Hey Gidi Günler! 90'lı Yıllarda Parladıktan Sonra Ortadan Kaybolan Türk Popunun 17 İsmi

703PAYLAŞIM

90'lı yıllar, içinizden bazılarının "Hey gidi ne günlerdi be" diyeceği zamanlara tekabül ediyor. Özel televizyonlar yeni açılmış, pop müzik fırtınası deli gibi eserken ülkemizde pop müzik şarkıcısı patlaması yaşandı. O dönem parlayıp varlığını hala sürdürenler olsa da aralarından bazıları kayboldu gitti. Okurken yaşlandığınızı hissettirecek içeriğimiz aşağıda sizleri bekliyor...

1. Yüzünü bir kere asık göremeyeceğiniz Ah Canım Ahmet

Ah Canım Ahmet yaaa, nerelerdesin? Bu çocuğun ilginç aksanı aslında bizim ilk dikkatimizi çeken şeydi. Bir de çok efendi, çok zararsız bir tipi vardı hatırlar mısınız? Unutulmayan şarkı sözünü söylüyorum size: "Pozitif düşünce de kazanır"

2. Dinleyenleri intihara sürükleyen Zafer Peker

Onu ilk önce "Aaa Hakan Peker'in small bedeni" olarak tanıdık. Çünkü kardeşi olduğu için olabilir mi? Olabilir. Asıl olay ise yıllardır konuşulan "Bi tane adam radyoda canlı yayına bağlanıp "Sensiz Sabah Olmuyor" şarkısını istemiş, sonra da intihar etmiş" şehir efsanesi. Doğru mu değil mi hala daha bilmiyoruz. Akılda kalan şarkı sözü: "Al pabuçlarını ve git sen kendi yoluna, aman diş fırçanı unutma!"

3. Abajur imajıyla dikkatleri üzerine çeken Bendeniz

Bu kız çıktıktan sonra imaj olayının ne olduğunu gayet iyi anladık. Radyoda duyunca "Yoksa bu Sezen Aksu mu?" diyenler de oldu. Bir dönem Harun Kolçak ile yaptığı düetler ve yaşadığı aşk ilişkisi ile kendini hatırlattı, sonra yine gitti. Akılda kalan şarkı sözü: "Heyya ya heyya heyya"

4. Ağzımıza bir parmak balı çalıp giden Cemali biraderler

Yav arkadaş, bi dönem ne kadar güzel müzik yapan adam varsa hepsi silinip gitti. En güzel örneklerinden biri de Cemali biraderler. Ağzımıza bir parmak bal çalıp Amerika'ya geri döndüler. Hala daha çevirip çevirip eski şarkılarını dinliyoruz. Akıllarda kalan şarkı sözü: "Duymak istiyorum, kalbimde ruhunu duymak istiyorum"

5. Boya badana işleri yapan klibiyle, sevimlilik abidesi Rengin

Bu kız ne güzeldi ya, di mi? Çok da güzel şarkıları vardı. Sanki "Ben bu piyasaya ayak uyduramayacak kadar naifim" der gibi çekti gitti. Biraz daha kalsaydın ne güzel şeyler söyleyecektik halbuki. Unutulmayan şarkı sözü: "Kolu kanadı kırık kuşlar gibiyiz ayrı diyarlarda..."

6. Türki cumhuriyetlerin fahri temsilcisi olarak gördüğümüz Şahsenem

Kendisinin yıllardır nereli olduğunu bilmeyenler için aydınlatalım: Özbekistan. Asıl adı Shohsanam Qilicheva ama Şahsenem demek daha kolay. Bu kızda hep bir mutsuzluk, hep bir "üfffff bu ne ya" tavrı vardı. Kayboldu gitti Şahsenem bacı. Akıllarda kalan şarkı sözü: "O bu gece gelecek, hasret sona erecek..."

7. Hepimizi çocuğu zanneden değişik adam Barbaros Hayrettin

Bir gün televizyonu açtık ve bu adam vardı, ertesi gün herkes bu adamdan bahsediyordu. Sanki dünyamıza ait olmayan birisi gibi, ne bileyim afedersiniz uzaylı gibi gelmişti. Şu an inşallah sıhhat ve afiyettedir ama piyasadan kaybolması o kadar da şey olmadı yani. Unutmanın mümkün olmadığı şarkı sözü: "Ben sizin babanızım, ben ne dersem o olur!"

8. Yılanlı ve uzun kadın Tuğçe San

s816.photobucket.com

Türkiye olarak elektronik müziğe geçişimizi sağlayan uzun kadın, ne de güzel şarkıların vardı senin... Boynuna doladığı yılanıyla olsun, korkunç gülüşüyle olsun hep aklımızda. Unutulmayan şarkı sözü: "Hahahahaha Tuğçe San geliyorrrrr!"

9. Evimizin sevimli ve yaramaz oğlu Mansur Ark

O dönem bütün dünyada Shaggy fırtınası esiyordu ve ülkemizde büyük bir Shaggy eksikliği vardı. İşte bu boşluğu dolduran isim Mansur Ark'ın ta kendisiydi. Epey de sevimli bir bireydi, napıyor şimdi acaba? Akıllarda kalan şarkı sözü: "Üzdü mü? Gazla gitsin! O seni çok üzülüyor zannetsin!"

