Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hukuki Geçerliliği Olmayan Facebook'taki 'Paylaşma. Kopyala, Yapıştır.' Yine Dolaşımda

30bPAYLAŞIM

Hayatımızın vazgeçilmezi olan sosyal medya ve bu mecralardaki hesaplarımız üzerinden, en küçük bir suç teşkil eden ileti vb. konuları için ne kadar da paniklediğimiz, şimdi de darbe girişimi sonrası yayılan iletiyle tescillendi.

1. Cuma akşamı başlayan darbe girişimi ülkedeki tüm insanları tedirginliğe sevk etmişti

Darbe girişiminin, ertesi gün salimen bertaraf edildiği yetkili ağızlardan açıklandı.

2. Sosyal medyada görülen her şeye itibar edilmemesi yönünde yapılan açıklamalar sonrası, mevcut bilgi kirliliğini de göz önüne alan bazı kullanıcılar panikledi

3. Tıpkı birkaç ay önce olduğu gibi bir metin Facebook'ta yayılmaya başladı

Daha önce yayılan ileti böyleydi.

4. Nereden yayıldığı belli olmayan metni, çoğu insan bugün itibariyle yine anasayfasında gördü

5. Paylaşılan metin tam olarak şöyle

Mart ayında dolaşıma giren paylaşımdaki metinde "MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi" kullanılırken yeni iletilerde "Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi" ifadesi kullanılıyor.

6. Hesaba konulan bu ileti dolayısıyla herhangi bir cezai yükümlülükten kurtulmak gibi bir durum söz konusu olmuyor

Eğer bir kovuşturma yapılırsa.

7. Hesabınızın hacklendiği ihtimali belirdiğinde bunu belgelemek için en yakın polis merkezi veya savcılığa başvuruda bulunmak en mantıklısı

Çünkü daha sonra aynı hesap üzerinden yapılabilecek nefret suçları ya da dolandırıcılık tarzı adi suçlar noktasında masumiyetinizi ispat etmeniz oldukça zor olabilir.

8. Bu iletilerin her defasında 'Paylaşma. Kopyala, yapıştır.' talimatıyla dönmesinin de mantıklı bir açıklaması var

Bu iletileri dolaşıma sokanlar, kendi hesaplarında paylaşılması halinde kendilerine kolaylıkla ulaşılabileceğini biliyorlar. Elbette 'Halk arasında korku ve panik yaratmak' gibi tanımlı bir suç da bulunduğu için haklarında kovuşturma yapılabileceğini biliyorlar.

9. Bu furyayı yine aynı mecra üzerinden ti'ye alanlar da yok değil

10. Ve Facebook açıklama yapmak zorunda kaldı...

"Kopyalayıp yapıştırılarak" paylaşılması istenen metinlerin paylaşımının çoğalması üzerine Facebook, resmi hesabından açıklama yaptı.

Facebook Türkiye resmi sayfasından yapılan açıklamada, "Güvenliğiniz ile ilgili olarak kopyalayıp yapıştırmanız istenen bir bildirim içeren paylaşımlar görmüş olabilirsiniz. Lütfen bu tip paylaşımlara itibar etmeyin" denildi...

11. CIA bu hesaplara bakıyormuş.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ag10

DURUM ÇOK CİDDİ DİKKAT..!!! BUNU DİKKATLİCE ANLAYARAK OKUYUN !!! Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.

ag10

Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

tolgaerkan8

şu metni yayan adam ne keyifleniyordur he :)

Gizli Kullanıcı

ülkedeki angut beyinliler sayımı bununla yapılıyor :D

suat-cindemir

kolayı var ne uğraşıyosun yeğenim yazmış

Gizli Kullanıcı

ya bu kadar gerizekalı olmayı nasıl başarıyo bu millet vallahi psikolojim bozuluyor böyle şeyleri görünce :(

corpse-bride

teknolojıyı uretmeyen bır toplulugun boyle seylere takılması aslında artık sasırtmıyor annemın teyzesı anlatır (onada annesı anlatıyor) kurtulus savası donemlerı ucaklar-teyyare der o- ılk defa bıızm memleketın ustunden gectıgınde demır kuslar gecıyor sanmıslar bu nasıl hayvan derlermıs onun bır ucak oldugunu ıcınde ınsan tasıdıgı soylendıgınde ınanmamıslar onun kus oldugunu ıdda etmıs ınsanlar nerden bılsın kı hayatında ucak mı gormus bu ınsanlar o donem dek

Gizli Kullanıcı

ya o zamanla şimdiki zamanı karşılaştıramayız ki herkesin önünde internet var aç araştır yani anlamıyorum cidden

corpse-bride

halkımızın bırsey okudugunu nerden cıkardın kı sen ? kamu spotunda gordum 112 yı punk numarası bılmem ne ıcın arayanlar var hala

Gizli Kullanıcı

sevgilimden ayrıldım ne ya hdfskjhsfkjhd

Gizli Kullanıcı

ibretlikmiş vallahi :(

corpse-bride

ciddi bir eğitime ihityacımız var bızım ogretımden cok bazen genclerı bırakıp anne babayı mı egıtsek dıyorum bakamayacagı cocugu dogurmasalar sorun yokta ıste ....

Gizli Kullanıcı

ülkece eğitime ihtiyacımız var çocuk yaşlı ayırmadan

Gizli Kullanıcı

sadece ihtiyaçlarını karşılamakla anne baba olunmuyor işte takip edeceksin yol göstereceksin ülkemizin büyük sorunlarından biri de bu bence

izliyorum

Yapmaya çalışanları hapse atmışlar kardeşim, ASELSAN MÜHENDİSLERİ ISPARTA da uçağı düşüyor.Çok şeyler oluyor ve bir çok sebebi var milletimizin bilgisiz olmasında.Yermek değil de, şu vatan için 1 tuğla koyabilsem benden mutlusu yok.Kim derdi bu devirde darbe olacağına, oluyor.Saygılar.

corpse-bride

o konuda haklısın hep bır ayak bagı olan var teknolojık ataklarımızda ama yeterı kadar ustune dusende yok nasılsa herkesın dılınde olan bır laf var bu ulkeyı ben mı kurtaracam? bunun yuzunden ılerleyemıyoruz cogu konuda da hazırcı bır mılletız.

koala-neco

sendeki bu türkçe karakterleri inatla noktasız yazma gibi hırs ve inat olsaydı bizde milletçe şuan avrupanın 100 sene ilersindeydik :))

Görüş Bildir