İktisat Mezunu Olmayıp Özgeçmiş Değiştiren Yeni Merkez Bankası Başkanı: Murat Çetinkaya

-
Abone ol

Yeni Merkez Bankası başkanı olarak göreve başlayan Murat Çetinkaya, iktisat alanında eğitim almadığı, kendisinin başkan olabilmesi için yasa değişikliği yapıldığı, ve özgeçmişinde yer alan yüksek lisans bilgisinin de gerçeği yansıtmadığı bilgi ve iddialarıyla daha göreve başlamadan gündeme oturdu.

Mevcut TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın görev süresi 19 Nisan'da doldu. Başçı'nın yerine, TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Murat Çetinkaya göreve başladı.

Çetinkaya'nın bankacılıktaki kariyeri Albaraka Türk ile başlamıştı.

Faizsiz bankacılığa dayanan İslami finans alanında faaliyet gösteren Albaraka Türk Katılım Bankası'nda uluslararası bankacılık ve faizsiz borç senedi alanında uzmanlaşan Çetinkaya, 2003 yılında Halkbank'a geçti.

Halkbank'ın ardından Çetinkaya, bir diğer İslami finans kuruluşu olan Kuveyt Türk'te devam etti.

Çetinkaya burada Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Çetinkaya'nın başkan olabilmesi için mevcut yasada değişiklik yapıldı.

Ve Çetinkaya 2012 yılında Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Önceki yasada, atanacak başkan ve yardımcıların hukuk, maliye, ekonomi, işletme, bankacılık ve finans alanlarından birinde lisans veya lisansüstü eğitimi almış olmaları şartı bulunuyordu.

13 Haziran 2012'de yapılan değişiklikle ise, bu alanlara pek çok yenisi eklendi.

Yeni düzenleme, mühendislik, kamu yönetimi, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, istatistik gibi alanları da kapsayacak şekilde düzenlendi.

Böylelikle Çetinkaya, Merkez Bankası'nda başkan yardımcısı oldu.

Bir başka kafa karıştıran durum ise, yüksek lisans konusu.

Boğaziçi Üniversitesi'nde çift ana dal yaparak Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler ile Sosyoloji bölümlerinden mezun olan Çetinkaya'nın internetteki özgeçmişinde, yüksek lisansını tamamladığı ifadesi yer alıyordu.

Ancak YÖK veri tabanında Çetinkaya tarafından yazılmış bir yüksek lisans tezi görünmüyordu.

Hürriyet'ten Uğur Gürses'in konuyla ilgili araştırmasına, ne YÖK, ne de üniversite bu konuda kanıt niteliğinde bir cevap vermedi.

Bunun üzerine, çare özgeçmişi değiştirmekte bulundu.

Gürses’in sorgulamasının ardından Çetinkaya’nın internet sitesindeki özgeçmişi bir gecede değiştirildi.

Sonuç olarak Türkiye'nin iktisat veya bağlantılı bir alanında eğitim almamış ilk Merkez Bankası Başkanı görevine başlamış oldu.

1976 doğumlu Murat Çetinkaya, 1987 - 1993 yılları arasında başkanlık görevini yürüten Rüşdü Saraçoğlu'nun ardından göreve atanan en genç başkan.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metug1

Tam onedio ayarında "tarafsız" bir yazı olmuş :) Uğur Gürses birşey demişse doğrudur, evet, adam ne de olsa Hürriyet yazarı! Hangi sitede özgeçmiş değiştirilmiş, sitenin adresini paylaşsaymışsınız da anlasaymışız. Adamın neredeyse bütün kariyeri bankalarda geçmiş, yok olmaz iktisat "veya bağlantılı" olacak :) Burda bence suçlu Murat bey, Boğaziçi'nde çift anadal yapacağına, aynı anda/sonrasında açıköğretim iktisat/maliyeyi güle oynaya bitirebilirdi. Böylelikle şehirli zübbelerin diline düşmezdi :)

bingoo

ulan aq iktisat ekonomi boş oraya koyunda koysan faziler insin dediğinde indirirler. :))))))

sadistrues

şaşırdık mı? hayır.

albay

hırsızların yönettiği ülkeden ne bekliyordunuz ki

cnsfrd

bu yine iyimişş.. bi >>>Jöleli<<< var malum baş danışman filan....

Görüş Bildir