Her Geçen Gün Daha Önemli Oluyor: Dünyanın İlk Biyolojik Evi Danimarka’da Açıldı

-

Şimdilik yaşayabileceğimiz başka bir gezegen yok, o nedenle dünyaya iyi bakmamız lazım ve daha yaşanılabilir bir dünya yaratabilmenin en önemli yollarından biri geri dönüşüm.

Bu nedenle her geçen gün yeni bir geri dönüşüm haberiyle karşılaşıyoruz.

En son haber Danimarka’dan geldi. Een til Een adlı şirket, dünyanın ilk Biyolojik Evi'nin kapılarını merak edenlere açtı.

Baştan sonra çevreye zarar vermeyecek şekilde tasarlanan ve inşa edilen evin çevreye etkisinin sıfır olduğu belirtiliyor.

Tasarımcılar, çimen, saman ve yosun gibi tarım atıklarını çiğ inşaat malzemesine dönüştüren bir süreç geliştirmişler.

Normal şartlarda enerji için yakılmak için kullanılan tarım atıkları, ev yapımının ham maddesi olarak kullanılarak geri kazanılmış ve böylece yakmanın çevresel etkileri de önlenmiş.

Biyolojik Evi'n her süreci Danimarka Ekolojik İnşaat Çevre Fonu tarafından da destekleniyor.

Tasarımcılar, evin yapımında kullanılan ahşabın hücre duvarını polimerize etmeyi keşfetmişler ve evi tipik bir beton temel üzerine inşa etmek yerine, vinç kazıklar üzerine inşa ederek istenildiğinde araziye zarar vermeden kolayca çıkartılabilmesini sağlamışlar.

Gelişmiş dijital üretim teknolojisi tarafından tasarlanan projenin her aşamada “sürdürülebilirlik” stratejisi altında oluşturulduğu belirtiliyor.

Bu tasarım harikası evin, Danimarka'nın ve yeşil enerjiyle yaşamayı tercih eden diğer ülkelerin inşa sektörünün geleceğini temsil ettiğine inanılıyor.

Ne dersiniz sizce de çok güzel gözükmüyor mu?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
biryerdebiri

Biz de bi tarafta hâlâ sular kesiliyor, elektrikler gidiyor. Diğer tarafta dökdelenli konut projeleri yapılıyor "doğayla iç içe" sloganıyla beton yığıyorlar. İleri gideceğimize geriliyoruz.

alperen-a.kaya

Lan olum gidin bı Zeytinlik alın etrafındaki taşları temizleyin güzelce bir temel Kazın kerpiçten bir ev yapmak için sadece kiriş ve saman eksik kalıyor yemeyin bu naneleri

Gizli Kullanıcı

Daha önce de demiştim ama biz hala gecekondu kültürü yaşıyoruz.

Başlıklar

Tercih
Görüş Bildir