Hindistan'da 400 Sokak Köpeğinin Anası Olmaya Kendini Adamış Bir Kadının Hikayesi

-

Hindistan'da bir teyzecik 400 köpeğe bir başına bakıyor. Sokak hayvanları sorunun büyük olduğu ülkelerden birinde yaşı ilerlemiş Pratima Teyze, gerekirse canları için çöpten yemek topluyor gerekirse hurda satıyor. 'Dünyayı iyilik kurtaracak' dedirten öyküyü sizler için Barcroft'tan derledik.

Kaynak: http://www.barcroft.tv/new-delhi-dog-lad...

Pratima Devi Yeni Delhi şehrinin bir gecekondu mahallesinde 120 köpeği ile birlikte yaşıyor ve onları doyurmak için eskicilik yapıyor.

Yeni Delhi'nin köpekçi teyzesi kendisini zar zor geçindirirken çöplerden topladığı eşyaları satarak toplamda 400 köpeğe bakıyor.

65 yaşındaki Pratima teyze 120 can dostu için yemeği kendi elleriyle pişiriyor. Sorunlu evliliğini bitirdikten sonra köpekleriyle mutlu olduğunu söylüyor.

Şöyle anlatıyor; "Onlarla yaşamaktan mutluyum. Kocamla birlikteyken, mutlu değildim. Bütün gün çalışıyordum, ev işi yapıyordum. Kocam çalışmıyordu."

Pratima'nın üç yetişkin çocuğu da var, onlar hala köyde yaşıyor fakat Pratima oraya gitmeyi kesinlikle istemiyor.

"Oğlum beni hep arıyor, gelip beni alıp köye götüreceğini söylüyor. Ama onu hiç dinlemiyorum, köpeklere iyilik yapmak istiyorum."

"Bu köpekler benim çocuklarım gibi. Onları eve getiriyorum, onlarla ilgileniyorum. Bazılarını sahipleri terk etmiş, bazılarına araba çarpmış. Benimle birlikte hayata tutunuyorlar."

Pratima bazen günlerce yaralı veya hasta canlarla uğraşıyor.

Her gün öğle yemeği için 12 kg pirinç ve 5 kg et aldığını anlatıyor. Sabah kahvaltısında ise bu bebeklere litrelerce süt dağıtıtor.

Komşu köyden Vivek isimli bir genç adam, Pratima'ya sokak köpeklerine bakmasında yardımcı oluyor.

Vivek ise tecrübesini şu sözlerle anlatıyor; 

"Sabahları 6'da kalkıyoruz, köpekleri sütle besliyoruz. Öğlen 12 gibi hem yiyecek hem de süt veriyoruz. Akşam 11'de ise akşam yemeklerini veriyoruz. Köpekleri çok seviyorum, bu yüzden de zamanımın çoğunu onlarla geçirmeye onlara bakmaya çalışıyorum." 

Pratima elinden geldiğince kasabadaki diğer sokak köpeklerine de bakıyor.

Bir defasında küçük bir çay tezgahı kuran Pratima, sokak köpeklerine de bisküvi dağıtıyordu. Fakat çay tezgahını birileri gelip yıktı. Köpekler bir yana kendisi için bile 4 gün boyunca yiyecek bulamadı.

Daha sonra ise çöplerden artık yiyecek toplayarak köpekleri beslemeye devam etti. Ama iyi haberler de var, çünkü Pratima çay tezgahını yine işletmeye başladı.

Pratima'nın şimdilik tek korkusu, onun yaşı ilerlediği zaman bu çocukları gibi sevdiği canlara kimin bakacak olduğu.

"İnsanlar köpek görünce korkuyor, ben öldükten sonra onlara bakacak iyi bir insan olsun istiyorum."

Pratima şu duygusal sözleri de ekliyor; "Onlarla birlikte olmazsam geceleri uyumuyorlar. Bensiz yemek yemiyorlar. Köpeklere bakmak benim dinim."

Ah Pratima teyzem! Senin yaptıklarının yarısını yapan insanlar olsa, dünyanın bütün evsiz canları kurtulur, sıcacık bir yerde, tok karnına uyurlar!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cahilcemyok

ahh Hintliler onlar guzel insanlar onlar kadar dogaya,kulturlerine,degerlerine sahip cikan bir millet var midir?

nediyosunolum

doğaya derken ? 1.2 milyar insanıyla hangi doğaya sahip çıkıyorlar ? daha 2016 da hava kirliliğinden okulları tatil ettiler.

derin-a-clk

böyle güzel insanlar hep çoğalsın. İyiliğe,güzel şeyler görmeye ihtiyacımız var. Allah bin kere razı olsun güzel kadınım.

murakami

Ah teyzemmm. Sen ölünce nolacak onca can? Allah sana uzun ömür versin.

layd

dünyada herkesin bir misyonu var.. içinde sevgi merhamet olanlar melek, canlılara acı ızdırap veren ise şeytanın taaa kendisidir.

deli-sabit

"Köpeklere bakmak benim dinim" demiş. Keşke her din böyle güzel olsa...

Görüş Bildir