Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İlham Veren Bir Hikâye: Memur Olmaktan Vazgeçip İki Yılda 25 Ülke Gezen Fotoğraf Tutkunu Çift

-
Abone ol

Size ilham verecek bir hikâyeden bahsedeceğiz bugün. Memur olmak yerine fotoğrafçı olmayı tercih ederek onlarca ülkeyi gezen bu çifte özenmemek mümkün değil.

Bu çiftin hikâyesini baştan sona ilgiyle okuyacaksınız:

Merve Ceran Çevik 27 yaşında. Asıl mesleği sosyal bilgiler öğretmenliği, ama öğretmenlik yapmıyor. Peki neden öğretmenlik okudu ve neden yapmıyor?

Anadolulu, orta derecede geliri olan bir ailenin kızı. "Oku, bir mesleğin olsun" dedikleri için mecburen öğretmenliği seçmiş ve 4 yıl öğretmenlik okumuş, ama KPSS sorunu çoğu öğretmen gibi onu da vurmuş ve atanamamış. Ayrıca günümüzde öğretmenin ve öğretmenliğin ülkemizde pek bir değeri olmadığını düşündüğü için de öğretmenlik yapmıyor, yapacağını da düşünmüyor.

Çocukluktan beri süregelen dünyayı gezme ve manzara fotoğrafı çekme arzusu olan biri olmuş daima. Maddi imkansızlıklar ve daha bir sürü sebep, bu arzusunu rafa kaldırmasına neden olmuş.

📸 Finlandiya

Üniversitede tanıştığı sınıf arkadaşı, bugünkü eşi Cuma Çevik sayesinde fotoğraf çekme ve seyahat etme arzusu tekrar gün yüzüne çıkmış.

Eşi bir ressam. Güzel sanatlar fakültesinde okumak isterken o da maddi imkansızlık sorununa takılmış ve sosyal bilgiler öğretmenliği okumak zorunda kalmış.

Her ne kadar istemeyerek okudukları bir bölüm olsa da, eşiyle tanışmalarına vesile olmuş. Ait olmadıkları bir yerdeyken sonsuza kadar ait hissedecekleri bir yer bulmuşlar birbirlerinde.

📸 Norveç

Resim yapmak için yeterli zamanı ve parası olmayan eşiyle birlikte yarı profesyonel bir fotoğraf makinesi almışlar.

Önce, okudukları şehir olan Bolu’yu gezip o muhteşem doğasında fotoğraflar çekmişler, sonra da ülkenin başka şehirlerini gezme fırsatı bulmuşlar.

📸 Bolu

Instagram'la tanışmışlar 2014 yılında.

Fotoğraflarını bu mecrada paylaşmaya başlamışlar fakat karşılarına o kadar güzel manzara fotoğrafları ve o kadar başarılı fotoğrafçılar çıkmış ki kendilerini çok amatör ve yetersiz bulmaya başlamışlar.

📸 Isparta

Pes etmemişler ve YouTube gibi portallarda, fotoğrafçılık ile ilgili sitelerde kendilerini eğitmişler ve bu işte uzmanlaşmak için pek çok makale okuyup video izlemişler.

Bütün bunlara ek olarak dünyaca ünlü yabancı manzara fotoğrafçılarının eğitimlerine katılmışlar.

📸 Kapadokya

Üniversiteden mezun olmalarından sonra, birlikte bir reklam ajansı açıp büyütmüşler. En sonunda 2016 yılında evlenmeye karar vermişler.

Evlendikten sonra biriken paraları ile dünyayı gezmeye ve o çok beğendikleri fotoğrafçıların gezdiği yerlere gitmeye karar vermişler.

📸 Kapadokya

İlk gezileri 2016 yılında Endonezya'nın Bali adası olmuş. Vizesiz olması onlar gibi amatörler için biçilmiş kaftan olmuş.

Burada çekip paylaştıkları fotoğraflar ile Instagram’da tanınmaya başlamışlar ve hatırı sayılır miktarda takipçiye ulaşmışlar.

📸 Bali

Birkaç ay sonra da Japonya’ya gitmişler. Daha sonra da Tayland’a…

📸 Japonya

Asya’da biraz gezip kendilerini hem seyahat hem de fotoğraf konusunda eğittiklerinde, artık Avrupa’ya açılmanın vakti geldiğini düşünmüşler.

Çekya'nın resmi acentesinden, bu ülkeyi sosyal medyada tanıtma daveti almışlar. Bu, onlar için tabii ki onur verici olmuş ve daveti kabul etmişler. Aynı zamanda fotoğrafçılıktan kazandıkları ilk para olmuş bu.

📸 Çekya

Bu geziden sonra toplamda 4 aylık bir Avrupa gezisi planlamışlar. Bu gezide neredeyse tüm Avrupa ve İskandinavya’yı gezmişler.

