Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İçiniz Cız Edecek! Adile Naşit'in Münir Özkul ve Tarık Akan ile Olan Duygu Dolu Anısı

-

Tarık Akan Official ve Arzu Film'de Adile Naşit'in 1985'te yaptığı söylenen bir söyleşisi paylaşıldı; bu söyleşide Tarık Akan, Adile Naşit ve Münir Özkul arasında geçen duygu dolu bir anıdan bahsediyor Adile Naşit. İddia edildiği gibi gerçek bir hikayeyse etkilenmemek mümkün değil. İşte o anı:

Adile Naşit 21 Haziran 1985'te Can Aslan ile yaptığı söyleşide anlatıyor:

"Bizim Aile filminin çekimlerinde idik. Halit Akçatepe ile Münir Özkul aralarında konuşup gülüşüyorlardı. Tarık Akan da oturmuş bir köşeye dalıp dalıp gidiyordu. Yanına gittim, çok samimi değildik.

Çorba içme saatiydi, çorba içtik ve 'Hayırdır?' dedim, zor da olsa anlatmaya başladı:

'Mühendislik fakültesindeyken, okula yakın bir yerde bir matbaacı arkadaşım vardı. Cebinden kitaplar basar, insanlar okusun diye uğraşırdı. Bugün gelirken ona rastladım. İşleri bozulmuş, kapatmak zorunda kalacakmış dükkanı' dedi.

Çekimler iyi gidiyordu. Münir'in yanına gittim, durumu anlattım.

Yevmiye usulü çalışıyorduk, ne yapacağımızı da çok bilmediğimiz için bekledik. Belki elimizden bir şey gelirdi. Münir bunu epey dert edindi.

Hani o can alıcı sahne var ya; Münir'in o güzel tiradı. Saim Bey'in kapısından içeri girer, 'Sen değil, ben büyüğüm ben!' diye noktalar.

İşte o sahnede, herkesin eli ayağı buz kesti. Yarım saat bir sessizlik oldu.

Gün bitti, yevmiyeler dağıtıldı. O gün ne olduysa hepimiz 3'er yevmiye aldık. Münir 10 yevmiye almıştı. Herkes aldıklarını bir araya getirdi topladık ve Tarık Akan'a uzattık.

Kabul etmedi, zorla kabul ettirdik. Beraber gidip matbaadaki işler düzelene kadar, her gün biraz daha destek olduk.

Bugün, Tarık'ın vesilesi ile o matbaa halen çalışıyor ve geçtiğimiz gün 20.000 adet kitap basıp tüm ülkedeki okul kütüphanelerine yolladı."

Dağıtılan 20.000 adet kitabın ismi "Nutuk"tu.

Onlara olan sevgimiz bir kat daha arttı. 🙏

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
miralay-ra

Türk olmayan Atatürk düşmanı arap piçleri beğenmemişler

miralay-ra

he gülüm he ciğerim he arap he

cherry-patates

Muhammet başkalarına teşhis koyana kadar kendine bak sen.

reshontheway

Bu insanları sevmemizin nedeni o zamanki ülkemizin insanları ve sonraki nesillerin kendilerinde birşeyler görmesiydi. Bu yüzden herşeye ragmen bu kadar ayrışmamıştık, vicdanlıydık, kültürümüze geleneklerimize bağlıydık. Şimdide insanlar kendilerinde birşeyler gördükleri için Recep Ivedik gibi tipleri izliyor, Kerimcan ya da diğer çakma fenomenleri her türlü iğrençliklerine rağmen meşhur edip zenginleştirmeye devam ediyor. ( Bu arada lütfen yayalara yol veriniz )

zeymey

şimdikiler de halkın seviyesine 'iniyor' haksızlık etmeyin arkadaşlar

ahmet.burma.9

Şu beğenmeyen 42 kişi Saim Bey'in akrabaları olsa gerek.

yagmur-lara

gözüm doldu. İşte gercek sanatçılar. Ne güzel insanlar

Başlıklar

KitapMünir ÖzkulTarık Akan
Görüş Bildir