Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aşk Acısı Reçetesi: İbni Sina'dan Karasevdalılara 8 Tavsiye

 > 
293PAYLAŞIM

Mal-i Hülya

Mal-i Hülya

Horasan'da hekimlik yapan İbni Sina'nın kapısına bir gün vezirin adamları gelirler. Vezirin oğlu hastadır, hiçbir hekim ise delikanlının derdine deva bulamamaktadır. İbni Sina, vezirin oğlunun yanına gider ve sol elini tutup nabzını ölçmeye başlar. Sırasıyla Horasan şehrinin semtlerini sayar. Gencin nabzı, bir semtin adı söylendiğinde özellikle artmaktadır. İbni Sina sonrasında gence sevdiği kadınla ilgili kurduğu hayalleri anlattırır. Gencin nabzı, aynı şekilde artmaktadır. İbni Sina hastalığın teşhisini yapar.

Mal-i hülya. Yani kara sevda

Vezirin oğlu, sevdiği kadınla evlendirilerek bu beladan kurtulur. Peki ya kavuşamayan, karşılık bulamayan, söyleyemeyen imkansız aşıklar?

İbn-i Sina'nın onlar için de bir reçetesi var.

1. Sanrılardan kurtulun

İbn Sina'nın reçetesine göre karasevdaya tutulan kişi, maşuğunun her bakımdan mükemmel olduğuna, hiçbir konuda eksiği olmadığına ve onunla bir hayatın her yönüyle harika olacağına inanır. Oysa gerçek durum bu değildir. İbni Sina karasevdaya tutulan kişiye bu yönde nasihat verilmesini söyler.

2. Her gün hamama gidin, duş alın

İbn-i Sina kara sevdaya tutulan bahtsız aşığın her gün hamama gidip yıkanmasını, bedeninin suyla buluşmasının karasevdanın yangınını bir miktar dindireceğini söyler.

3. Nasıl bulursunuz bilmiyoruz, ama anne sütü için

İbni Sina bunu öneriyor. Siz ise insan sütüne en yakın değerlere sahip keçi sütünü tercih edebilirsiniz.

4. Tavuk eti yiyin

İbni Sina'nın bir diğer önerisi tavuk eti yemek. Günümüzde endüstriyelleşen tavuk kümesleri gerçeği ortadayken bunu yapmak ne kadar sağlıklı tartışılır elbette.

5. Menekşe, badem, kabak ve haşhaş yağı koklayın ve sürün

Aktarlara uğramanın zamanı geldi. Kadim Tıp için ilaçların en önemli kaynağı bitkiler ve bitkilerden elde edilen yağlardı. Bugün de özellikle aktarlarda satılan bitki yağları karasevda hastalığına tutulanlara yardımcı olabilir.

6. Sulu yiyeceklerle beslenin, bol bol su için

İbni Sina karasevda reçetesinde aşktan uykusuzluk, hüzün, sayıklama meydana geldiğinde kişinin aklını kaybetme tehlikesi olduğunu, bu yüzden çorba ve benzeri sulu yiyeceklerle bedenin nemlendirilmesini tavsiye ediyor.

7. Ispanak ve yeşil renkli sebzelerle yapılan yemekleri yiyin

Kadim Tıp'ta hastalıkların tedavisinde neyin yendiği önemlidir. Hastalıkların vücudun bazı dengelerini bozduğunu, bunun yeniden düzenlenmesi için bazı yemeklere ağırlık verilmesi gerektiği düşünülür. İbni Sina ıspanak başta olmak üzere yeşil renkli sebzeleri karasevda hastalığından muzdarip bahstsızlara öneriyor.

8. Aşk acısı tatlısı: Ballı helva

İbni Sina kitabında un ve baldan yapılan faludec isimli bir tatlıyı aşk acısı çekenler için öneriyor. Faludecin nasıl yapıldığını bilmeyenler, un ve balın aynı anda bulunduğu ve Türk mutfağında da yer alan ballı helva tatlısını tercih edebilir.

BONUS: Aşk acısı ve depresyona Osmanlı usulü çözüm

Osmanlı hekimleri, İbni Sina'dan feyz alarak "kara safra yükselmesi" olarak tanımladıkları eskiden buhran, bugün depresyon denen hastalığın çözümü için hastaları Çamlıca açıklarında Boğaz'ın serin sularına atarlarmış. Ardından çıkarırlarmış elbette. Böyle atraksiyonlara girmeden, sakin sakin suyu çok sıcak olmayan bir sahilde ya da havuzda yüzebilir, hayatın her şeye rağmen hala devam ettiği ve çok güzel olduğunu düşünebilirsiniz.

Unutmayın, o kaybetti..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fuat-sehler

buda benden

oxygen_246

Aşk acısı çekenler size bir çözüm sunuyorum: Montla sıçın :D

Gizli Kullanıcı

''Vezirin oğlu hastadır...'' ''...vezirin kızının yanına gider...'' kizi mi, oglu mu?

prens-sabahattin

Oğlu, yanlış yazmışım. Düzelteceğim. Teşekkürler uyarı için.

nebusimdi

Artık biraz para bütün sıkıntıları gideriyor. Gerçi eskiden de öyleydi ya, neyse.

edazakk

amaaan

Görüş Bildir