İndie Tarzını Müziğinin Kalitesi ile Türkiye'de En İyi Şekilde Temsil Eden 15 Alternatif Sanatçı

540PAYLAŞIM

Alternatif müziğin en iyi örneklerini bir araya getirdik. Tüm bu şarkılar bir kenarda dursun, her türlü duygu durumunda dinlersiniz!

‘Indie’ terimi, normalde ‘independent art’, yani bağımsız üretilmiş olan müzik, film, edebiyat veya herhangi bir sanat eserini tanımlamak için kullanılan bir sözden ibaretti.

Fakat indie ilerleyen zamanlarda, groove, jazz, rock hatta geleneksel olma üzere farklı müzik tınılarını içeren müzik türünün geneline verilen bir isim haline geldi. 

Son yıllarda ülkemizde bu müzik türü en iyi şekilde üretildi, dinlendi ve yükselişe geçti!

1. Yüzyüzeyken Konuşuruz - Kaş

2011 yılında Kaan Boşnak tarafından kurulan Yüz Yüzeyken Konuşuruz Türkiye’de bu tarz müziğin en iyi örneklerinden diyebiliriz. Gitar ve vokalde Kaan Boşnak, elektrik gitarda Engin Sevik, bas gitarda Can Tunaboylu ve davulda Can Kalyoncu’dan oluşan kadrosuyla grup, bizi zaman zaman üzen, zaman zaman heyecanlarından, ağlatan güldüren, indie-folk tarzı müzik yapıyor. 2018'de Akustik Travma albümünü yapan grup, geçtiğimiz yıl ise Kazılı Kuyum teklisini çıkardı.

2. Ars Longa - Beyaz Kale [ Official Video ]

Daha önce 2015 yılında Günler albümü ile ünlenen ancak mazisi 2005 yılına dayanan grup geçtiğimiz yıl Hayalet Radyo isimli albümlerini yayınladı. Yaptıkları müziği Art-rock olarak tanımlaya grup Ali Sinan Çulhaoğlu, Uygar Çehreli, Berat İşçioğlu, Tuba Gördes’den oluşuyor. Davulda ise sahnede Mehmet Kemal Ülkenciler eşlik ediyor. Grubun adı; Latince ars longa, vita brevis deyişinden geliyor ve bu sanat uzun anlamına gelmekte.

3. No Land - Düşünme Kaybolursun

2012 yılında yayınladıkları Ağrılar teklisini 2016 yılında Aramızda albümü izledi. Azeri, İranlı, Kürt ve Türk müzisyenlerden oluşmuş grubun Pusulası Kaybolmuş isminde müzik severlerle buluşan son albümde Türkçe, Azerice, Farsça ve Rusça toplam sekiz şarkı var.

4. İkiye On Kala - Mutluyum Ama Birazdan Geçer

Geçtiğimiz ay Kafamda Kentsel Dönüşümler isimli bir tekli yayınlayan İkiye On Kala 2019 yılında yayınladığı Bütün İstanbul Biliyor teklisi ile ünlenmişti.

5. Bubituzak - Ateş Olsan

2011 yılında Ali Güçlü Şimşek, Görkem Karabudak ve Emrah Atay tarafından İstanbul'da kuruldu. "Bir varmış bir yokmuş" filminin müziklerini yapan grup ikinci albümleri Boyutlar'ı 2017 yılında çıkarmıştı.

6. Palmiyeler - Venus

Indie/psychedelic pop-rock grubu Palmiyele Mertcan Mertbilek, Tarık Töre, Barış Konyalı, Rana Uludağ ve Yağız Nevzat İpek’den oluşuyor.Palmiyeler, 2017 ve 2018 yıllarında sırasıyla çıkardıkları Venus ve Akdeniz albümlerinden sonra geçen senenin başında Kalehan ve Yakalım Alışveriş Merkezlerini isimleriyle iki tekli de piyasaya sürdü.

7. Görkem Han - Shattered

2005 yılından beri bir çok farklı proje içerisinde yer alan Görkem, ses getiren Görkem Han (Jr.) isimli projesine 2013’ün ilk aylarında, ambient/downtempo türünde parçalar yaparak başladı. Çeşitli etkinlik ve festivallerde sahne alan Görkem, son teklisi Türkçe rüzgar gülü anlamına gelen “Rose des Vents”i geçen yıl piyasaya sürdü.

