Görüş Bildir
Haberler
İkinci El Telefonlar İçin 'ByLock' Uyarısı

İkinci El Telefonlar İçin 'ByLock' Uyarısı

ATKN
18.10.2016 - 15:30 Son Güncelleme: 18.10.2016 - 15:55

FETÖ üyelerinin deşifre olmamak için kullandığı şifreli haberleşme uygulaması 'ByLock'u indirdikleri akıllı telefon, tablet ve bilgisayarları değerinin altında bir fiyatla piyasaya sattıkları, bu nedenle farkında olmadan cihazları alan vatandaşların olumsuz durumlarla karşılaşabileceği belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, özel bir yazılım olması nedeniyle ByLock'un illegal yollardan temin edilebildiğini ve indirildiğini söyledi.

'Unutulmamalı ki her ikinci el telefona ByLock indirilmiş olabilir'

'Unutulmamalı ki her ikinci el telefona ByLock indirilmiş olabilir'

Vatandaşların ByLock indirilen cihazlar nedeniyle mağdur olmamaları için internet üzerinden satılan ikinci el akıllı telefonlardan uzak durması tavsiyesinde bulunan Kırık, 'Unutulmamalı ki her ikinci el telefona ByLock indirilmiş olabilir. Özellikle kullanılmış, düşük fiyatlı, ABD menşeli akıllı telefonların tercih edilmemesi gerekiyor.' dedi.

Kırık, ByLock programı tehlikesiyle karşı karşıya kalmamak için mobil telefon hatlarının sorgulanmasının çok önemli olduğunu dile getirdi.

FETÖ üyelerinin, masum vatandaşların yapılan operasyonlarda mağdur olması için ByLock yüklü cihazları piyasaya sürdüğüne dikkati çeken Kırık, 'FETÖ üyeleri vatandaşların kimlik bilgilerini çalarak onlar adına hat alıp ByLock yüklemiş olabilirler. Bu nedenle üzerimizde farklı bir hat olup olmadığını e-devlet üzerinden sorgulamalıyız. Kablosuz ağ adını verdiğimiz Wi-Fi şifreleri de bizleri ByLock mağduru durumuna getirebilmektedir. Bu nedenle şifreyi 3. kişilerle paylaşmamalıyız.' değerlendirmesini yaptı.

'Spot telefonlar tehlikeli'

'Spot telefonlar tehlikeli'

Bilişim Uzmanı Barış Amcalar da FETÖ'nün kriptolu mesajlaşmada henüz bilinmeyen bazı programları da kullanabileceğini belirterek, vatandaşların özellikle yurt dışından getirilen spot telefonlardan uzak durması gerektiğini dile getirdi.

FETÖ üyesinin çalıştığı akıllı telefon tamir servislerinin de kendilerine getirilen bozuk telefonları örgüt içi mesajlaşma için kullanabileceğini ifade eden Amcalar, 'Vatandaşların her konuyu en ince ayrıntısına kadar göz önünde bulundurması ve güvenilir servislerde bozuk telefonlarını tamir ettirmeleri son derece önemlidir. Aksi takdirde herhangi bir tamirciye götürdüğünüz telefonunuzdan ByLock programı çıkması söz konusu olabilir.' şeklinde konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
11
6
3
3
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mr Logical

"...durması ve güvenilir servislerde bozuk telefonlarını tamir ettirmeleri son derece önemlidir." Güvenilir denince akla gelen/gelmesi gereken emniyet gibi y... Devamını Gör