Hopa'da Kayıplar Aranıyor

-

Ahmet Kakşi'nin evinin bulunduğu tepeden heyelanla kopan toprak kızını ve kızkardeşini de beraberinde sürükledi

Hopa'da meydana gelen sel ve heyelan felaketinin üzerinden 10 gün geçti. Kurtarma ekipleri kayıp üç kişiyi bulamadı.

Artvin'in Hopa ilçesinde meydana gelen sel ve heyelan felaketinin ardından, kaybolan 3 kişinin aranmasına devam ediliyor. 

Artvin Valiliğinin yaptığı açıklamaya göre çalışmalar, Başbakanlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Sahil Güvenlik Komutanlığı Dalış, Emniyet, Güvenlik ve Arama Kurtarma (DEGAK) su altı timleri ve AKUT gibi ekipleri katılımıyla yürütülüyor.

Al Jazeera Türk'ten Can Hasasu, sel felaketinde kızı ve kız kardeşi kaybolan Ahmet Kakşi'nin acı dolu bekleyişini anlattı;

Hopa'nın Sugören köyünde çay tarlalarının hemen yanındaki dik bir yamaçta evi bulunan Ahmet Kakşi'nin kulağı telefonda. Bölgede, 24 Ağustos günü yağan yoğun yağışın tetiklediği heyelan evinin hemen üst kısmındaki çay tarlasını da alıp götürdü. O sırada evde bulunan Ahmet Kakşi ve diğer aile fertleri kendilerini can havli ile dışarı attı. 

Ahmet Kakşi'nin kızı Necla Kakşi(18), içeride mahsur kalan halası Melike Kakşi'yi çıkartmak isterken biraz geride kalır. Tam o sırada meydana gelen ikinci bir heyelan milli atlet olan Necla Kakşi'yi ve yardım etmeye çalıştığı halası Melike Kakşi'yi dik yamaçtan aşağı doğru sürükler.

Ankara'dan gelen JAK timleri suların çekildiği ormanlık alanı yeniden tarıyor. 

Ahmet Kakşi kızını ve kızkardeşini en son orada görür. Arama ve kurtarma ekipleri suların çekilmesinden sonra bölgeyi tekrar aramaya başladı. Ankara'dan gelen JAK timi Karadeniz'e akan Çağlayan (Cebovit) deresi boyunca aramalarını hem ormanlık kıyı kesiminde hem de dere yatağında sürdürüyor.

AFAD ekibi Kakşi'nin heyelanda hasar gören evine oturulamaz raporu verdi. Ahmet Kakşi ve ailesi felaketten sonra Artvin'in Arhavi ilçesinde bulunan akrabalarının yanına sığındı. Al Jazeera Türk'e konuşan Kakşi felaketin ailesine hem maddi hem de manevi hasar verdiğini söyledi:

"Güzel kızımı kaybettim. Halası da onunla. Hala bulamadılar. Yedi nüfuslu hanemi çaydan kazandıklarımla kıt kanaat geçindiriyordum. Bir de ineğimiz vardı. O da heyelana kapıldı gitti. Evsiz de kaldık. Devlet bize kira yardımı sözü verdi. Ama benim işe ihtiyacım var. Önümüz kış ve çocuklar elime bakar."

Kurtarıldı, tekrar suya kapıldı

Sel ve taşıdığı heyelan çamurunun en etkili olduğu bölgelerden biri de Hopa'nın merkeziydi. İlçenin merkezinden geçen Sundura deresinin taşması sonucu bölgedeki evlerin zemin katları su altında kaldı. Bulundukları binaların üst katlarına sığınan vatandaşları kurtaran bir itfaiye aracı, üzerindeki selzedeler ile birlikte devrilince 5 yaşındaki Talha Su, hızla akan sele kapıldı.

Kurtarma ekipleri suların çekildiği ilçe merkezinde su giderleri ve mazgalları aradı. Enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, Sahil Güvenlik botları ve DEGAK dalgıçları deniz kısmında arama yaptı.

Aram ve kurtarma uzmanlarının verdiği bilgiye göre bu türden felaketlerde, akan suyun hızı ve çamurun örtücü etkisi nedeniyle kayıpların bulunması zaman alabiliyor.

Haber ve Fotoğraflar: Can Hasasu / Al Jazeera Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir