Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hollanda Denilince Akla Gelen 'Şeyi' Tamamen Değiştirecek 11 Enfes Lezzetli Peynir

1.2bPAYLAŞIM

Hollanda denince aklınıza ilk ne geliyor? :)

Evet evet, biliyoruz ama konumuz o değil. 

İnekleri ve peynirleri ile meşhur olan Hollandalılar aklınıza gelen her çeşit peyniri yapmışlar. 

Peynir dükkanlarında çeşit çeşit yıllara göre sıralanmış, sizi zamanda adeta yolculuk yaptıracak farklı yaşlarda peynirler var. 

Hadi Hollanda peynirlerinden size kısaca bahsedeyim.

1. Gouda

Adını Hollanda' daki Gouda şehrinden alır ve dünyada en popüler olan Hollanda peyniridir. Tatlı bir aromaya sahip olan Gouda peyniri hafif yağlıdır. Tatlı olmasını sağlayan teknik ise yapımı sırasında kesilmiş olan sütün zaman zaman alınarak su ilave edilmesidir. Peynir üretim dilinde buna yıkama denir. 

Peynir yapımı tamamlandıktan sonra bir kaç gün kuruması için bekletilir ve ardından mum ile kaplanarak muhafaza edilir. Tadı kaç yıllık olduğuna göre değişir. 

Bir hafta ile yedi yıla kadar bekletme süresine göre farklı tatlara sahiptir. Bekleme süresi uzadıkça tadı keskinleşir.

2. Biberli Peynir

Hollandalıların iştah açıcı peynirlerinden biri biberli peynirdir.  

Taze sebzelerle de uyumludur. Beyaz ve kırmızı şarap ile uyum sağlar.

Pişmiş veya ızgara etler üzerinde unutulmaz bir tat bırakmaktadır. Ayrıca kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir.

3. Pestolu Peynir

Pesto sevenlerin vazgeçilmezi bu peynir kaşar peyniri gibi yumuşaktır. Pesto ve peynir severler için mükemmel uyum diyebiliriz. Hollanda bu peyniri taze meyveler ile de tüketiyor.

4. Sarımsaklı Peynir

Kendine has aroması ile Hollanda' nın en aromatik peynirlerinden biridir. Genç hali ile yumuşak ayrıca çok çok  hafif tuzlu bir tada sahiptir.

5. Hardallı Peynir

Hafif, lezzetli, yarı yumuşak özelliktedir.  Edam'dan daha yumuşaktır. Hardal aroması ağızda güçlü ve bir tat bırakır.

Hollandalılar kahvaltılarda, sandviçlerde tüketikleri gibi bazı tatlılarında da bu peyniri kullanıyorlar.

6. Leerdammer

Fındık, fıstık aromalarını içeren tatlımsı bir peynir olan Leerdammer, 3 - 12 ay yaşlanma süresi vardır. 

Yaşlanma süresi arttıkça içinden tatlımsı tadı ortaya çıkar ve genellikle meyve ile tüketilir.

7. İsli (Füme) Peynir

Amsterdam’ da peynir dükkanlarının en favori peyniri isli peynirleri en ön raflarda görmek mümkündür.

Bu özel peynir yapımı için peynir eritilir ve tütsülenir, ardından sosis şeklinde kalıplanarak şekil verilir ve tekrar tütsülenerek bekletilir. 

Dışı kahverengi renktedir ve aroması oldukça güçlüdür.

8. Maasdam

Büyük delikleri olan orta sertlikte bir peynirdir. 

Peynir üreticileri peyniri belirli aralıklarla test etmek zorundadırlar. Bu yüzden ellerinde ince küçük bir boruyla peynir tekerleğinin bir tarafından diğer tarafına çubuğu sokup peyniri test ederler. O yüzden bu delikler oluşur. 

Diğer Hollanda peynirlerine göre bekleme süresi oldukça kısadır. Tereyağı aroması güçlüdür. Şarapla uyumlu bir lezzete sahiptir.

9. Edam

İsmini Hollanda'daki Edam şehrinden alan, hem tatlı hem de tuzlu olmasıyla farklı bir lezzete sahiptir. 

Yaşlandırıldığında tadı keskinleşir.

Dünyaya ihraç edilenler tekerlek seklindedir ve etrafı parafin bal mumu ile kaplıdır, fakat Hollanda içinde satılanlarda bu kaplama yoktur.

10. Delft

İsmini Hollanda'nın mavi porselenleri ile meşhur olan Delft şehrinden alır. Mavi küflü peynirdir. Hafif acımsıdır.  Uzun süre muhafaza edilebilir.

