II. Dünya Savaşı Sırasında 3 Farklı Ordunun Safında Savaşan Bahtsız Koreli Asker

183PAYLAŞIM

II. Dünya Savaşı hakkındaki öyküler ve anılar anlatmakla bitmez. Bazıları ilginç bazıları ise ibretliktir. Bu seferki hikaye ise ironik diyebileceğimiz türden bir anı.

Olayın baş kahramanı olan talihsiz Koreli Yang'ın hikayesi savaşın başlarında Japon ordusuna alınmasıyla başladı.

Ruslara karşı savaşırken esir düşen Yang, 1940'ların o korkunç Sovyet kamplarından birisinde hapsedildi.

Fakat Ruslar bu savaş esirlerini hapiste tutmak yerine, bazılarını Kızıl Ordu'ya asker olarak almayı kararlaştırdı. Yang da bu askerlerin arasına seçilerek bu defa Rus Kızıl Ordusu saflarında Almanlara karşı savaşırken buluverdi kendini.

Fakat şansızlıklar Yang'ın peşini bir türlü bırakmıyordu. Bu defa da 1942'deki Kharkov Muharebeleri sırasında Almanlara esir düştü.

Bir süre Alman hapishanelerinde tutsak olan Yang, 1944'teki meşhur Normandiya Çıkartması sırasında bu defa Alman üniformasına sokularak müttefik kuvvetlere karşı kurşun sıkmak zorunda kaldı.

D-Day ismiyle de anılan Normandiya Çıkartması büyük bir kıyımdı. Müttefikler sahil hattını ele geçirene kadar birçok kayıp verdi.

Olay birçok filme ve hatta bilgisayar oyunlarına dahi ilham kaynağı oldu ve görsel malzemelerle işlendi. Çıkartma sırasında çok kayıp verildiyse de buna karşılık Alman hatları ele geçirildi.

Hızla ilerleyen müttefik kuvvetleri cepheleri ve tabyaları temizliyor, birçok Alman askerini de esir alıyorlardı.

Tam bu sırada İngilizleri şaşkınlık içerisinde bırakan olay, Yang ve onun gibi birkaç Koreli askerin daha esir alınmasıydı. Alman üniforması içerisinde bir Asyalıyı gören askerler hayretler içerisinde kalmıştı. Daha sonrası hikayesi öğrenilen Yang önce İngiltere'deki bir hapishaneye esir olarak gönderildi. Bir süre sonra da Amerika'daki başka bir hapishaneye nakledildi ve savaş kesin olarak neticeleninceye kadar da burada kaldı.

Yang'ın hikayesini kısaca video animasyonla anlatan yabancı bir Youtube kanalının videosu ilgiyle karşılandı. Bazı kullanıcılar ise olayı ironik bularak esprili yorumlar yaptılar.

  • Ucuz seyahat için taktikler.

  • Call of Duty WWII'de takım değiştirirken.

  • Kore'den Amerika'ya kaçmanın tek yolu.

  • Özetle düşmanlarıyla savaştı, sonra düşmanının düşmanlarıyla savaştı, ve sonra düşmanlarının düşmanlarının düşmanlarının düşmanı tarafından yakalanana kadar, düşmanlarının düşmanlarının düşmanıyla savaştı.

  • En azından ölmedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tosun-ali-atik

adam bence şanslıymış

Gizli Kullanıcı

Esir düşmesi hep şanssızlık olarak anılıyor ama ben aksini düşünüyorum. Dünyanın bu en kanlı savaşlarının birinde esirden bozma bir asker olarak sürekli ön hatlara sürüleceğin için savaşın sonunu görebilmen neredeyse mümkün olmayacaktır. Esir düşmese önünde sonunda ölecekti. Esaretler bir nevi hayatını kurtarmıştır aslında.

sqeratarr467

Mai wei, Türkçesiyle "Benim Yolum"adlı bir filme konu oldu bu hikaye.Gerçekten çarpıcı,güzel ve etik bir filmdi.İzlemenizi şiddetle öneririm.Hikayeyi iyi özetliyor.

Gizli Kullanıcı

Aynen oldukça güzel bir filmdir.

Gizli Kullanıcı

Adamı her yerde savaştırmışlar.Hayatta kalması büyük şans.Hele hele sovyet kampına esir düştükten sonra.

bilinemeyen

Herkes dayıyı çok sevmiş, her esir düştüğü canilerin elinde bir şans vermişler.

Görüş Bildir