Hubble Teleskobu'nun Annesi Nancy Grace Roman, 93 Yaşında Hayatını Kaybetti

 > -

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın ilk kadın yöneticisi olan ve aynı zamanda 'Hubble Teleskobu'nun annesi' lakaplı Nancy Grace Roman, 93 yaşında hayatını kaybetti.

Roman, gökbilim alanında öncü isimlerden birisiydi

BBC Türkçe'nin haberine göre, 'Hubble Teleskobu'nun annesi' lakaplı Nancy Grace Roman, 93 yaşında hayatını kaybetti.

Roman, NASA'nın ilk kadın yöneticisiydi. Onun bu kariyeri, gökbilim alanında kadınlara ilham veren, önemli bir gelişme oldu.

Gökbilim alanındaki en büyük katkısı, Hubble Teleskobu'nun temellerini atmasıydı

Roman, 1962 yılında NASA'nın ilk başarılı uzay görevi olarak bilinen Uydu Güneş Gözlemevi-1'in uzaya fırlatılmasında önemli bir rol oynadı.

Nancy Grace Roman, maliyeti 1,5 milyar dolar olan Hubble Uzay Teleskobu'nun geliştirilmesi konusundaki bürokratik ve finansal sorunların aşılmasını sağlayarak, projenin mimarlarından biri olmuştur.

'Bir kadının gökbilimci olamayacağı öğretildi bana'

Roman, NASA'da yöneticiliğe kadar uzanan kariyerinde birçok zorluk aştığını ifade ederek, verdiği bir röportajda "En başından bir kadının gökbilimci olamayacağı öğretildi bana. Rehber öğretmenim bana şöyle bir bakıp 'Neden bir kadın Latince dersi alacağına matematik okumak ister ki?' diye sordu." ifadesini kullanmıştı.

'Bana uzay bilimci olamayacağımı söyleyen birçok insanı duymazdan gelmiştim. İyi ki yapmışım.'

Hubble'ın eski baş araştırmacısı Weiler, "Hubble'ın babası Lyman Spitzer ise, annesi Nancy Roman idi" ifadesini kullanıyor. Gerçekten de, Roman'ın çabalarının ardından, o emekli olduktan 10 yıl sonra, 1990 yılında Hubble Teleskobu başarı ile uzaya fırlatıldı.

Yaşamı boyunca kadınların ve gençlerin, gökbilim alanında iş ve eğitim fırsatı yakalaması için çabalayan Grace, yakınlarının verdiği bilgiye göre 25 Aralık'ta hayatını kaybetti.

Science gazetesine verdiği, "Bana uzay bilimci olamayacağımı söyleyen birçok insanı duymazdan gelmiştim. İyi ki yapmışım." demeci ise, birçok kişiye ilham olmayı sürdürecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir