Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İllallah Demeden Önce Bir Kere Daha Düşünün: Ebeveynin Yaramaz Çocukla İmtihanı

243PAYLAŞIM

Ay bizimki hiç yerinde durmuyor, sanki g*tünde kurt var, evde kırmadığı bir şey kalmadı, vallahi nefes alacak vakit bulamıyorum, ne doktorlara, ne psikologlara götürdük yok anacım, hala aynı… Diyen ebeveynlerden misiniz? Toplanın bir şey diyeceğim.

1. Kısaca “yaramaz” veya yeni moda deyişle “hiperaktif” dediğimiz agresif, aksi, inatçı, huysuz ve hırçın bir çocuğunuz varsa endişe etmeyin.

2. Sadece bir süre, mesela ergenlik döneminin sonuna kadar ona sabretmeniz, anlayışla yaklaşmanız gerektiğini unutmayın.

3. Bu tip çocuklar yetişkinlik dönemlerinde genellikle; hak ve hukuka saygı duyarlar, kimsenin canına ve malına zarar vermezler.

smg.photobucket.com

4. Paylaşmayı seven, sakin, sorumluluklarını bilen bir yetişkine dönüşmelerini hayretle izleyeceğinizi garanti ediyoruz (istisnalar hariç)

5. Çünkü onların aksi, agresif, hırçın olmaları içinde bulundukları ortamda, kendilerini rahatsız eden hallere karşı geliştirdikleri bir savunmadır.

6. Bu tavırları, onların canını sıkan olaylara, kişilere karşı adeta bir isyandır.

7. Onlara göre; kendilerine bu denli haksızlık yapılmamalıdır, nasıl olur da annesi-babası ona rahat vermez… Tepkisi tamamen bunadır.

8. Bu konularda bazen haklı bazen de haksız olabilirler, ancak sürekli olarak haksız görülmelerine isyan eder bu çocuklar.

9. Öte yandan, afedersiniz boş çuval gibi, nereye koysan oraya yığılıp kalan, sessiz-sedasız oturup etrafı gözleyen, evde ve dışarıda hiç sorun oluşturmayan, eş-dost, konu-komşu tarafından; “ Tüh tüh maşallah…ne kadar uslu bir çocuk bu…” deyip parmakla gösterilen, her ortamda, her çocukla uyum sağlayan, boşa da doluya da sığan… Yani, her ortamda rahatını bulan, okul ve ergenlik öncesi çocuklardır sizi asıl düşündürmesi, endişelendirmesi gereken.

10. Nasıl ki depresyon içindeki yetişkinler, son derece sakin görünmelerine rağmen günün birinde, bir yerde, ‘aniden’ çevresini dehşete düşürecek derecede patlar ve tepki gösterirse işte böylesi çocuklar da, ergenlikten ya da yetişkinlikten itibaren, patlamaya hazır bir ruh hali içinde olurlar genellikle.

11. Çocuğu birinci tipe giren, yani huysuz, yaramaz, aksi, inatçı çocukların ebeveynlerinin neredeyse tamamı çocukları için kapı kapı dolaşarak onları sakinleştirecek ‘uzman’ arayışı içine girerler.

12. Buna karşın ikinci tip, yani sakin ve mülayim çocuklara sahip olan ebeveynler ise nedendir bilinmez çok rahattırlar.

13. Oysa büyük ihtimalle asıl uzman peşinde koşması gereken, çocuklarının bu hallerine çözüm ve çare araması gereken bu ebeveynler olmalıdır.

14. Çünkü, babası bir işle meşgulken onu bir türlü rahat bırakmayan, ben de yapacağım diye tutturan, eve misafir geldiğinde yerinde durmayıp, sizi güya rezil eden, bir arkadaşınızla sohbet ederken yanınızda belirip, her türlü tepkiyi gösterip konuşmanızı engelleyen ve sizi sinir eden, yolda, caddede, sokakta bir dostunuzla ayak üstü sohbete daldığınızda sizi devamlı çekiştiren, iten, vurur gibi yapan, size alakasız sorular soran çocuk doktor, psikolog kapılarında süründürülecek değil, alnından öpülecek çocuktur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lisami

Bunu herkese derim ama her seferinde aldığım cevaplar "sen ne bilirsin, böyle çocuklar dünyaya zarar" şeklinde... Ve ilk yaptıkları şey değişmez; Uzmana sanki hastalıklıymış gibi götürmeleri. Niye bazı şeylere bu kadar yüzeysel bakıyoruz?

cevdet53

la şu son gifteki çocukla bi ara rüyadamda karşılaştım töbe bismillah

berk-aydin4

Çocuklar iyidir bizim biraz sabırlı olmamız lazım. Asıl buna dikkat edin tüm cihazlar tehlikede önleminizi alın >> kesinlikle vakit kaybetmeyin.

metin-s.

Yıllarca benimle uğraştılar (kavga gürültü yaramazlık ne ararsan vardı bende :D ) ergenlikten sonra denildiği gibi saygılı bir insana dönüştüm.

emrec

Ben katılmıyorum.

Görüş Bildir