Herkes Onu Konuşuyor: BM'deki Konuşmasıyla Liderlere Adeta Ayar Veren İklim Aktivisti Greta Thunberg Kimdir?

3.5bPAYLAŞIM

Bazen tek bir kişi, dünyayı değiştirir...🍀

Greta Thunberg adı bir süredir sürekli kulağımıza çalınıyor. Henüz 16 yaşındaki küçücük bir kız; tek başına eylem yapıyor, televizyon programlarına çıkıyor, devlet başkanlarıyla görüşüyor.

Ve bu esnada hepimize anlatmaya çalıştığı ve belki de çoğumuzun ısrarla anlamadığı bir şey söylüyor bu küçük kız: "Dünyamız yok olmak üzere, acilen bir şeyler yapmalıyız!"

Greta Thunberg, İsveçli bir çevre ve iklim aktivisti. Dünyaca ünlü bir opera sanatçısı anne ile aktör bir babanın iki kız çocuğundan da biri. Bebeklik çağlarından itibaren çok sessiz ve içine kapanık biri olmuş, mecbur kalmadıkça tek kelime konuşmamış.

View this post on Instagram

Grass!

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

Bir insan daha 8 yaşındayken dünyanın tüm yükünü omuzlamaya kalkar mı? Şahsen oyuncak bebeklerimizle oynayıp arabalarımızı yarıştırmakla meşguldük biz o zamanlar, ancak Greta için durum çok farklı. Çünkü o bizim gibi oyuncaklarıyla oynamak yerine dünya dertlerinin peşine düşmüş...

İklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın ne anlama geldiğini ilkokul çağlarındayken öğrenen Greta, izlediği belgesellerde buzulların eridiğine, okyanusların kirlediğine ve hayvanların soylarının tükendiğine şahit olmuş.

Üstelik bunlara sebep olanın ‘insan’ denilen canlı olduğu gerçeğiyle yüzleştikten sonra, kimsenin bunu değiştirmek için bir şey yapmadığını görünce yaşadığı hayal kırıklığı yüzünden 11 yaşında depresyona girmiş.

Greta, hayatın acı gerçekleriyle bu kadar erken yaşta yüzleştiği için bu ağırlığın altında ezilmeye başlamış ve bir süre ne yemek yemiş ne de tek kelime etmiş. Sonrasında da Greta’ya Asperger sendromu ve selektif mutizm yani seçici konuşmazlık teşhisi konulmuş.

Asperger sendromu nedir derseniz, bu rahatsızlık otistik spektrum bozukluklarından biri. Asperger sendromundan muzdarip olanların dil ve bilişsel gelişiminde bir gecikme olmasa da sosyal etkileşimde zorluklar yaşarlar. 

Göz kontağı kurmakta zorlanma, karşısındaki insanın ses tonunu, vurgularını ve beden dilini anlayamama, alışmışın dışında yüz ifadelerine sahip olma gibi durumlar söz konusudur. Ancak ilgi duydukları alana hakim olurlar. Yani Greta, savunduğu konuya fazlasıyla hakim. Üstelik yalan söyleyemiyor.

Yetişkinlerin adım atmaya niyetlenmediği bir ortamda tek başına bir şeyler başarmak isteyen Greta, her cuma okulu boykot ederek İsveç Parlementosu önünde eylem yapmaya başlıyor.

Sonrasında Greta’nın tek başına çıkan sesi akranlarına yol gösteriyor, milyonlara umut oluyor ve bir haykırışa dönüşüyor. Greta'nın eylemleri bir anda her ülkeden insanın katılım gösterdiği bir kitle hareketine evriliyor ve Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'ne, Avrupa Komisyonu'na, Dünya Ekonomi Forumu'na katılıyor Greta. Time Dergisi, onu 2018'in en etkili 25 gencinden biri olarak seçiyor.

Hatta Amerika Birleşik Devletleri Eski Başkanı Barack Obama'yla bir araya gelip iklim krizine nasıl bir çare buluruz diye tartışıyorlar.

Katıldığı Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'ne çarpıcı konuşması damga vuruyor: "Yok oluşumuzun başındayız. Sizlerse sadece paradan konuşuyorsunuz. Nasıl cüret edersiniz?"

16 Yaşındaki Greta Thunberg BM İklim Zirvesi'nde Konuştu: 'Sadece Paradan Bahsediyorsunuz, Bu Ne Cüret?' - onedio.com
16 Yaşındaki Greta Thunberg BM İklim Zirvesi'nde Konuştu: 'Sadece Paradan Bahsediyorsunuz, Bu Ne Cüret?' - onedio.com

Greta'nın konuşma sırasındaki mimiklerini yapmacık ve ses tonunu ise abartılı bulanlar var, onlara tekrar Greta'nın Asperger sendromu olduğunu hatırlatmak isteriz.