8. Onur Erbaş - Nefes Al

Onur Erbaş, hem uluslararası çapta hem de Türkiye'de görsel ve duysal iletişim alanında önemli işler yapıyor.

9. KUAN · Haydar Haydar [Live]

2011 yılında Demircan Demir, Barkın Çoruh tarafından kurulan Kuan geçtiğimiz sene OBS islimli bir EP ve hemen ardından 3 şarkıdan oluşan canlı kayıtlarını yayınlamıştı. 

Santur, ney, dertbaz ve didgeridoo gibi enstrümanları sık sık kullanan grup doğaçlama müzik üretim süreçlerine Alevi deyişleri ve Bektaşi nefeslerini de dahil ederek çok sesli ve kültürlü bir müzik deneyimi sunuyor.

10. Yasemin Mori - Aslında Bir Konu Var

Rock, caz ve punk’tan beslenen eşsiz tarzı ve klipleriyle tanıdığımız Yasemin Mori 2008 yılından beri farklı temalarla yayınladığı albümleriyle gönlümüzü fethetti. Son albümü Estrella’yı 2018 yılında yayınlayan Mori, geçen yıl Şubat ayında Rampa Stampa ile yine karşımızdaydı.

11. Zımba - Karamsar Olmamak Lazım

2007 yılında bir araya gelen grup ilk parçaları Karamsar Olmamak Lazım’ı 2012 yılında Türkiye müzik piyasasına hızlı bir giriş yapıyor. Grupta Murat Arda, gitarda Doğuş Sezin Çölok, bas gitarda Gökçe Çağatay, davulda Ayberk Çölok var.

12. Yank - Kiraz

Yankı Bıçakçı'nın beklenen solo çalışmaları Kiraz'la geldi. 

Bir süredir Utrecht'te yaşayan müzisyen, Nekizm ve Pitohui grubunun da üyesiydi.

13. Mert Tünay - Güzel

2013 yılında çıkan ilk maxi-single’ı “Güzel” ve 2014 tarihli yapımcılığını Kenan Doğulu’nun üstlendiği albümü “Çirkin”le önemli bir dinleyici kitlesine ulaşan Mert Tünay Ajda Pekkan’ın 80’li yılların başında yayınlanan parçası Düşünme Hiç’i yorumlamıştı. Mert Günay geçtiğimiz sene This Track is Funky isimli bir tekli yayınladı.

14. BARABAR - Lingo Lingo Şişeler

Oyuncu Serkan Keskin, Taner Ölmez ve müzisyen, yapımcı Fırat İkisivri’den oluşan grup, önemli halk müziği eserlerini yorumladıkları, doğanın içinde canlı performans olarak kaydettikleri ilk albümleri Memleket Nere’yi 2019 yılında piyasaya çıkardı.

15. BONUS: Büyük Ev Ablukada - HEPSİNE NE FENA

Grup ismini Turgut Uyar'ın bir şiiri olan "Büyük Ev Ablukada" dan almıştır. Üyelerini net olarak hiçbir zaman bilemesek de ana ekip Afordisman Salihins (Cem Yılmazer), Aslan14 (Mert Üçer), Canavar Banavar (Bartu Küçükçağlayan), Galvaniz Gelbiraz (Gülay Kılıçay), Gelicem Nerdesin (Alican Tezer), ve Kuytu Köşe'den oluşuyor.

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
psyhedelichead

Adamlar var, bazıları var, birileri var ve derin uyku adamı var.. hayallerin çok ötesinde bir anlayışta müzik yapan gruplar.. dinlerken bulutların ötesine ve daha ilerisine doğru yükseliyorsun.. güzeldir dinleyin, dinletin.

xmerdgrg

lara di lara,dolu kadehi ters tut,evdeki saat,nilipek,son feci bisiklet,pinhani,jakuzi,sedef sebüktekin,bağzıları,cemiyette pişiyorum gibi gibi harikalar da eklenmeli

Görüş Bildir