Görüş Bildir

Hümanizm Nedir? Hümanzim Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Anasayfa > Güncel

İnsanın olduğu her alanda bireyselciliği savunan Hümanizm, İtalya' dan tüm Avrupa' ya yayılarak etkisini göstermiştir. Tanrı merkezciliğini geri plana atan bu düşünce akımı nedir ? Hümanizm ne zaman ortaya çıkmıştır? İşte Hümanizm hakkında merak edilen tüm detaylar...

Beşeriyetçilik, insancılık anlamına gelen hümanizm rönesans dönemi ile ortaya çıkmıştır. Bu düşünce akımı insan sevgisini esas alarak sorunların çözümünün insan olduğunu savunmuş ve insanı tek ölçüt olarak kabul etmiştir. Zaman ilerledikçe farklı tanımlar yapılmış ve insanın olduğu her alanda kendini yeni biçimlerle ortaya koymuştur. Günümüzde adını sıkça duyduğumuz hümanizm kavramının ne demek olduğunu ve ne zaman ortaya çıktığını sizler için derledik.

Hümanizm Nedir ?

Hümanizm Nedir ?

Türkçe karşılığı insan-merkezcilik olan bu kavram hümanizma, insancılık gibi farklı isimlerde tanımlamalar yapılarak açıklanmıştır. Hümanizm, insana odaklanarak insanın gelişmesini amaçlar. Orta çağ düşüncesi olan tanrı- merkezciliği redderek bireyi esas alır. Dünyevi görüşü savunan sekülirizm ile sıkı bir bağlantısı olan hümanizm, seküler bir hayat tavrını benimser.

Antik Yunan'dan Rönesans'a Geçiş..

Antik Yunan'dan Rönesans'a Geçiş..

Hümanizm, temeli Antik Yunan' a dayanan bir düşünce akımıdır. Milattan önce 6. yy' daki düşünürler kendisinden sonra gelen düşünürlere zemin hazırlayarak hümanizm temelini oluşturmuşlardır. Sokrates öncesi düşünürler bilimsel yöntemlerle evreni anlamının yolları aramışlar. Dünyanın merkezinin insan olduğunu savunan bu düşünürler aynı zamanda rönesan dönemine de ilham olmuşlar. Eski Antik Yunan eserleri incelenerek tekrar anlamlandırılmaya başlanmıştır. Orta Çağ ve Modern Çağ arasındaki geçiş dönemi olan sayılan rönesans hümanzm kavramını ortaya çıkarmıştır.

Hümanizm Ne zaman Ortaya Çıkmıştır?

Hümanizm Ne zaman Ortaya Çıkmıştır?

Rönesans dönemi ile gelişmeye başlayan bu akım ilk olarak 14.yy’da ortaya çıkmıştır. Bu dönemde insan temel alınarak, dünyadaki yeri ve anlamı  sorgulanmıştır. Rönesans dönemine ulaşan bazı Antik Yunan eserleri değerlendirilerek yeniden anlamlandırılmaya çalışılmıştır.14.yy’ ın sonlarına doğru kilise, insanın olduğu her alanda otoritesini kaybetmiştir. Kiliseye karşı özgür düşünceyi savunanlar sanatta, politika ve bilimde yeni biçimler ortaya çıkarmışlardır.

Aşağıdaki İçerikler de İlginizi Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?