📸 Finlandiya

Gezi sırasında Faroe Adaları'nın resmi acentesi aracılığıyla yine bu ülkeyi sosyal medyada tanıtmak için özel bir davet almışlar.

O zamana kadar Faroe Adaları'na giden ilk Türk manzara fotoğrafçılarıymış. Bu onlar için oldukça gurur verici olmuş.

📸 Faroe

Bu uzun süreli geziden ve bu özel davetlerden sonra sosyal medyada daha da çok tanınmaya başlamışlar.

Luxury otellerden ünlü teknoloji markalarına, ülkelerin resmi turizm acentelerine varana kadar pek çok iş teklifi almışlar, almaya da devam ediyorlar.

📸 Kayseri

Daha sonra Norveç’ten...

📸 Norveç

Ardından Dubai’den aldıkları davetler sonucu bu ülkelerde manzara fotoğrafları çekmişler ve sosyal medyada bu ülkelerin tanıtımlarını yapmışlar.

📸 Dubai

Yaklaşık 1 ay önce de Rusya’lı ünlü bir fotoğrafçı arkadaşlarının daveti üzerine gittikleri Grönland gezisinden dönmüşler.

Bu buzdan ülkeye giden ilk Türk manzara fotoğrafçıları olmuşlar.

📸 Grönland

İki hafta önce de İzlanda’da, bir hava yolu şirketi ve İzlandalı bir araç kiralama şirketinin sponsorluğunda bir proje gerçekleştirmişler.

Ekim ayında ünlü bir teknoloji şirketi ile birlikte üzerinde çalıştıkları bir proje için İngiltere’ye gidecekler. Ardından İtalya’dan aldıkları bir davet üzerine İtalya’nın Güney Tyrol bölgesini sosyal medyada tanıtmak için yola çıkacaklar. 

📸 İzlanda

Şimdi onların gezilerini ve fotoğraflarını, hikayelerini merakla bekleyen yüzbinlerce takipçileri var.

Son 2 yıldan bu yana 25 ülke gezmişler:

1. Endonezya
2. Japonya
3. Tayland
4. İsveç
5. Norveç
6. Danimarka
7. Çek cumhuriyeti
8. Maldivler
9. Yunanistan
10. İtalya
11. Slovenya
12. Faroe adaları
13. Almanya
14. Avusturya
15. İsviçre
16. Vietnam
17. Ürdün
18. Fransa
19. Finlandiya
20. Dubai
21. Arjantin
22. Şili
23. Ukrayna
24. İzlanda
25. Grönland 

📸 İsviçre

Aslında onlar için, sosyal medyada yaptıkları sanat ve gösterdikleri başarılar ile ülke dışında oldukça çok tanınan fakat kendi ülkesinde pek bilinmeyen manzara fotoğrafçıları diyebiliriz.

📸 Almanya

Seyahatlerindeki amaç sadece fotoğraf çekmek değil aynı zamanda farklı insanlar ve kültürler tanımak, dünyadaki doğal ve kültürel zenginlikleri görmek.

📸 Hallstatt

Öğretmen olsaydılar, belki de şimdi doğu görevinde ıssız bir kasabada hayatları geçecekti. Şimdiyse onlarca ülkeyi geziyorlar.

📸 İzlanda

Onlar her şeyden önce kendilerini daha iyi tanıma fırsatı buldular, sınırlarını genişlettiler.

📸 Slovenya

Özgüvenleri daha da arttı, kendilerini gerçekleştirme olanağı elde ettiler. Pek çok farklı ülkeden arkadaşları oldu ve daha bir sürü şey…

📸 İzlanda

Kocaman sandıkları dünyanın aslında avuçlarının içi kadar olduklarını anladılar.

📸 Ürdün

Şu sıralar hem dünyayı gezmeye çalışıyorlar hem de yurt içinde fotoğraf gezileri düzenliyorlar.

Onlar gibi fotoğraf tutkusu olan insanlara fotoğraf eğitimi veriyorlar. Bir taraftan da yüksek lisans yapmaya çalışıyorlar.

📸 İsviçre

Ellerinden geldikçe, fırsat buldukça ve sağlıkları el verdikçe dünyayı gezmeye, keşfetmeye ve fotoğraf çekmeye ve bu fotoğrafları takipçileriyle paylaşmaya devam edeceklerini söylüyorlar.

📸 Japonya

Umarız ki bu güzel ikili size de ilham verir.