10. Anamıza sövdüğünden uzun süre şüphelendiğimiz Ve Volkan

Kendisi bir Bendeniz prodüksiyonu olarak hayatımıza girmişti. Ahenkle dans eden sarı saçları, kameranın zoom yaptığı mavi gözleri hafızalardan silinecek gibi değil. Yıllar sonra kendisini bulup sormak istediğimiz tek soru var: Sen orda tam olarak ne dediydin? Tabii ki de unutulmaz: "Ananı niyolay ye yee"

11. Her an bir olay çıkartacakmış gibi duran kıvırcık Akın

Kendisi Türkiye'nin kıvırcık saçlı, çizgi gözlü erkek açığını fazlasıyla kapatan bir sanatçımızdı. Bir ara yeniden bir albüm çıkarttıysa da eski süksesini yakalayamadı. Bunu da unutmadık: "Gidelim gel hadi senle bu gece Rebeka'nın yerine, götürelim rakı fazlasıyla, gel canım yakışır sana"

12. Üzgün bir civcivi andıran duruşuyla Jale

Gerçekten de bir çizgi filmden fırlamış gibi görünüyordu bu hanım. Genetik özelliklerinin verdiği artılar sayesinde de asla yaşını göstermiyor, bir o yana bir bu yana gidip şarkılarını söylüyordu. Unutulmayan şarkı sözü: "Haydi gel kolay kolay, haydi sev kolay kolay, her şey laylolay,  aslında herkes bir olay." (?)

13. Okulun peşinden koşulan janti kızı edasıyla Aylin Livaneli

Onu sevmemizin ilk sebebi belki de Zülfü Livaneli'nin kızı olmasıydı. Ne de olsa babasına hürmet ediyorduk. Derken televizyonda program yapmaya başladı ve tüm kızların o dönem aşık olduğu Tolga Savacı ile evlendi (sonra boşandılar). Şarkı sözünü de yazalım: "Biz eskiden eskiden, su içerdik testiden" (tebrikler)

14. Alışık olmadığımız için televizyonda seksi insan görünce sarsılmamızı sağlayan Gönül Gül

Özel kanalların bize bir armağanı olarak görmek lazım kendisini. Çünkü TRT zamanı bu kadar seksiliğe hiçbirimiz alışık değildik. Kırmızı elbisesiyle salına salına şarkılar söylediği klibini unutmak mümkün değil. Unutursak kalbimiz kurusun: "Birisine birisine gönül verdim birisine"

15. Serseri imajıyla piyasaya giriş yapıp sonradan çok değişen Ozan Orhon

Kendisiyle tanışıklığımız TeleOn kanalında çıkan klipleriyle oldu. Asi çocukların moda olduğu zamanın ürünüdür dersek yalan olmaz. Hala daha kafalarda "Ebru Şallı'nın eski kocası" olarak durduğu da bir gerçek.  Bir şarkı sözü de sevgili Orhon'dan: "Saman alevi gibi söyle bir anlık mı, aşk bu kadar kolay mı?"

16. Doktorların da şarkı söyleyip dans edebildiğini bizlere gösteren Mutaf

O zamanlar Dr. Bilal dışında gerçek doktorların şarkı söylemesi bu kadar alışık olduğumuz bir durum değildi. Dünyayı kasıp kavuran Khaled'in "Aicha" şarkısını "Ayşa" diye dinletti bizlere. Şu an kendisi oldukça başarılı bir plastik cerrah olarak yoluna devam ediyor (Saygılar hocam). Akılda kalan şarkı sözü: "İnsanim ben hayvan değilim, duygularım var sevmeden hayır"

17. Evin anahtarını rahatlıkla teslim edebileceğiniz, güven veren tipiyle Ali Güven

Bu adamın piyasadan çekilmesi gerçekten de kötü oldu. Ancak kendisi çok yetenekli bir müzisyen olduğu için sadece kameralar önünde görünmüyor, yoksa hala daha müzik çalışmalarında yer alan görünmeyen kahramanlardan bir tanesi. Unutmak ne mümkün 1: "Ardına bakma yolcu, gece almaya geldi seni benden" Unutmak ne mümkün 2: Hızmalı aynalı, saçı kıvrık burmalı, basmalı kınalı, sıkı sıkı sarmalı, yazmalı, görmeli yumuşak ince beli, sevmek sevaptır, BÜTÜN KIZLAR GÜZEL!"

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emrekarayel

Şu listedekilerden tek kayıp Cemali bence.

brcck

Bazı hatalı bilgiler de olsa 90'larla ilgili olan her şeyi severim. Özellikle müzik (pop) kalitemiz bir daha hiç o seviyeye gelememişken... Hatalara örnek: Zafer Peker, Hakan Peker'in küçüğü değil, abisidir. Bazıları yakın zamana kadar hala albüm, şarkı ya da oyunculuklarıyla ekranlara çıkmaktaydı; 90'lardan taştılar. Ayrıca bir hatırlatma: "Kızım seni Ali'ye vereyim mi? -İstemiyorum baba!" :)

gunesliler

Ve kızın adı RÜYA! ((:

karacambaz

harbi ya rengin nereye kayboldu hala şarkılarını dinliyorum :(

gunesliler

Leblebi tozuyla boğulma tehlikesi geçirdiğimiz halde gene de bakkaldan ısrarla almak vardı ya hani onu... İşte onun gibi geri döndüresim var o yılları. FOREVER 80'S 90's.

brcck

Leblebi tozunu evde de yapabilirsiniz. Ben hala yapıyorum ve konuşmadan dikkatlice yemeye çalışıyorum, tıpkı eski günlerdeki gibi :)

gunesliler

Evde de yapsan illa bakkaldan alınacak o! ((:

ezgilice

Bay x vardı bi ara, onunda albümleri iyiydi. Careless whisper'ın türkçesini şeapmıştı kendileri.

Görüş Bildir