Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hipsterlık Artık Sadece Sakal ve Gözlük Demek Değil: Londra'da Hipster Karşıtı İsyan

 > 
148PAYLAŞIM

Hipster dediğimiz kim?

Son yıllarda herkesin kulağına oldukça aşinalaşan hipster kelimesinin gerçek hayattaki karşılığı ne olabilir diye düşünelim. 1950'lilerde ABD'de ortaya çıkan ortalama gençlerden farklılaşmaya çalışan bir kesimin devamının 2010'lu yıllarda tekrar ortaya çıkması.

Fakat önce altkültür gibi gözüken hipsterlık zamanla ortalamanın tamanını oluşturmaya başladı.

Avrupa'da kendilerine özgü yaşam biçimleri gençlerin örnek aldığı bir tutum haline geldi ve doğal olarak mekanlar, kafeler ve benzeri her yer onların zevklerine göre dönüşüm geçirdi.

Organik pazarlar, konser alanları, kıyafet mağazaları derken hipsterların uğradığı her yer, onlara göre dönüşmeye ve fiyat olarak da pahalılaşmaya başladı.

Hipsterlardan rahatsız olanların ilk eylemi Londra'da başladı. Hipsterların tercih ettiği mekanın camlarına kırmızı boyalar fırlatıldı.

Kafe sahibi iki kardeş, hipster karşıtlarının hedefindeydi. Mahallenin merkezinde bulunan bir mısır gevreği kafesi olaylar sonucu saldırıya uğradı.

Peki bu nasıl bir isyan? Kime, neye ve nasıl?

Shoreditch semti “hipsterların” akınına uğrayınca mahallenin sakinleri rahatsız oldu. Çünkü hipsterların akını nedeniyle bu bölgedeki kiraların hızla yükselmesi semt sakinlerini huzursuz etti. Eskiden haftalığı 150 sterline ev bulmanın mümkün olduğu bölgede kiralar bir yılda 5 katına fırladı. Birbiri ardına açılan lüks cafe ve restoranlar bölgede fiyatları zıplattı. Ve buna da tepki olarak kendilerini anti-kapitalist olarak tanımlayan gruplar protesto gösterilerine başladı.

Sonrasında ise isyan gittikçe büyüdü. Yürüyüşler destek bulmaya başlayınca dünya basınına taşındı.

Kendilerini bir "sınıf savaşı" içinde mücadele edenler olarak tanımlayan gruplar, bu pahalılık karşısında yerlerinden edilme korkusu taşıyorlar.

Trafiği durduran ve sokakları dolduran kalabalık, dünyada yeni bir mücadelenin başlangıcını da işaret ediyor.

Türkiye'deki hipsterlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok az insanın oluşturduğu bir kesim olduğunu düşünüyorum.
Gittikçe kalabalıklaşıyor gibiler.
Geçici bir heves olduğunu düşünüyorum.
Burada da sayıları artarsa tepki toplayabilirler gibi duruyor.
Ee nolmuş, ben de hipsterım?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
odionedio

bende hipster olcm :D

fenrken

Hipsterler bahane. Bu tamamen fırsatçı insanların ilgi çeken mekandaki herşeyi pahalaştırarak kendilerine pay çıkarmalarından kaynaklanıyor. Zaten grup da kendilerine anti kapitalist diyor.

mahsung

abi bizden hipster olmaz sakal uzatınca hipster değil işid komutanı gibi oluyoruz sonra wiçuuuu bi bomba üstümüze atarlar b.k yoluna gideriz hipster olacağım diye :D

iancurtis

derdinizi sikiyim arkadaş ya

depphead

Hipster'lıkta kötü olan şey ne onu anlamıyorum? Yani gayet güzel bi tarz. Niye illa ayrışmaya yönelik şeyler yapıyosunuz ki?!!

wednesday-addams

adamlar hipster'ların giyiminden rahatsız olmamış ki. takılmaya başladıkları yerlerde bir süre sonra fiyatlar fırlıyormuş. nasıl olduğunu anlamadım ama öyleymiş yani. bu arada o giyim tarzını beğenip beğenmediğimi hala anlamış değilim bir güzel geliyor bir saçma...

depphead

Bilemiyorum ben açıkçası seviyorum yani asdjsfkgsfs gerçi ben her türlü tarzı seviyorum da .-. Hoşuma gitmiyo değil açıkçası yani ,-,

Görüş Bildir