İlk Kutlayan Erdoğan Olmuştu: Yunanistan'ın Yeni Başbakanı Seçilen Kiryakos Miçotakis Kimdir?

0PAYLAŞIM

Kiryakos Miçotakis Yunanistan'da geçtiğimiz Pazar günü yapılan erken seçimde %39 oy ve 158 milletvekili kazanarak Yunanistan'ın tek başına hükümet kuracak çoğunluğunu yakalayan isim oldu. Miçotakis'i arayan ve kutlayan ilk yabancı ülke lideri de Recep Tayyip Erdoğan oldu. Yunanistan'ın yeni kuşak siyasetçileri arasında yer alan Miçotakis bu başarısı ile tüm dünyanın da dikkatini çekti. Peki Kiryakos Miçotakis kimdir?

1968 Atina doğumlu olan Kiryakos Miçotakis ülke siyasetinde de önemli bir yere sahip olan bir Giritli aileden geliyor.

Miçotakis şu anda başında olduğu Yeni Demokrasi Partisi'nin eski lideri ve 1989 ile 1992 yılları arasında başbakanlık yapan Konstantin Miçotakis'in de oğlu.

Miçotakis'in ablası Dora Bakoyannis de YDP hükümetlerinde aktif rol almış ve 2006-2009 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı yapmış bir isim.

Miçotakis'in yeğeni olan Kostas Bakoyannis de Eylül 2019'da göreve başlamak üzere Atina Belediye Başkanı seçildi.

Miçotakis Atina'da Amerikan Koleji'ni bitirdikten sonra Harvard Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler eğitimi aldı. Ardından doktora çalışması ile ABD'de ödül de aldı.

1993'te Stanford'da, 1995'te ise Harvard'da farklı alanlarda yüksek lisans yaptı. Atina'ya döndükten sonra özel sektörde finans ve yatırım alanlarında görev aldı. Yunanistan'a döndükten siyaset içerisinde aktif rol alan Miçotakis en yakın rakibi Çipras'ın %7.5 puan önünde tek başına iktidar olmayı başardı. 

Polonya asıllı iş kadını Mareva Grabowski ile evli ve üç çocuk babası olan Miçotakis İngilizce, Fransızca ve Almanca biliyor.

Peki Miçotakis'in neler yapması bekleniyor?

Yunanistan'da uzun süredir devam eden ekonomik kriz ve işsizlik sorunları Miçotakis'in ilgilenmesi gereken ilk konular arasında yer alıyor. Miçotakis kamuoyunda Çipras'a göre "daha disiplinli, ciddi ve eğitimli" görülüyor. Bununla birlikte Miçotakis'in liberal bir eğitim aldığı ve Avrupa'yı ciddi oranda örnek aldığı da biliniyor. En önde gelen vaatleri arasında yatırımcıların teşvik edilmesi, vergilerin azaltılması geliyor. Yunan üniversitelerinde de "anarşiştlerin" azaltılması gerektiğini ve özerklik yasalarının değiştirileceğini de belirtti.

Miçotakis'in Türkiye - Yunanistan ilişkilerine bakış açısı nasıl?

Yunanistan'da yapılan seçimlerin ardından Miçotakis'in iktidara geldikten sonra yapacağı ilk işlerden birisinin  "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aramak ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde Ege ve Doğu Akdeniz'deki olası gerginliklere meydan vermemek amacıyla iki ülke arasında güven oluşturmaya çalışmak" olacağını söylemişti.

YDP ve Miçotakis Türkiye'nin Avrupa Birliği müzakerelerini destekleyen az sayıdaki muhafazakar partiler arasında yer alıyor.

Kıbrıs konusunda da uluslararası hukuk kurallarının ihlal edilmesi durumunda AB tarafından yaptırım uygulanması gerektiği görüşünü de paylaşıyor.

Çipras Dönemi Sona Erdi: Yunanistan'da Seçimin Galibi Miçotakis Oldu - onedio.com
Çipras Dönemi Sona Erdi: Yunanistan'da Seçimin Galibi Miçotakis Oldu - onedio.com
Yeni Parti Hazırlıklarına Başlayan, AKP'den İstifa Eden Ali Babacan Kimdir? - onedio.com
Yeni Parti Hazırlıklarına Başlayan, AKP'den İstifa Eden Ali Babacan Kimdir? - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
merdanrozyyew

Bu adam Imamoğlu'nun hemşehrisi değil mi? Niye kutladın reis?

damnd

Sayin erdogan yunan sever.verdigi adalara bakarakta bunu anlayabilirsiniz

barkin-cetin

Şunu hatırlatmayın yahu. İnsanın aklına geldikçe sinirleniyor.

damnd

simdi o adalara asker ve muhimmat stoklaniyor

la-mascherata

Valla helal olsun; kaliteli bir aileden geliyor, cok iyi egitim almis, aktif olarak is hayatinda yer almis, efendi ve agirbasli bir durusu var ama Allah affetsin cok cirkin, azucuk da tipi olaymis tadindan yenmezmis.

bseozyrt

Miçotakis : iyi yüzücüyümdür..

damnd

komik degil artik banal

cent

Yüzmeyi biliyormu acaba.

Görüş Bildir