Görüş Bildir
Haberler
İlk Olimpiyatlara Katılmak İster misiniz? Microsoft'tan Tarihi ve Yapay Zekayı Bir Araya Getiren Proje

İlk Olimpiyatlara Katılmak İster misiniz? Microsoft'tan Tarihi ve Yapay Zekayı Bir Araya Getiren Proje

Batuhan
12.11.2021 - 07:57

Dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcıları, artık dijital bir restorasyon sayesinde, 2 bin 800 yıl önce Yunanistan’da düzenlenen ilk olimpiyat oyunlarının heyecanına ilk elden tanıklık edebilecek. Teknoloji devi Microsof ve Yunanistan Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından geliştiren sanal gerçeklik projesi antik Olimpya'daki stadyumdan cirit alanına, dev Zeus heykelinden dövüş arenasına kadar, ziyaretçilere dönemin rekabetçi ruhunu yaşama imkanı tanıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yunanistan Kültür ve Spor Bakanlığı ile Microsoft'un Kültürel Miras için Yapay Zeka adlı girişimi işbirliği yaptı. Sonuçta  “Antik Olympia: Ortak Zeminler” adlı proje ortaya çıktı.

Yüzbinlerce fotoğraf tarandı

Yüzbinlerce fotoğraf tarandı

Teknoloji devi Microsoft antik sit alanın yüz binlere fotoğrafını hem yer hem de drone tabanlı kameralarla çekerek yapay zeka aracılığı ile işledi.

İlk olimpiyatlar MÖ 776'da yapıldı

İlk olimpiyatlar MÖ 776'da yapıldı

Bununla birlikte ilk olimpiyat oyunları millattan önce 776’da günümüzde Yunanistan’ın batısındaki İlias bölgesinde yer alan Olympia'da gerçekleşti.

Oyunlar milattan sonra 393’e kadar her dört yılda bir tekrarlandı. Tarihi kaynakların bildirdiğine göre milattan sonra 425'te Zeus Tapınağı yanana kadar devam etti.

Tüm dünya için erişilebilir hale geldi

Tüm dünya için erişilebilir hale geldi

Yunanistan Kültür ve Spor Bakanı Lina Medoni, konuya ilişkin yaptığı açıklamada 'Antik Olympia'nın dijital temsili, dünyanın kültürel mirasını tüm dünya için erişilebilir hale geliyor' dedi.

Medoni, son teknoloji ile gerçekleştirilen restorasyonun, barış, uyum, mükemmellik ve asil rekabet değerlerini yüceltmeye  yardımcı olduğunu sözlerine ekledi:

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

27 anıt sanal olarak gezilebiliyor

27 anıt sanal olarak gezilebiliyor

Diğer taraftan  “Antik Olympia: Ortak Zeminler” deneyimi orijinal Olimpiyat Stadyumu, ünlü heykeltraş Phidias'ın atölyesi,  Hera ve Zeus tapınakları dahil olmak üzere antik Olympia sahasındaki 27 anıtı içeriyor.

Ayrıca, Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak kabul edilen, boyalı ve süslü sedir ağacından bir tahtın üzerine oturan 12 metre yüksekliğinde altın Zeus Heykeli'ne de yer veriyor.

Kullanıcılar, proje kapsamında 3 boyutlu olarak binaları gezebiliyor Ve tarihleri hakkında bilgilere ulaşabiliyor.

Tarihi ilk elden deneyimleme imkanı

Tarihi ilk elden deneyimleme imkanı

Dünyanın her yerinden ziyaretçiler, antik Olympia bölgesini sanal olarak ziyaret edebilir ve artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak tarihi ilk elden deneyimleyebilir” dedi.

Microsoft başkanı ve başkan yardımcısı Brad Smith ise  “Antik Olympia'yı dijital olarak koruma projesi, kültürel mirasta çarpıcı bir başarıdır” yorumunu yaptı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27
11
6
3
2
2
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Turgut Özgün

https://olympiacommongrounds.gr/explore/video-tour

Pasif Kullanıcı

Ee nasıl giricez nerede bu oyun aşağıda bi arkadaş link vermese götümüze baka baka çıkıcaz içerikten.

1913

sketch up 101 :)