11. Leidse

Kimyonlu olması sebebiyle ızgara etlerle mükemmel bir uyum yakalar, şarapla uyumludur. Gurmelerin vazgeçilmezi Hollanda peynirlerinin bazılarını Türkiyede' de bulmak mümkündür.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
atilla.tr

4 --- Batılılar'ın en çok kıskandıkları millet ise, Türkler'dir; çünkü hiçbir zaman bir Türk olamazlar. Nis'i bile Fransızlar'a Türkler alıp hediye etmiştir. Türkler'den hiçbir zaman Hitler gibi, Napolyon gibi abuk sabuk imparatorlar çıkmamıştır. Bir Fransız Atasözü: "Bir Türk kadar güçlü."...

atilla.tr

3 --- Diğer taraftan biraz da Amerika'dan bahsedelim. Sex, şiddet ve uyuşturucunun kol gezdiği bir ülkedir. İnsanların çoğu psikolojik olarak hastadır. Her statüden Amerikalı işine gelmeyen bir durumla karşılaştığı anda bir katile dönüşebilir. En yakını olan masum insanları bile ortadan kaldırabilir ve bunu yaparken de çok gariptir yakalanacağını düşünmez bile. Eğer Hillary Clinton sevgilisiyle birlik olup hayat sigortası için Bill Clinton'ı öldürürse, hiç şaşırmam. Özgürlükler ülkesi Amerika'da en çok aşağılanan gruplar zenciler ve eşcinsellerdir. Eşcinselleri köpeğine parçalatan insanlar bile vardır. En çok aşağılanan milletler ise Yahudiler ve İtalyanlar'dır. Yahudiler zaten Avrupa Tarihi boyunca aşağılanmış ve katledilmiştir. Buyrun size özgürlükler ülkesi Amerika!..

atilla.tr

1 --- Bunların hepsi kaşar, hanımefendi! Sadece aromaları farklı. Türkiye'deki peynir çeşidi dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Bizim gerçek tulum peynirimiz bile şu peynirlere bin basar. Avrupa, Amerika aldatmacasına kanmayın! Genetik olarak dünyanın en kötü kodlaması Batılılar'dır. 1800'lü yıllara kadar Versay Sarayı'nda tuvalet bile yoktu. İnsanlar buldukları yere tuvaletlerini yapardı. Evlerde ise oturak vardı. Tuvaletlerini yaptıktan sonra pencereden sokaklara dökerlerdi. Sonra da vebadan kırılırlardı. Bir köpek bile pisliğinin üstünü toprakla örter. Yanılmıyorsam, Maria Antoinette 55 sene banyo yapmamıştır ve bunla da övünmüştür. Rus Çarı Fransa'ya elçisini göndermiştir. Elçi geri döndüğünde Çar'a şunu söylemiştir: "14. Lui yabani bir hayvan gibi kokuyordu." Bugün bile hala Batılılar'da taharet kültürü yoktur. Fransızlar'a da büyük ihtimalle Türkler'den geçmiştir. Sadece kağıt ile temizleme yapıldığında dışkı gözeneklere girer ve bir terleme esnasında lopların arası vıcık vıcık olur ve kokar. Biz Türkler ise klozetteki taharet musluğunda gelen tazyikli su ile elimizi değdirmeden tüm bölgeyi taharetleriz. Tuvalet kağıdını sadece kurulanmak için kullanırız.

atilla.tr

2 --- Bir Fransız Kadın şöyle diyor: "Bir ergenin çişi ile dişlerimi fırçalamak ağız sağlığıma çok iyi geliyor!" Zamanında Osmanlı Askerleri'nin uzaktan dişlerini fırçaladığını gören Avrupalılar Türkler'in dişlerini sivrilttiklerini düşünmüşlerdir. Venedik Cumhuriyeti'nde 100 bin kişi yaşardı, 12 bin kadın fahişeydi. Diğer taraftan Orta Çağ gibi bir rezalet dünyanın hiçbir yerinde yaşanmamıştır. Tepeden tırnağa zırhları bile alay konusudur. Avrupalılar dünyayı katlederek, sömürerek ve Doğu Medeniyetleri'ni kopyalayarak bugünlere gelmişlerdir. Sofra kuralları ve menüler bile Doğu Medeniyetleri'nden kopyalanmıştır. Medeniyet Doğu'dan Batı'ya akmıştır. Hala bugün bile insan hakları, özgürlük, demokrasi, eşitlik, adalet gibi kavramlar sadece kendileri içindir. Batılılar'ın yönettiği dünyanın hali zannedersem ortadadır. Google Search: "Bazılarının sana yardım ettiğini sanırsın." Kahve bile Avrupa'ya Osmanlı Sosyetesi'nden yayılmıştır ama Türk Kahvesi'nin adı bile yoktur. Yoğurt ve kefir Avrupalı İcadı olsaydı, tüm dünya bilirdi ve Avrupalılar nasıl da övünürlerdi. Avrupa Mutfağı bile bir balondur. Helmut Kohl'ün kardeşi şöyle demiştir:" Bu yaz Türkiye'ye et yemeye gideceğim." Batılı Medeniyetler aslında muasır medeniyetler değildir. Mental açıdan hala binlerce yıl önceki gibilerdir. Inka Medeniyeti'ni bile akılları bugün bile almaz. Zamanında Türkler çok sevdikleri hayvanlarına miras bırakırken Avrupalılar dalga geçerdi. Avrupalılar zencilerin insan olup olmadığını bile tartışmışlardır. Batılılar'ın Antik Ege Medeniyetleri ile de hiçbir alakaları yoktur. Bugünkü Yunanlılar'ın bile....

sevkettin-altmisdokuzgillerogl

Hollanda demek Marijuana demek. Red Lights demek.

Görüş Bildir