Görüş Bildir
Haberler
Ikea'nın Yeni Taşınabilir Barınakları, Mültecilere Rahatlık ve Güvenlik Sağlayacak

Ikea'nın Yeni Taşınabilir Barınakları, Mültecilere Rahatlık ve Güvenlik Sağlayacak

OdysseuSword
18.04.2015 - 08:14 Son Güncelleme: 18.04.2015 - 13:02

Kışın dondurucu soğuklara göğüs geren mülteciler bu yaz daha ılıman bir havaya sahip olabilecekler. Uzun bir araştırma ve testten sonra Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Ikea Kuruluşu, bir insanın hayatta kalmasını sağlayacak olan ihtiyaçlarını karşılayacak tam 10 bin adet barınak imkanı sunacak. Ekstra araç gereç gerektirmeyen bu 18 metre karelik Ikea'nın ''Daha iyi barınakları'', 5 kişilik bir aile kapasitesine sahip ve kolayca da güneş enerjisi panelleri ve lambaları yerleştirilebiliyor.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/2015/04...
İçeriğin Devamı Aşağıda

İki adam Ikea'nın barınaklarını yerleştirirken, Etiyopya, Dollo Ado mülteci kampı, haziran 2013.

İki adam Ikea'nın barınaklarını yerleştirirken, Etiyopya, Dollo Ado mülteci kampı, haziran 2013.

Dünya üzerinde 13 milyon insan UNHCR'ın hizmetlerine ihtiyaç duyuyor. Bu insanların en çok sıkıntı çektiği şey ise ışığa ulaşamamaları. Ürdün'deki bir kampta yaşayan Amer oğlu hakkında ''15 yaşındaki oğlum  Eyad için Suriye'de olanlar bir travma niteliğindeydi.'' demiş ayrıca ''Gece vakitleri onun için oldukça korkutucu bir deneyimdi, ışığın düğmesine basmak onu rahatlatıyor.'' demiş. 

Bu tarz sıkıntıları düşünen bu barınaklar, solar panelleri ile gün içerisinde enerji toplayıp, geceleri led ışıkların kullanımına imkan sağlıyor. Ikea'yı az çok biliyorsunuz, kutular halinde gelen bu barınaklar 4 ila 8 saat arasında hazırlanmış oluyor. Hafif ve taşınabilir oldukları kadar, zorlu hava koşullarına da dayanıklılar. 4 adet penceresi, 2 adet havalandırma penceresi ve değiştirilebilir panelleri ile güneş, rüzgar, yağmur ve kardan koruma sağlamakta.

''Better Shelter'' ların içi, Kawergosk Mülteci kampı, Erbil, Irak.

''Better Shelter'' ların içi, Kawergosk Mülteci kampı, Erbil, Irak.

Bu tarz barınaklar, gerçekten kışın zorlu şartlarda kolaylıklar sağlayacak. ''Yazı bir şekilde hallediyoruz, fakat kış zamanları çok zor.'' diyen Umm Khalil, önceden Zahle, Lübnan'da ailesiyle bir çadırda yaşıyormuş. Hatta ''Bazen Suriye'de ölümümüzle yüzleşmek bunları yaşamaktan daha iyidir diye düşünmekten kendimizi alamıyorduk.'' diye de belirtmiş.

Dollo Ado'da Hilawyen mülteci kampında kurulmaya başlanan prototip barınaklar.

Dollo Ado'da Hilawyen mülteci kampında kurulmaya başlanan prototip barınaklar.

Bu yenileyici barınaklar, fiyat olarak birazcık sert diyebiliriz. Her bir barınak 1,150 dolar ediyor. 10 bin adet üretim bu yaz ayında başlayacak ve UNHCR'ye gönderilecek oradan da dünya çapında dağıtımı gerçekleştirilecek.

''Mülteci aileleri ve onların ihtiyaçlarını, bu projenin kalbine koymak, insanlık değerlerimiz için ne kadar demokratik bir dizayn olduğunun büyük bir örneği.'' diyen Ikea'nın stratejik planlama ve iletişim birimi başkanı Jonathan Spampinato ayrıca, ''Mülteci aileler ve çocukları artık ev diye adlandırabilecekleri daha güvenli bir yerleri olacak.'' diye de belirtmiş.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Selim

dösek ısıtıcı ve erzak sağlandığı sürece o kadar kötü değil yasanabilir bir barınak...

un un

güzel güzel.. yapın yapın yollayın, aferin.

Enda

coppy past mı? yoksa emek var mı???