaybetti.

Kadının otopsisini gerçekleştiren doktor, "Kalın ve parlak sarı yağ dokularını kesmek için çok daha fazla kuvvet uygulamak zorunda kaldım," diyor.

Sol kolu kremasyon yapılması için kesilip, küller kadının ailesine gönderildikten sonra, vücudunun geri kalanı tıbbi uzmanlar tarafından incelenmek için alındı.

BBC'de yayınlacak olan belgeselin fragmanın da oldukça çarpıcı görüntüler yer alıyor.

Kadının kalbi bir obezite hastasında görülen bütün semptomları gösteriyordu. Kalp olması gerektiğinden çok daha ağırdı.

Patoloji uzmanı Giles Yeo, 'Her ne kadar bazı yağlar vücut için yararlı olsa da, ekstra yağlar vücutta gidecek bir yer bulamadığında hasar meydana geliyor,' diyor. 

Otopside bulunan bir diğer patoloji uzmanı Dr. Mike Osborn ise; 'Kalp şişkin ve gevşek, sağlıklı bir insanın kalbini elinize aldığınızda sıkı ve serttir, bu kalp daha çok bir torba gibi,' diye açıklıyor ve ekliyor, '449 gram bir kalp için fazla ağır, kilosuna rağmen bu aslında küçük bir kadın ve kalbi 225 gram olmalı. Bu kalp kalın bir kas dokusundan bir kese kağıdına dönüşmüş ve vücuda kan pompalayamaz hale gelmiş.'

Hasta zaten kalp yetmezliğinden hayatını kaybetmişti ve bu şüphesiz kilosuyla bağlantılı bir durumdu.

Karaciğer ise normal bir insanınkine göre çok daha sertti. Bu fazla alkol tüketenlerde de görülen bir durum fakat hastanın geçmişinde herhangi bir anormal alkol tüketimi yok. Bu yüzden doktorlar kesinlikle obeziteye bağlı karaciğer problemlerinin olduğunu düşünüyor. 

Kadının akciğerlerini inceledikten sonra BBC patoloji uzmanları, organlardan sızan sıvıyı fark ettiler bu sıvı ise kalp yetmezliğinin neden olduğu pulmonary edema yani akciğer ödemine işaret ediyor.

Belgesel sırasında Dr. Osborn; 'Bu kadında bir boğulma hissi yaratmıştır,' diye açıklıyor.

Doktorlar böbrekleri incelerken ise vücuttaki yağlanmanın böbreklere de etki ettiğini ve daha çok çalışmaları gerektiğini anlatıyor.

Patoloji teknisyeni ünlü Carla Valentine ise obezitenin vücut üzerinde gösterdiği etkileri anlatan belgeselde yer alıyor.

'Bu tür bir durumda olan hastalar genellikle geceleri dik uyurlar, eğer birisi size gece yüksek yastıkla uyuduğunu söylüyorsa bu kalp yetmezliğinin bir işareti olabilir. Kalp yetmezliği kalp krizinden farklıdır çünkü daha yavaş seyreder, semptomlar adım adım artar.' diyor Dr. Osborn.

Doktor elinde böbrekleri gösteriyor. Obez bir hastanın böbrekleri zorlanır ve organlar bir süre iflase etmeye başlar ve hasta diyabet evresine girer.

BBC temsilcisi kadının 'kendi vücudunun kadavra olarak kullanılması ve tıbbi bilime bağışlanmasına, ayrıca araştırma, eğitim için kullanılmasına ve bilimsel sunumlar için videoya çekilmesine izin verdiğini,' söyledi.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
behcet-sahin

yemeyin annem yemeyin kuzum sor yapın -Canan Karatay

gamze3434

5 saattir uyanığım kahvaltı yapmadım henüz.Bu haberi gördükten sonra vazgeçtim yapmıyorum kahvaltı falan amk.

lotkkk

şişmanlar öldü de zayıflar ölmedi mi?

oruc-bayrakci

zayıflar rahat öldüler şişmanların çevresinde hep birileri olmak zorundaydı zayıf bir kişinin koluna girip yada sırtına alıp götürebilirsin hastaneye ama şişman birisi o kadar kolay değil hele hele baygınken bunu iyi düşün kardeşim tabi hepimiz öleceğiz bu kesin ama bir rahat ölmek var birde sıkıntılar içinde ölmek var .

ataberk-yilmaz1

Biri sürünerek yaşadı diğeri ona nazaran daha rahat yaşadı ve öldü

mustafa.safak.5

Obeziteden ölenlerin sayısının açlıktan ölenlerin sayısını geçmesi.... Acı ve gerçek

nur-kizil

Sansürlü fotoğrafları bile açamadım, bir hafta yemek yiyemeyeceğim şimdi kesin.

Görüş Bildir