Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Parti Hazırlıklarına Başlayan, AKP'den İstifa Eden Ali Babacan Kimdir?

691PAYLAŞIM

Türkiye siyasetinde yakın dönemde önemli bir yere sahip olan ve son yıllarda pek gündemde yer almayan Ali Babacan, AKP kurucu üyeliğinden istifa etti ve yeni bir partinin sinyallerini verdi. Yakın dönemde ekonomi yönetiminin başında yer alan ve öncesinde aktif bir siyaset hayatı olan Ali Babacan kimdir?

Ali Babacan 1967 yılı Ankara doğumludur.

Ali Babacan 4 Nisan 1967 yılında Ankara'da dünyaya geldi. 1985'te Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi'ni birincilikle bitirmiş ve 1989 yılında da ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünden birincilikle mezun olmuştur. 1990 yılında Fulbright bursu ile ABD'ye gitmiştir.

Ali Babacan ABD'de Fulbright bursu ile Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’de İşletme yüksek lisansını tamamladı.

Yüksek lisans yaparken pazarlama, organizasyon ve uluslararası iş idaresi konularında ihtisas yaptı. 1992-1994 yılları arasında ABD'nin finans sektöründe yer alan büyük firmalara danışmanlık yapan bir şirkette görev aldı. 1994 yılında Türkiye'ye dönerek 2002 yılına kadar Ankara'da özel sektörde görev aldı.

Ankara'nın meşhur sokağı "Çıkrıkçılar Yokuşu"nda ticaret yapan ailesi de işlerini esnaflık yaptıkları ilk zamanlardan itibaren büyütmüştür.

Ali ismi aslında Babacan'ın dedesinin de ismidir. "Çıkrıkçılar Yokuşu"nda esnaflık yapan ailesi işlerini ilk başladıkları dönemden itibaren büyüttü. Babacan şu anda aile şirketi olan ve dedesi ile kendi ismini taşıyan Ali Babacan A.Ş.'de de görev alıyor.

Takvimler 2001 yılını gösterdiğinde AKP Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu.

22, 23 ve 24. dönemde AKP Ankara Milletvekili seçilmiştir. 58 ve 59. dönem hükümetlerinde de ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı görevi yaptı. 60. Hükümet döneminde de Dışişleri Bakanlığı yapmış ve Avrupa Birliği müzakere sürecinde aktif görev almıştır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

ANAP-DSP ve MHP koalisyonunun görev aldığı 1999 ile 2001 yılları arasında yaşanan kriz sonrası tek başına iktidara gelen AKP'de ekonomi Ali Babacan'a teslim edilmişti.

2001 krizini izleyen dönemin ardından yapılan 3 Kasım 2002 genel seçimleri sonrasında AKP bir zafer kazanmış ve tek başına iktidara gelmişti.

Ecevit, Çiller, Erbakan, Yılmaz... Geçmişten Günümüze Cumhuriyet Tarihinin Koalisyon Hükûmetleri - onedio.com
Ecevit, Çiller, Erbakan, Yılmaz... Geçmişten Günümüze Cumhuriyet Tarihinin Koalisyon Hükûmetleri - onedio.com

2002 yılında siyaset tecrübesi olmayan ve 36 yaşında bakan olarak göreve gelen Babacan o dönem kriz sonrası yaşanan olumlu ekonomik göstergelerden de sorumluydu.

2002 yılından aktif siyasette kesintisiz yer aldığı süreye kadar mütevazı ve sakin ve mesafeli bir siyasetçi olarak tanınmıştır.

1 Mayıs 2009 tarihinde yapılan kabine değişikliğinin ardından Dışişleri Bakanlığı'nın Ahmet Davutoğlu'na verilmesinin ardından 61 ve 62. hükümette Başbakan Yardımcılığı görevini yaptı.

Daha sonra aktif siyasette pek göremediğimiz Ali Babacan bugünlerde yeni bir parti kuracağının söylendiği iddialar ile sıkça gündeme geliyordu. Bugün yaptığı açıklamanın ardından da sonbaharda yeni partinin kurulması bekleniyor.

Ali Babacan'ın istifa sonrası açıklamalarını aşağıdaki haberden okuyabilirsiniz.

Ali Babacan, AKP'den İstifa Etti: 'Yeni Bir Çalışma Başlatmak Kaçınılmaz Hale Gelmiştir' - onedio.com
Ali Babacan, AKP'den İstifa Etti: 'Yeni Bir Çalışma Başlatmak Kaçınılmaz Hale Gelmiştir' - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aaabbbcccddd

Ekonomik krizin ardından koalisyon hükümetinin yarattığı Kemal Derviş politikalarının ekmeğini yediği bilgisini es geçmişsiniz.

ertugrul-turgay-tusur-km

amerikadan icazet almıs pezeveng,dt

ugur-erol5

özeleştirmeleri yapan bu adam değil mi bence rte den daha tehlikeli bizi bile satar yabancılara

metin-akalp

"Düşmanımın düşmanı benim dostumdur." diyen ne güzel demiş. Reisin işi bir sonraki seçimde zaten zordu. Birde bu hınzır gülüşlü %5, %8 Allah ne verdiyse koparacak. Daha da belini doğrultamaz akepe. Derken bir bakmışız Adanalı dayı meclisin ortasında asrın liderimize "ters ters ne bakıyon la" diye posta koyuyor. Gayrı öleyim başka şey istemem.

cent

Irəvanda ermənilərin içində Azərbaycanın Xarici İşlər nazini utandırması, erməni siyasətçilərini güldürməsini biz heç vaxt unutmarıq. Bir siyasi xadimə yaraşmayan sadəcə ərgən hərəkəti idi onun etdiyi. Bəlkə də o hərəkəti karyerasında düşüşə gətirdi.

Görüş Bildir