Görüş Bildir
Haberler
Hızlı Tren Hattında İnsan Hayatı Bir Düdüğe Bağlı

Hızlı Tren Hattında İnsan Hayatı Bir Düdüğe Bağlı

adem kara
19.08.2014 - 16:36 Son Güncelleme: 20.08.2014 - 16:26
İçeriğin Devamı Aşağıda

Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının geçtiği Alifuatpaşa beldesinde ne alt ne üst geçit var. Hemzemin geçitte insanların canı güvenliği tren geldiği sırada düdük çalan bir görevliye emanet.

Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının Mekece-Adapazarı kısmındaki tünel inşaatların tamamlanamaması sebebiyle tren eski hattan seferlerini sürdürüyor. Ancak Alifuatpaşa beldesinde yapılan bir uygulama, can güvenliğinin hiçe sayıldığını gözler önüne seriyor. Beldeyi ikiye bölen hatta yayalar için açılan geçitte ne alt, ne de üst geçit bulunuyor. Sinyalizasyon sistemi ve bariyerlerin de bulunmadığı geçitte belde halkının can güvenliği tren geldiği sırada düdük çalan bir görevliye emanet edilmiş durumda. Ancak tren gelirken geçmek isteyenler görevliye zor anlar yaşatıyor. Uyarı levhaları da fıkralara konu olacak türden. Bir levhada geçişin tehlikeli ve yasak olduğu belirtilirken, diğer levhada ise 'kontrollü geçin' uyarısı bulunuyor. Vatandaşlar ise duruma tepkili.

Gecikmeyle Adapazarı-İstanbul arasında seferlere başlayan YHT hattında, Mekece- Adapazarı arasında yeni demiryolu hattındaki tünel inşaatları belirlenen sürede tamamlanamadı. Tünel inşaatında çalışan işçiler, geçtiğimiz günlerde paralarını alamadıkları gerekçesiyle işi durdurmuş ve iş makinelerini rehin almıştı. TCDD, seferlerin daha çok gecikmemesi için bu kısımda eski tren yolunu yeniden düzenleyerek hattı açtı. Ancak yeni düzenlemede hattın Alifuatpaşa beldesinde büyük sıkıntı yaşanıyor.

AYNI YERDEKİ GÜVENLİ GEÇİT KAPATILDI

Hatta yapılan düzenleme, 8 bin kişinin yaşadığı Sakarya’nın Geyve ilçesi Alifuatpaşa beldesini ikiye böldü. Daha önce beldeyi birbirine bağlayan 150 yıllık güvenli hemzemin geçit kapatıldı. Tren gelirken otomatik olarak kapanan bariyer kaldırıldı. Rayların etrafı YHT için tel örgülerle çevrildi. İlçeyi ikiye bölen hatta başka yaya yolu olmaması sebebiyle eski hemzemin geçit, tel örgülerin bir kısmı kaldırılarak yeniden yaya trafiğine açıldı. Geçitte ne sinyalizasyon sistemi ne de bariyer bulunuyor. Yaya yolunun güvenliği ise tren geçtiği sırada düdük çalarak uyarı yapan bir görevliye bağlı. Üç kilometre ötede araçların karşıdan karşıya geçmesi için yapılan yeni yol da çok dar olması sebebiyle özellikle kavşakta araçlar şerit ihlali yapmak zorunda kalıyor.

Geçide asılan uyarı levhaları da birbirini tutmuyor. Bir levhada 'Dikkat hemzemin geçitte bariyerler çalışmamaktadır, kontrollü geçiniz' yazarken başka bir levhada 'Demiryolundan geçmek tehlikeli ve yasaktır' uyarısı bulunuyor. Ayrıca bir de 'Dikkat Demiryolu! dur bak bekle geç' tabelası yer alıyor.

Eski güvenli geçidin kapatılması ve beldenin ikiye bölünmesi, belde sakinlerinin de tepkisine sebep oldu. İşadamı Ali Küçük, güvenli geçidin kapatılmasının meydana getirdiği tehlikenin yanı sıra Alifuatpaşa ekonomisine de zarar verdiğini söyledi. Buraya araç ve yaların kullanacağı alt geçit yapılmasını gerektiğini ifade eden Küçük, 20 Temmuz’dan beri sıkıntı çektiklerini, çok tehlikeli olan bu geçitte insanların hayatlarının bir düdüğe bağlı olduğunu vurguladı.

Burhan Özen isimli bir esnaf ise YHT hattının; söz verilen saat ve günde icraata geçirilememesi sebebiyle eski hattı kullandıklarını söyledi. Özen, şunları kaydetti: 'Millete sözü verdiler, 'yaptık' dediler, 'açacağız' dediler, seçim kampanyası olarak, bu eski yola hızlı treni koydular, Alifuatpaşa'yı da ortadan ikiye böldüler. Camimiz aşağıda, okullarımız aşağıda, yukarıda 3 bin kişiye yakın insan var. Bu insanların buradan mutlaka geçmesi gerekiyor. Beldenin ikiye bölünmesiyle esnaf iş yapamıyor.'

 Hattın üzerinden geçen vatandaşlar da tehlikenin farkında olduklarını ancak günlük işleri nedeniyle bir şekilde karşıya geçmek zorunda olduklarını ve başka çareleri olmadığını dile getirdi. 

CİHAN | Evrensel

Kaynak: http://www.evrensel.net/haber/90256/h...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
god damm

üst geçit olsa düdük çalan adam işsiz kalır :)