Hidayet Türkoğlu, Kerem Tunçeri Gibi İsimleri Keşfeden Trans Antrenör Leyla Çalışkan'ın Vefasızlıklar ve Zorluklarla Dolu Hikayesi

1.9bPAYLAŞIM

En çok da yetiştirdiği insanların arayıp sormaması üzmüş kadını...

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=xixgcIC8...

Basketbol maçlarında tribünlerde isimleri yankılanan Hidayet Türkoğlu ve Kerem Tunçeri'yi keşfeden bir gizli kahramanla tanıştıracağız sizi. Çok zorlu bir hayat hikayesi var. İsmi Leyla Çalışkan.

O aslında Adana'da Kemal Çalışkan olarak dünyaya gelmiş. Annesi İncirlik’te görevli Amerikalıymış ve babası da bir Türk. Evlilik dışı doğan bir çocukmuş. Babası o dönem başkasıyla evliymiş.

Annesinin görev süresi bitince ülkesine dönmüş ve burada Türkiye'deki ailesiyle yaşamaya devam etmiş. Annesi, gittikten kısa bir süre sonra da hayatını kaybetmiş.

Haliyle de Kemal'i başka bir aileye evlatlık vermiş babası. Lisedeyken bir spor okulunda antrenör olarak başarılı kariyerine adım atmış. Eczacıbaşı, Efes Pilsen gibi büyük takımlarla birlikte çalışan Leyla, adeta bir yetenek avcısına dönüşmüş.

Bayrampaşa'da bir okul takımında oynayan Hidayet Türkoğlu'nu görüp beğenmiş ve babası istemese de peşini bırakmamış. "Benim oğlum muhasebeci olacak" diyen babasını çok zor ikna etmiş ve böylelikle Çavuşoğlu Koleji'ne burslu olarak Hidayet Türkoğlu'nu sokmuş.

Çavuşoğlu Koleji'nde çalışırken cinsel kimliğinden dolayı bir veli kendisini okulun sahibine şikayet etmiş ve bu nedenle işten çıkarılmış. Hatta o velinin çocuğu bir dönem milli takımda oynamış.

Socrates Dergi röportajında bu konuyla ilgili "Kötü bir antrenör olduğum için gönderilseydim bana o kadar ağır gelmezdi" diyor Leyla Çalışkan.

Çavuşoğlu Koleji'nden ayrıldıktan sonra yakın çevresi kendisiyle iletişime geçmemiş ve büyük bir yalnızlık sürecine girmiş.

Ve bu süreçte kimliğini saklamanın anlamsız olduğunu düşünerek kendi gibi olmaya karar vermiş.

Bir süre kimliğinden dolayı işsiz kalan Çalışkan'ı, Savaş Ay bulup programına çıkarmış ve Çavuşoğlu Koleji'nin sahibini telefonla bağlayarak iş sözü almış.

Hatta Savaş Ay, Leyla Çalışkan'ın işe başlayacağı gün okula gidip gözleriyle görmek istemiş. Böylelikle 2. kez Çavuşoğlu Koleji'nde işe başlamış.

Savaş Ay'ın sayesinde hem işine kavuşmuş hem de toplumda tanınan bir isim haline gelmiş. Çeşitli televizyon programlarına da katılmış.

Elbette bu programlarda saçma sapan sorularla da karşılaşmış. Mesela Leyla'yı programına çıkaran Nedim Saban, "Cehennemde yanacak mısın?" gibi gereksiz bir soru yöneltmiş kadına. Hem de gülerek...

Çavuşoğlu Koleji kapandıktan sonra Ergin Ataman sayesinde de Efes Pilsen'in minik takımlarının sorumlusu olarak görev almış.

Basketbolun adeta gizli kahramanı olan Leyla Çalışkan, insanların vefasızlığından da dert yanıyor. Yeteneklerini keşfettiği Hidayet Türkoğlu ve Kerem Tunçeri'nin kendisini aramadığını, maçlara bile davet etmediklerini söylüyor. Cinsiyet değiştirdiği için Hidayet Türkoğlu'nun kendisinden uzaklaştığını da düşünüyor.

Hayatındaki zorluklar bir yana emek verdiği insanların kendisini arayıp sormaması, bir teşekkürü bile çok görmeleri gerçekten insanı yaralayan bir durum.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Leyla Çalışkan'ın Sokrates’e verdiği röportajı buradan izleyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dnz-krg

maalesef insanlar genelde böyledir. herhalde bu yaşa kadar çoktan anlamıştır bunu. burada tek sorun kadının ekmeğiyle oynamak. yoksa aramadıysa aramadı yani kadın ortada kalıp başkalarına muhtaç olmamış işinde gücünde. aramasa nolur?

jey

Nasıl yani? Bir öğretmen/antrönör sadece işini yaptığı için hayat boyu tüm öğrencileri ona borçlu hissedemez ki. Bir işin gerekliliği onu en iyi şekilde yapmaktır zaten. Hiç üzerine vazife değilken birilerinin hayatını değiştirirsin çok iyiliğin dokunur, vay vefasiz! Dersin aramazsa... tabiki herkesi hatırlasak, herkesle aramız iyi olsa ne güzel olurdu ama öyle olmuyor.

omer-murat-taskin

Burası Türkiye! şaşırmıyorum artık... Bu kadar başarılı bir sporcunun yaşadıklarına mı üzüleyim, uçkuru düşük bir Türk'ün hamile bıraktığı kadına mı üzüleyim, Hayata gelen çocuğun Türkiye'de doğduğuna mı üzüleyim... Ah Türkiye ah...

bankie

Evet Nedim Saban, siz cennette hurilerin memelerini avuçlarken travestiler cehennemde yanacak. Bir de Hidayet Türkoğlu'nun safına bakıldığında vefasızlığı hiç de şaşırtmıyor.

dnz-krg

nedim saban yahudi olduğu için hurilerin memelerini avuçlayacağı bir cennet tasviri yok kitaplarında. uyduruktan yorum yapana kadar araştıraydınız. kaldı ki adam muhtemelen dinlere inanmadığı için kafa bulmuş. bu kadar hassasiyete gerek yok. asıl işten bu sebeple çıkarılmasına tepki koymak lazım.

kyle-reese

Fakat hidayetin babasındaki vizyona bakarmısınız;oğlum muhasebeci olsun!

Görüş Bildir