Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İçinde Kendinizi Kaybedeceğiniz Dünyanın En Havalı 9 Labirenti

 > 
28PAYLAŞIM

Jack Nicholson'ın klasikler arasına girmiş muhteşem filmi Cinnet'i izlediyseniz, oradaki labirenti mutlaka hatırlarsınız. Bu labirente ilham veren Colorado'daki Stanley Oteli'nin sahipleri, halkın beklentilerini karşılamaya karar verdi ve engelli bir labirent oluşturdu. Filmdeki gibi yükselen, yeşil duvarlar görmeyi uman ziyaretçiler hayal kırıklığına uğrasa da çocukların güvenliği için labirent duvarları kısa tutuldu. 

Yüzyıllar boyunca heybetini koruyan labirentlere günümüzde mısır, saman ve diğer bitki türlerinden oluşan yenileri eklendi. İşte karşınızda dünyanın dört bir yanından en ilginç ve göz alıcı labirentler:

Kaynak: https://www.yahoo.com/travel/9-of-the-wo...

1. Longleat Labirenti, Warminster, Wiltshire, İngiltere

Tam 16.000 porsuk ağacından yapılan bu labirent, dünyanın en uzun engelli labirenti; boyu ise 2.7 kilometre. 8000 dönümlük bir arazinin parçası olan labirent, 16. yüzyıldan beri soylular sınıfı 'Marquesses of Bath' e ait. Bölgede aynı zamanda Afrika'nın dışındaki ilk olduğu söylenen bir safari parkı ve 3 tane daha küçük labirent bulunuyor.

2. Masone Labirenti, Parma, İtalya

Dünyanın en uzunu olan Masone Labirenti, parmesan peyniriyle ünlü olan şehirde bulunuyor. Labirent, İtalyan yazar Franko Maria Ricci ve Jorge Louis Borges döneminde, Ricci'nin dünyanın en büyük labirentini yapma fikriyle oluşmuş. Hızlı büyüyen bambular gibi geleneksel malzemelerin dışına çıkan Ricci, ölümünden önce labirenti görebilmiş.

3. Andrasst Kalesi, Tiszadob, Macaristan

Tisza Nehri kıyısına, Macaristan - Slovakya sınırına kurulan labirent, yukarıdan bakıldığında mürekkep balığını andırıyor. 19. yüzyılda inşa edilen kale, porsuk ağaçlarıyla dekore edilmiş.

4. Dole Pineapple Labirenti, Wahiava, Hawai

Masone Labirentinden sonraki en uzun labirent olma özelliğini taşıyan bu labirent, Hawai'ye özgü olan tam 14.000 çeşit bitki türü içerir. Adından da anlaşıldığı gibi merkezinde büyük bir ananas (pineapple) bulunur. Bunun yanında, labirentin içinde 8 gizli bölüm ve tamamlayabilenler için ödüller de bulunmaktadır.

5. Villa Pisani Labirenti, Stra, İtalya

Tarihi yönü ve muhteşem görüntüsünün yanı sıra, dünyanın en zor labirenti olduğu söylenen Villa Pisani, 1720'de inşa edilmiştir. Söylentiye göre Napolyon bile bu labirenti tamamlamaya çalışmış; fakat dolambaçlı yolları ve şaşırtıcı çıkmazları yüzünden pes etmiştir. Diğer yandan Hitler ve Mussolini de ilk resmi toplantılarını burada yapmıştır. Günümüzde labirenti tamamlayabilen ziyaretçiler, 18. yüzyıl manzaralı bir kale gezisiyle ödüllendirilmektedir.

6. Richardson Çiftliği Mısır Labirenti, Spring Grove, İllinois

Dünyanın en büyük mısır labirenti, 33 dönüm üzerinde bulunan bir değil tam beş tane ayrı labirente sahiptir. Tasarımı her sene yenilenmektedir; örneğin 2013 yılında Beatles portresi yapılmıştır.

7. Barış Labirenti, Kuzey İrlanda

Kuzey İrlanda'daki 2.7 dönümlük arazi üzerine kurulu olan labirent, dünyanın en büyük labirentlerinden bir tanesi. 2000 yılında ağaçlandırılan labirent, oldukça muazzam bir tarihe de sahip. Etkileşime teşvik amacıyla da labirentin çit boyu diğer labirentlere göre kısa tutulmuş. İki ayrı bölüm olarak tasarlanan labirenti çözüp merkezine ulaşanlar ise 'barış zili' ile ödüllendiriliyor.

8. Ashcombe Labirenti, Avustralya

1000'den fazla selvi ağacıyla donatılan labirent, yılda birkaç kez dikkatli bir şekilde kırpılır. Ziyaretçilerin iki yarısını da tamamlamak zorunda olduğu labirentte düz bir çizgi bulunmaz. İçinde gönül rahatlığıyla kaybolmak isteyeceğiniz labirent sayısı 4000'in üzerinde olan lavantalarla kaplıdır.

9. Hampton Court Labirenti, Surrey, Birleşik Krallık

1700 yılında William III için yapılan labirent, İngiltere'de bugüne kadar ayakta kalmış en eski labirenttir. Puzzle-vari yapısı yüzünden oldukça zor çözülmektedir ve bu zorluk derecesiyle tüm dünyada ün salmıştır. Söylentilere göre ise, işin sırrı girişten itibaren yolu değiştirmeden sol tarafta kalmakmış.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hazaluluda2

yukarıdan bakınca çok kolay

therewasauser

Bana içinde kaybolacağım,içinde canavarlar,portallar,cüceler,hayaletler,silahlar,zombiler,uzaylılar olan bir labirent lazım

mynameisferit

Sen oyun oyna.

therewasauser

Olm ama çok güzel

mynameisferit

Açlıktan ölürsün orda cesedini toplamazlar.

gokcen-yaldiz

mesela labirent ölümcül kaçış ızdırap verenler falan

witcher

#2 İşlemci gibi :)

dogauygar

İnsan neden bahçesine labirent yaptırır? Misafir çocuğu kaybolsun?? :D

ozzg

çocukluğumda rüyalarımda hep labirentin içinden çıkmaya çalışırdım, uyandığımda çıkış yolu düşünmeye devam ederdim. Uzun zamandır böyle rüyalar görmüyorum da beni bıraksalar günlerce uğraşsam çıkmak için hoşuma gider.

Görüş Bildir