Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İlk Fırsatta Sakarya'ya Gidip Birkaç Gün Geçirmek İçin Birbirinden Güzel 17 Sebep

5.5bPAYLAŞIM

1. Sapanca Gölü

Göl kıyısında keyifli bir yemek ya da etraftaki çiftliklerde ata binmek, doğayı ve sessizliği dinlemek ilk yapılacak plan olabilir. Ayrıca gölün etrafında trekking yapmaya uygun bir arazi ve harika bir doğa da mevcuttur.

2. Karasu

Genelde yakın çevrede oturan ya da yazlığı bulunan insanların yazın kısa süreli tatil için tercih ettikleri Karadeniz sahili olan ilçedir. Denize girip serinlemek büyük bir keyif verse de Karadeniz'in hırçın dalgalarına karşı tetikte olmak gerekir.

3. Maden Deresi

Karasu ve Kocaali ilçelerinden akan dere suyunun aşındırdığı yerlerde doğal bir kanyon oluşmuştur. İdeal bir trekking ve piknik alanıdır.

4. Kuzuluk kaplıcaları

Vücuduna önem veren insanların ya da termal turizmi tercih edenlerin uğrayabilecekleri bir yerdir. Zengin mineralli yeraltı sularıyla rahatlamak için doğru seçimdir.

5. Sapanca'da su sporları

"Bana sadece huzurlu ve sessiz ortam yetmez." diyenler için Sapanca'da rüzgar sörfü, su kayağı, kano ve kneeboard yapılabilir.

6. Serdivan'da yamaç paraşütü

Sakarya'nın merkez ilçelerinden Serdivan'da yamaç paraşütü yapmak ayrı bir zevk. Kilometrelerce uzaktaki yerleri bile gürebileceğiniz, yemyeşil dağların arasından süzüleceğiniz bir aktivite.

7. Deprem Müzesi

Sakarya il merkezinde bulunan deprem müzesi 17 Ağustos depremi sonrası yapılmıştır. Ölenlerin isimleri ve depremden fotoğrafların yanı sıra, tarih boyunca o coğrafyada kaydedilmiş depremlerin bilgileri de mevcuttur. 17 Ağustos depremini gösteren bir simülasyon da vardır.

8. Taraklı evleri

Taraklı ilçesini özel kılan şey kimisi 3 asırdan uzun bir süredir ayakta duran ahşap evleridir. Korum altındaki evler heybetli görünümüyle ilçe sokakları boyu süzülür.

9. Justiniana Köprüsü

Otobandan şehre girdikten sonra solunuzda kalacak yerdedir. Bizans'tan kalma 1500 yıllık tarihi köprünün üzerinden hala ulaşım sürdürülmektedir.

10. Paşalar Kalesi

Geyve’den Mekece’ye kadar uzanan Pamukova ve Geyve ovalarını adeta kuşbakışı gören Paşalar Kalesi'nin yapım tekniği ve sur duvarlarında kullanılan geç Roma Dönemi mezar stelleri ile mimari parçaların devşirme malzeme olarak kullanılmış olması Bizans dönemi yapısı olduğunu göstermektedir.

11. Vecihi Kapısı

Osmanlı mimarisinden kalma geçmişe ait eserler arasındadır. Mimar Sinan tarafından yapıldığı söylenen kapının bulunduğu yerden İpek Yolu'nun geçtiği rivayet edilmektedir. Bu kapı Sapanca'da bulunmaktadır. Toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkün olup, şehir merkezine uzaklığı 17 km'dir.

12. 2. Bayezid Köprüsü

Alifuatpaşa kazasını Geyve ilçesine bağlayan kısımda, Sakarya Nehri üzerinde büyük kesme taşlardan yapılmış bir köprüdür. Kitabesinde, “Bu köprü tarihte devir açan Fatih’in oğlu II. Bayazıd tarafından H. 901 (M. 1495) yılında yaptırılmıştır.

13. Melen Çayı'nda rafting

Sakarya'da doğup Düzce'ye geçen Melen Çayı üzerinde rafting yapılabilmektedir.

14. Pandovicca Mağarası

Karasu'nun Yassıgeçit Köyü'nde sarkıt ve dikitlerle oluşmuş mağara, adeta bir korku filmi seti gibidir.

15. Acelle Yaylası

Yayla, Akyazı ilçesinin 35-40 km. güneyinde yer alır. Karayolu ulaşımı mevcuttur.

16. Maşukiye

Sapanca'ya yakın olan Maşukiye'de butik oteller ve kahvaltı mekanları mevcuttur. Genel ölçüde bozulmamış doğal yapısıyla insana büyük bir huzur veren beldede zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsınız.

17. Islama köfte

Sakarya'nın en bilinen lezzetlerindendir. Eğer vaktiniz varsa ıslama köfte yemek için Yenicami Kavşağı civarında bulunan Köfteci Mustafa'ya gitmelisiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kerem-alkan

Uçuşlar ile ilgili bilgi almak isterseniz web sitemizden bizlere ulaşabilirsiniz. sakaryayamacparasutu.com

s0uthredb

Maşukiye Kocaeli de...

fatihgurler45

Yani Şey yapılabilir

gokhan-birkol

Sakaryada yamaç paraşütü deneyimini yaşamak istiyorsanız, deneyimli pilot eşliğinde sahne önünden gökyüzünün keyfini çıkarın.

Gizli Kullanıcı

arkaniza bakmadan kacin denebilecek gereksiz sehir

Görüş Bildir