📸 Patagonya

Onları Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
inci.kisa

hayalimdeki hayatı yaşıyorlar... :( iş desen zaten işleri bu,parada kazanıyorlar...bizde sabah 8 akşam 6 git gel işe....hayatımıza ve bize hiç bir katkısı olmayan sadece bir kuru maaş...bravo onların yerınde olmayı çok isterdim...

gzm-ynklr

Ne güzel.

creepy-owl

Kimse çalışmasın, herkes gezsin a.k.

domalt-trump

Abi gerçekten merak ediyorum. 25 ülke gezmeye hiç mi üşenmiyorsunuz? Hiç mi sevdikleriniz, ayrılamadıklarnız yok? Hiç mi hobiniz, hiç mi sorumluluklarınız yok? Bu kadar mı işsizsiniz? Gerçekten merak ediyorum. Yani insan merak ettiği 1-2 ülkeyi, hadi 3-5 ülkeyi gezer, bunu anlarım. 25+ nedir yani? Aşırı işsizsen bile bir müddet sonra sıkılır insan. Hep aynı şeyler.

reshontheway

Bu nasıl bir vizyonsuzluktur arkadaş? Gezmekten bir insan niye sıkılsın. Sen sabah akşam onedioda abuk subuk yorumlar yapmaktan sıkılmıyor musun? Hep aynı şeyler diyebilmen için önce görmen lazım. Bir ülkenin kültürünü, yemeklerini, mimarisini, dokusunu tanımaktan nasıl sıkılır insan? Sen şimdi Mardin'e gidip sonra Ege'ye gidince aynı diyebilir misin?

reshontheway

Şimdi sen önce arkadaşın kullandığı cümlelere bir bak gel ondan sonra benim vizyonsuzluk kelimeme takıl. Sanki karşımda zevklere saygı duyan biri var da sen benden onun zevklerine saygı duymamı bekliyorsun. Sırf geziyor diye insanları işsiz, sorumsuz, hobisiz yapmış bir tipi savunma bence.

reshontheway

Haydaaaa cidden garipsin. Adamın yazdığı yoruma vizyonsuzluk diyorum. Vizyonun kelime anlamını ne kadar daralttınız bilmiyorum ama, Dünya'yı gezmeye çalışan, tanımaya, öğrenmeye çalışan insanları boş iş diye nitelendiren biri vizyonsuz, dar görüşlü, farklılıklara kapalıdır. Herkes gezmeyi sevecek diye bir kaide yok ama bunu sevenlere bu şekilde yorum yapılmaz. Yani kişinin yorumuna vizyonsuz diyorum konuya değil.

reshontheway

Pişman olacak birşey değil doğru şeye tepki göstermiyorsun o kadar. Ya da kimin neye tepki verdiğini anlamıyorsun.

kamalcukan

Arkadaşlar detaylı bir şekilde yazmasına rağmen "para olsa biz de gezeriz" yaftası yapıştırılmış. Bir şey söyleyim mi; parası olsa bile böyle hakkını vere vere eğlenerek gezemeyecek insanlar var. paylaştıkları story leri izliyorum bu işi para için yapmadıkları o kadar belli ki...sevdikleri işi güzel yaptıkları için para kazanıyorlar aslında. Hayallerini gerçekleştirebilmiş insanlara hayranlık duyarım, bu çift de onlardan. İnstagramdan takip ediyorum ve gittikleri yerler ne kadar güzel de olsa o manzarayı bu kadar güzel yakalayabilmek herkesin harcı değil. Parayı nereden buluyorsun sorularından o kadar çok sıkılmışlar ki resmi sitelerinde açıklayıcı bilgiler mevcut. imrendirici ama biz gerçekleştirmeyenler için de bir o kadar can sıkıcı:)

reshontheway

O soruyu dolaylı yoldan soranlardan biri benim ama sen bence en azından benim dediğimi tam anlamamışsın. Son zamanlarda yaptıkları güzel işleri daha da popüler getirmek adına insanlar uydurma ya da abartı hikayeler kullanıyorlar. Bunun için her hafta hürriyet seyahatin tanıttığı kişilere bakmanı öneririm. Hostesi gezgin, şirket sahibini memur diye milletin hayalleri ile oynuyorlar. Ben de 48 ülke gezdim ve inan bana da bir sürü benzer soru geliyor ancak 4 senede Dünya'nın en pahalı ülkelerine ( uçuş ücreti aşısından genelde ) ya da ekipman Dünya para iken sadece şirket açtık memuriyeti bıraktık falan biraz basit kaçıyor çünkü 12 yıldır bu işin içindeyim ve neye ne kadar harcanır çok iyi biliyorum. Seni de beklerim sayfama ilgini çekerse.

kamalcukan

Evet her şeyin yolunda gitmiş olması biraz merak uyandırıyor insanda..Ben fotoğraf meraklısı birisi olarak çektikleri fotoğraflar açısından başarılı buluyorum ve enerjileri hoşuma gidiyor..sizin detaylar hakkında daha çok bilginiz vardır ama hayali bile güzel..umarım siz de beklentilerinizi karşılarsınız

Görüş Bildir