ABD Başkanı Donald Trump ise BM'deki konuşmanın ardından 'parlak ve güzel bir geleceğe umutla bakan mutlu bir genç kız' şeklinde şaşırtıcı bir tanımlama yapıyor Greta için.

O konuşmadan bu sonuca varılması hakikaten ilginç. Greta ise bu sözlere istinaden Twitter profilini güncelleyerek cevap verdi. Merak edenler Greta Thunberg'in Twitter hesabına şuradan bir göz atabilir.

Greta Thunberg'in yeni nesil için umut aşıladığı aşikar. Baksanıza, Greta'nın serzenişi dünyanın bir ucundan yankılanıp Deniz Çevikus gibi güzel çocukları harekete geçirdi bile!

İklim Krizine Dikkat Çekmek İçin Okuldan Sonra Eylem Yapan 11 Yaşındaki Tek Kişilik Dev Kadro Deniz Çevikus'la Tanışın! - onedio.com
İklim Krizine Dikkat Çekmek İçin Okuldan Sonra Eylem Yapan 11 Yaşındaki Tek Kişilik Dev Kadro Deniz Çevikus'la Tanışın! - onedio.com

Belki de yetişkinlerin artık bayrağı Greta Thunberg'den devralıp harekete geçmelerinin zamanı gelmiştir, siz ne dersiniz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz-caglar-celik

isveç den gelmiş can sıkıntısı

altinyaruk

Emperyalıst pezevenklerın projesı olan bu lanet gudubet kızı ne ovmusun be onedıo lıderlere ayar vermıs mıs :d PROJE oldugu o kadar bellı kı hava kırlılıgının en derın oldugu ulkelerı es gecıp neredeyse sadece Türkıye'ye sallamıs aq gudubet kızı. Ne lanet bır tıp amk

cihan-meral1

ne guzel. keske suriyeden de filistinden de ya da afrikanin fakir bir ulkesinden de boyle cocuklara soz verseler. yok hayir isvec olunca cocuklugumu caldin falan demek pek inandirici olmuyor da. cop bir proje, inananlar da var tabi. olmasa zaten su anda bu veledi konusuyor olmazdik.

sarman-sar

16 yaşındaki hiç kimse, ne veya kim olursa olsun, arkasında bir destek, bir oluşum, bir fikir olmadan o bahsettiğiniz yerlerin kapısından bile geçemez. Allah bilir neye hizmet ediyor.

yekta-toker

bunlar hep dıj mihraklar değil mi köylüm

sarman-sar

Sen o köylüye kurban ol. He köylüm he., aynen öyle... Ben ve köylü atalarımız, iklimi kirletmeden köyümüzü ekip biçerek yaşadık yıllarca. Bu ne idüğü belirsiz velet, ecdadı ve arkasındakilerin ecdadı; benim köylü atalarımın üzerine dünya savaşlarıyla yaldır yaldır geldiğinde, benim köylü atalarım, kanlarıyla savundu bu toprakları, nükleer bombalarıyla değil. Savaş bitti sefalet içinde yaşadık yıllarca. Şu iklimi mahfeden küresel tüketim araçları varya,işte onların benim köylü atalarım arasında yaygınlaşması, şu son 20-25 yıldan ibaret.

sarman-sar

Geldik günümüze, yaşadığımız yerlerdeki, büyük fabrikaların tamamı yurtdışı kaynaklı. Yani o savunduğun bizi suçlayan insanlar var ya, onlar ülkedelerinde, temiz, steril ve refah içerisinde yaşasınlar diye, biz onların üretimini de gerçekleştiriyoruz,o üretimden kaynaklanan pis havayı da soluyoruz, yedi yirmi dört çalışıp üç kuruşa tamah ta ediyoruz, gerekiyor kaynaklarımızı da seferber ediyoruz, gerekiyorsa suriye'de olduğu gibi yeraltı kaynaklarımız için canımızı da veriyoruz. Ve son sözüm, bu kadar şerefsiz bir aristokrat olacağıma veya senin gibi şerefsiz aristokratın daha da şerefsiz olan köylü yalakası olacağıma; onurlu ve şerefli bir köylü olmayı tercih ederim. Çünkü köylü milletin efendisidir.

altinyaruk

evet dıs mıhraklar amk gerceklerı akp trollemesı ıle saklayamazsınız tum emperyalıst ulkelerın basta abd olmak uzere yenı projesı bu kız çıkmıs Türkıye yok soyle kırlı yok boyle berbat sıktırgıt once ABD ye salla amk.

dany

ürkütücü bir kız ya bakışlarından nefret akıyor. ne yaşadın yavrum bu kadar nefret dolusun ..

Görüş Bildir