Görüş Bildir
Haberler
İBB Bilim Kurulu: 'İstanbul Tüm Türkiye'den Ayrı Ele Alınmalı'

İBB Bilim Kurulu: 'İstanbul Tüm Türkiye'den Ayrı Ele Alınmalı'

İBB Bilim Kurulu 8 maddelik bir öneri listesi yayımladı. Kovid-19 vakalarının yüzde 60'nın İstanbul'da olduğunu hatırlatan Kurul, İstanbul'un tüm Türkiye'den ayrı değerlendirilmesi ve önlem alınması gerektiğini vurguladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Koronavirüsün en yoğun olarak göüldüğü şehir olan İstanbul'da salgınla mücadele için İBB'nin daveti üzerine ayrı bir Bilim Kurulu oluşturuldu. İBB Bilim Kurulu'nca yapılan açıklamada, vakaların yüzde 60'nın İstanbul'da olduğu hatırlatılarak  'Bu olağanüstü yüksek oran bile, tek başına İstanbul’un, tüm Türkiye’den ayrı biçimde ele alınması ve kente özgün koruma, kontrol stratejilerinin oluşturulmasını zorunlu kılmaktadır' denildi.

Sağlık Bakanlığı'na çağrı

Sağlık Bakanlığı'na çağrı

Kurul, İBB yöneticileri ile düzenli olarak toplanarak İstanbul için yapılması gerekenler konsunda önerilerde bulunduklarını kaydetti. 

Sağlık Bakanlığı, ilgili bakanlık ve sivil toplum kuruluşlarına da işbirliği çağrısı yapan İBB Bilim Kurulu 'Hepimizi etkileyen ve daha da etkileyecek olan COVİD 19 salgını ile mücadele edebilmek için, birlikte hareket etmek ve kurumların deneyimlerinden yararlanmak elzemdir' dedi.

8 maddelik öneri

8 maddelik öneri
İçeriğin Devamı Aşağıda

İBB Bilim Kurulu 8 maddelik bir de öneri listesi yayımladı. O maddeler şöyle:

1-Alternatif tedavi merkezleri kurulmalı; bu merkezlerin yanı sıra, izolasyonun sağlanması için spor ve benzeri geniş alanlı salonlardan izolasyon birimleri olarak yararlanılmalıdır.

2-Termal kameralarla tespit edilen şüpheli vakaların hızla muayenesi ve testleri yapılarak izolasyonu sağlanmalıdır.

3-Çalışmak zorunda olan tesislerde belirli aralıklarla tedbir önlemlerinin (test dahil) alınmasına ilişkin kontrol mekanizmaları harekete geçirilmelidir.

4-Pandemi hastanelerinde ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipmanların sağlanması ve dağıtımı için ek önlemler alınmalıdır.

5-Halkın moral ve motivasyonunu yüksek tutmak ve ‘evde kal' çağrısını güçlendirmek adına, çeşitli projeler üretilmelidir.

6-Test sayısı artırılarak filyasyona hız verilmelidir.

7-Sağlık çalışanlarının korunmasına yönelik önleyici eylem planlarının ortaya konulmasına çalışılmalıdır. (Kişisel Koruyucu Ekipman, Konaklama vb.)

8-Salgın yayılım hızının engellenmesine ilişkin her türlü kapanma tedbirlerine başvurulması gerekmektedir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
98
40
14
8
7
7
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
haylaz adam

İBB Bilim Kurulu: 'İstanbul Tüm Türkiye'den Ayrı Ele Alınmalı' yarın ki yandaş gazete başlıkları. iamamoğlu özerklik istiyor.

elifçe

belediyesine torpil istedi 😀

mesut binici

Öncelikle herkese sağlık sıhhat dilerim.İstanbul bu şekilde devam etmemeli önlem alınmalı .Şu anda birçok şeyin farkında değiliz kimsenin kimseden farkı yok.... Devamını Gör

Bozkurt

Emin değilim ama ülkede biat kültürünün getirmiş olduğu fanatizmin en ağır faturası bu virüs dalgası olacak sanırım. Kesin konuşamıyorum çünkü aklıma gelen e... Devamını Gör