Her Gün Plank Egzersizi Yaptığınızda Vücudunuzda Meydana Gelen 7 Süper Değişiklik

28bPAYLAŞIM

Plank egzersizi evde kendi başınıza yapabilieceğiniz en etkili hareketlerden biridir. Fazla zaman ya da enerji sarfetmenize gerek kalmaz, ayrıca gözle görülür sonuçlar elde etmeniz pek uzun sürmez. Bu egzersizi düzenli bir şekilde yapmanız vücudunuza tam olarak neler katacağını ise sizler için hazırladık.

1. Core bölgesi kasları yani bel, kalça ve özellikle de karın kaslarınız güçlenir.

Plank egzersizi çapraz, düz ve yan karın kaslarını kapsayacak şekilde bütün karın bölgesini ve kalçanızı çalıştırır. Bu kasların güçlenmesi sayesinde ağırlık kaldırmanız kolaylaşır ve kaldırdığınız ağırlığı belden güç alarak kaldırırsınız. Ayrıca sırtınız için destek haline gelir.

2. Sırt ve omurga incinmeleri riskiniz düşer.

Plank egzersizi omurganıze fazladan yük bindirmeden kaslarınızı çalıştıran ve güçlendiren bir harekettir. Bu egzersizi düzenli şekilde yapmak, omurganıza özellikle üst kısmına destek sağlar ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

3. Metabolizma hızlanır.

Her gün yapılan plank egzersizi diğer alışılmış egzersizlere göre daha çok kalori yakar. Bu egzersiz ayrıca hayatındaki hareket seviyesi düşük kişiler için uygundur.  

Evde veya iş yerinde yapılacak 10 dakikalık egzersiz gün içinde hatta uyku esnasında bile metabolizmanızın daha çok çalışmasına sebep olacaktır.

4. Vücudunuzun genel pozisyonu gelişir, daha dik durursunuz.

Sırtınızı dik tutmak kolaylaşır çünkü karın, sırt, göğüs ve boyun kaslarında güçlenme olmuştur.

5. Koordinasyon çok daha iyi bir hale gelir.

Hiç tek ayak üzerinde durmayı denediniz mi? Eğer duramıyorsanız bunun sebebi muhtemelen karın kaslarınızın güçsüz oluşudur. Yan plank yaparak karın kaslarınızın tamamını güçlendirebilirsiniz.

6. En önemli sonuçlarından biri ise size esneklik kazandıracak olmasıdır.

Esneklik plan egzersizinin sunduğu en önemli avantajlardan biridir. Bu hareket sırasında omuz, bisep, göğüs kaslarınız esner. Ayrıca kalçanızdaki kaslarda gelişme olduğu için ayaklarınız ve ayak parmaklarınızdaki kaslar da daha esnek olur.

7. En iyisie de psikolojiniz de bütün bu sağlıklı gelişmelerden ve sinir sisteminizin de buna dahil olmasından iyi etkilenir!

Stres dolayısıyla sertlerşmiş ve gerilmiş kaslarımızı gevşetmeye yarayan bu egzersiz ayrıca bütün vücuttaki gerginliği azalttığı için kişiye iyi gelir. 

Anksiyete ve depresyon semptomlarını azalttığı gözlemlenmiştir ama bu kadar etkili sonuçlar elbette sadece düzenli şekilde yapıldığı taktirde alınır.

O zaman haydi yanıyla, düzüyle, dirsek ya da kol versiyonuyla...

...günde 15 dakika çeşit çeşit plank yapmaya başlayalım mı!

Unutmayın herhangi bir sağlık sorununuz varsa spor yapmadan önce mutlaka bir profesyonele danışın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
saracenna1

Bu hareketi başlarda 20 saniye yapamıyordum, haftadan haftaya 15 25 35 45 55 saniye yapa yapa şu an 2 dk durabiliyorum. Gerçekten yapılabilecek en zor ve etkili hareket. Artık istesem de kambur duramıyorum.

yeimylmaz18

ya koymuşlar buraya taş gibi hatunları biz böyle miyiz

hecaitomix

Plank yapmayun plank 🌙🌙🌙🇹🇷

ozgurruhlu

Teşekkürler bilgilendirici paylaşım için.

betullls

Acaba spor için belirli bir saat var mıdır yani şu saatlerde metabolizma daha hızlı çalışır gibi bir durum var mıdır ?

akatsuki1971

akşam saatleri diyorlar ama herkesin metobolizması kendine tabi.Kendi deneyip bulmalı insan

Görüş Bildir