Tek Şarjla 4 Saat Sizin Yerinize Yürüyen Giyilebilir Robot: Exoskeletons

 > -

Ünlü otomobil markası Hyundai robot asistan denilen giyilebilir teknolojiler çalışmalarına başladı. En başta yürüme yeteneğini kaybeden insanlar için büyük bir devrim niteliğinde olacak olan giyilebilir robotlar, bu insanların yardım almadan yürümesine, ayakta durabilmesini sağlayacak.

CNN Türk'te yer alan habere göre, son günlerde otonom teknolojisi üzerinde çalışan Hyundai önümüzdeki yıllarda trend olacak bir başka teknoloji olan robot asistanlar üzerinde de çalışıyor. Otonom ile sürücüsüz araçlar geliştirme adına çalışmalar yapan markadan bir hamle de robot asistanlar üzerinden geldi .

Her ne kadar Hyundai’a özel bir durum olmasa da bu adım sektörü oldukça heyecanlandırdı ve devamında rekabeti de arttırdı. Diğer markalar Toyota ve Honda‘nın da giyilebilir teknolojiler aratmayan robotlar üzerinde çalıştığını da ekleyelim

Projenin amacı 'sağlık'

Bahsettiği üzere rekabet fazla fakat Hyundai’nin çalışmaları kısa sürede büyük yol katetiği için geleceği şekillendirebildiğini söyleyebiliriz. Exoskeletons adında giyilebilir dış iskeletler üzerinde çalışan Hyundai, farklı amaçlara yönelik projeler geliştiriyor. Bunlara örnek olarak “sağlık” gösterilebilir.

Yürüme yeteneğini kaybeden insanlar için büyük bir devrim

Biraz daha açacak olursak en başta yürüme yeteneğini kaybeden insanlar için büyük bir devrim niteliğinde olacak olan giyilebilir robotlar, bu insanların yardım almadan yürümesine, ayakta durabilmesini sağlayacak. İlk geliştirilen prototiplerde tek şarj ile 4 saatlik yürüme süresi sağlanırken saatte 2.5 km hıza ulaşılabiliyor.

Tek başınıza kaldıramayacağımız ağırlıkları kaldırabileceğiz

Tek başınıza kaldıramayacağımız ağırlıkları kaldırabileceğiz
Tek başınıza kaldıramayacağımız ağırlıkları kaldırabileceğiz

Sağlık kısmını bir kenara koyacak olursak giyilebilir teknoloji de çığır açacak olan bu robotlar gündelik hayatta da bizlere yardımcı olabilecek. Örnek verecek olursak; tek başınıza kaldıramayacağımız ağırlıkları bu teknoloji yardımıyla kolayca kaldırabileceğiz.

İlkel iron man

Dış iskeletler sayesinde insan üstü bir güce kavuşarak normal bir insanın tek başına altından kalkamayacağı işler bir hayli mümkün olabilecek. Aklınıza ilk gelen benim gibi süper kahramanlık temasında konular olabilir. Örneğin ilkel iron man gibi.

4 saatlik batarya süresi ve mobil cihazlara bağlanabilme özelliği

Bugünlerde ortaya çıkan başka bir prototip yaklaşık 4.5 kg ağırlığında ve daha basit işler için tasarlandığı söyleniyor. İşçilere ekstra güç vermek için tasarlanan yeni prototipye , yine 4 saatlik batarya süresi gözümüze çarparken Bluetooth teknolojisi sayesinde mobil cihazlara da bağlanabildiğimizi görebiliyoruz.

Saatte 12 km hız

Hyundai aslında ağırlığını yaşlıların günlük hayatını kolaylaştırmak için çalışmalara vermiş durumda. Bunu da ekleyerek saate 12 km hızlara ulaşabilen ve 40 kg taşıma kapasitesi sunan bir prototip için çalışmalara da başladı.

En erken 2020 yılında satışa çıkması beklenilen giyilebilir robotların sağlık ve gündelik hayatta devrim yaratması muhtemel

Fakat bununla birlikte gelecek olan sorunlar da ortaya çıkabilir. Dediğimiz gibi bir süper kahraman histerisi ya da büyüklük savaşında etkisi olabilir mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir