Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Her Gün Kahve İçip Çöpe Attığımız Bardakları Birer Sanat Eserine Dönüştüren Berk'le Tanışın!

3.3bPAYLAŞIM

Kahve içip, ardından çöpe attığımız karton bardakların üzerinde İstanbul'un resmedildiğini düşünebiliyor musunuz? Çoğunuzun bildiği İstanbul'u, dünyayı karton bardak süsleyerek gezen Berk'in gözünden görmeye ne dersiniz?

Çöpe giden o bardaklar bakın nasıl da birer sanat eserine dönüşebiliyor:

Berk'i size daha önce tanıtmıştık, çizimleriyle süslediği bardakları makul fiyatlara satarak dünyayı gezme hayalini gerçekleştiriyor kendisi.

Biz onun içeriğini yaptığımız sırada sadece 5 ülke gezmişti ve bu içeriğin ardından arkasından su döküp ona iyi yolculuklar dilemiştik.

Çizimleriyle Süslediği Bardaklarla Dünyayı Gezme Hayalini Gerçekleştiren Türk Gezgin - onedio.com
Çizimleriyle Süslediği Bardaklarla Dünyayı Gezme Hayalini Gerçekleştiren Türk Gezgin - onedio.com

Peki sonra ne oldu? Biz gezecek paramız olmamasını bahane ededuralım...

Seyahatinden Aldığı İlhamı Kağıt Bardaklara Çizen Türk Gezgin Dünyayı Keşfetmeye Devam Ediyor! - onedio.com
Seyahatinden Aldığı İlhamı Kağıt Bardaklara Çizen Türk Gezgin Dünyayı Keşfetmeye Devam Ediyor! - onedio.com

...o, bu yeteneği ve azmi sayesinde 19 ülke, 36 şehir gezdi bile.

Berk'in durmaya niyeti yok. Bu seferki projesinde ise gezdiği ülkeler değil yaşadığı şehir olan İstanbul var. İstanbul'un simgelerini karton bardaklara büyük bir özenle çiziyor.

19 ülke, 36 şehirden sonra Berk yurt dışında da çok sayıda ülkede viral olmuş bir gezgin oldu. İnternet sitelerinden televizyon programlarına kadar kendisinden bahsedildi. Bu yüzden de çok sayıda yabancı takipçisi var ve bu İstanbul projesi, kültürümüzü tanıtmak adına önemli.

Berk'in bu İstanbul projesine yakından bakalım...

Berk her ne kadar 19 ülke gezse de, terzi kendi söküğünü dikemez misali, yaşadığı şehirdeki Kız Kulesi'ni doğru düzgün gezmeye fırsatı olmamış. Bu yüzden bu projenin ilk ayağı olarak Kız Kulesi'ni seçmiş.

Bu bardaklar onun kulesi, onlar sayesinde Galata Kulesi'nden atlayan Hezarfen gibi bir yolculuğa çıkma hayaliyle yanıp tutuşuyor.

Bu bardağı 8 saatte çizmesi gerekti: Modernleşmenin bizden kopardığı mahalle kültürü, tarih kokan renkli evler, çeşitli insan manzaraları; Balat.

2004 yılında 5 milyon liraya Pera Müzesi tarafından satın alınan, Osman Hamdi Bey'in en meşhur eseri Kaplumbağa Terbiyecisi.

Özellikle İstiklal Caddesi'nin çoğu yerinin inşaat olduğu, değiştirildiği şu dönemde değişmeyen yerlerden birisi: St. Antuan Kilisesi, bütün ihtişamıyla Berk'in bardağında.

Boğaz'ın mavisiyle ahenk oluşturan martılar, İstanbul’la bütünleşen unsurların başında gelir. Beşiktaş-Kadıköy vapurunda onlara da bir selam...

Söz konusu İstanbul'sa Fatih Sultan Mehmet'siz olmaz. Osmanlı tarihinde portresini yaptıran ilk padişahın resmi şimdi Berk'in bardağında.

En güzel konuma sahip camilerden biri olan Ortaköy Büyük Mecidiye Camii'nin her detayını çizmeye çalışmış Berk, yine şahane bir çalışmaya imza atmış.

Bu seferki durağı, İstanbul'un en gizemli ve görkemli yapılarından biri olan Yerebatan Sarnıcı. Medusa Başı heykeli, onun çizimiyle karton bardakta!

İstanbul’un fethedilmesinden bu yana eğitim veren İstanbul Üniversitesini de detaylı bir çizimle bardağına aktarmış Berk. Ayrıca kendi okuduğu üniversite olması bakımından onun için ayrı bir yeri var.

Kısa bir vapur yolculuğuyla kıta değiştirmek İstanbul'da yaşayanlar için sıradan, İstanbullu olmayanlar için olağanüstü!

"İnsanlar Boğaz'ı üstünden tanır; balıklar, içinden." İstanbul'un ayrılmaz parçası Galata Köprüsü'nde balıkçı amcayla birlikte yaratıcı bir fotoğraf.

İstiklal'de tramvaylar o kadar özlendi ki, şu bardağın arkasına bile takılası geliyor insanın.

Süleymaniye Camii'ni detaylı bir şekilde çizerken ne kadar zorlandığını tahmin edebilirsiniz. Yaklaşık 8 saatini almış.

"İstanbul’un Bardakları" serisinin son bardağını kısa bir videoyla kapattı Berk. İki kıtayı birbirine bağlayan noktayı kuş bakışı çizdi.

Bu videoyu çekerken epey zorlandı. Hava koşulları nedeniyle drone uçurmak kolay olmadı, bir hafta uğraştı. Hatta drone yüzünden 3 parmağında kesikler oluştu.

Pek çok badire atlatsa da İstanbul projesini başarıyla tamamladı Berk. 👊

Şimdi de 20 günlük bir Japonya serüveni var. Bakalım orada ne gibi maceralara yelken açacak...

Bonus 1: İstanbul serisi haricinde çizdiği bardakları da görülesi.

Bonus 2: 450 milyon dolara satılarak şimdiye kadar bir açık artırmada en yüksek fiyata satılan sanat eseri olan, Da Vinci'nin tablosu Salvador Mundi.

Bonus 3: Arif v 216'ya da ulaştı! 🚀

Bonus 4: "Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir."

Bardaklar ve çizimlerle dolu yepyeni maceralarında Berk'e başarılar. 👏👏👏

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tuhafadam

daha kötüsü :D

derya-cetin9

daha iyisi ❤️@kartonbardak

mext

Benzeri hatta daha belki de daha güzeli.

ahmet-samet-kumru

kdkdkdldldlld

palimoglu

Bence de bravo. Hele koltuklara pis botlarla uzanma tam olmuş.

Görüş Bildir