Her Duyduğumuzda Çığlık Atmak İstediğimiz Kesinlikle İnsanlara Yerli Yersiz Sorulmaması Gereken Sorular

1.9bPAYLAŞIM

Bu sorulardan gına geldi artık!

Kaynak: https://www.instagram.com/p/CATijEwFb8L/...

"Hala işsiz misin?"

İşsiz olduğunu düşündüğünüz insana bu konuda yardımınız dokunmayacaksa lütfen bu soruyu sormayın. İşsizlik zaten başlı başına büyük bir dert konusuyken başkalarının da işsiz olduğunu tekrar tekrar hatırlatıp moral bozması insana ciddi anlamda kötü hissettiriyor. Hele ki bu soruyu asla ve asla topluluk içinde birine sormayın.

"Ne kadar maaş alıyorsun?

İnsanların maaşının sorulmayacağının artık idrak edilmesi gerekiyor. Bir insan sizden düşük maaş alıyor olabilir ve bunu dile getirmek istemeyebilir ya da tam tersi de olabilir. İnsanları bu konuda sıkıştırmamalıyız. Benim maaşımı öğrenince eline ne geçecek? Bunlar özel şeylerdir. Bu alışkanlıktan vazgeçmeliyiz.

"Çocuk ne zaman?"

Öncelikle her ne kadar aile ve akrabalar burunlarını bu meseleye her fırsatta sokmaya çalışıp ulu orta konuşmaya çalışsalar da bu aslında tamamen özel bir durum. Hiç kimse size sevişeceği zamanı söylemek ya da nedenini açıklama zorunda değil.

"Evlilik ne zaman?"

Bizim toplumumuzda eğer 25 yaşını geçmişsen ilk önce yakınlar daha sonra da evlenen arkadaşlar bu soruyla kesinlikle baskı kurar. Sırf bu baskılardan kurtulmak için kaçışı evlilikte bulan insanlar bile var. Evliliği bu kadar basitleştiren bir toplum haline gelmemiz beni üzüyor. Evliliği çocuk oyuncağı haline getirdik resmen. Bu konu üzerine iyice düşünülmesi ve doğru insanı bulmayla gerçekleşmesi gerekiyor. Bu nedenle kimseye bu konuda ısrar etmeyin ve evlilikle ilgili talep yoksa soru sormayın.

"Mezuniyet ne zaman?"

İnsanı bıktıran sorulardan biri daha. Bir öğrencinin mezun olup olmamasını tam olarak ne yapacaklar anlamış değilim. İçi boş, gereksiz sorular bunlar. Biraz da hesap sorma havası da mevcut. :)

"Hangi partiye oy verdin?"

Açık konuşayım, bunu soran insana ben patavatsız, görgüsüz derim. Bu sorunun altında iyi niyet olup olmadığını bilemem, soruyu soran kişinin beni yargılayacağını da bilemem. Bu nedenle kesinlikle sorulmaması gerekiyor.

"Atanamadın mı daha?"

Birçok gencin atanamadığı için intihar ettiği bu süreçte bu soruyu sormak akıl işi değil. Atandığında zaten haberiniz olur yani tekrar tekrar bu yarayı deşmenin hiçbir mantığı yok. Ha, kötü bir kalbiniz varsa buyrun sorun tabii...

"Kilo mu aldın sen?"

Bir insan eğer ki size kilo alıp almadığını, kendisinde bir değişiklik olup olmadığını sormuyorsa ağzınızı kapalı tutmanızda yarar var. Talep doğrultusunda yorum yapmayı öğrenmemiz gerekiyor.

"Neden çocuk yapmıyorsun?"

Bunun en son örneğini Larissa Gacemer'de yaşadık. Kadın artık bu tarz sorulardan bıkmış ve çocuk yapmama nedenini açıklamak zorunda kalmıştı. İşte bu nedenle de bu soruyu sorma cesareti göstermeyin. Hastalık olabilir ya da herhangi bir şey fark etmez...

Larissa Gacemer Çocuk Yapması Konusundaki Pes Dedirten Yorumlara İsyan Etti, Sosyal Medyada Tepkiler Çoğaldı - onedio.com
Larissa Gacemer Çocuk Yapması Konusundaki Pes Dedirten Yorumlara İsyan Etti, Sosyal Medyada Tepkiler Çoğaldı - onedio.com

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Yurt Dışında Zincir Haline Gelen 'Recep Tayyip Erdoğan' Pizza Salonuna Yapılan Yorumlar Herkesi Güldürdü - onedio.com
Yurt Dışında Zincir Haline Gelen 'Recep Tayyip Erdoğan' Pizza Salonuna Yapılan Yorumlar Herkesi Güldürdü - onedio.com
Zihinsel Engelli Halası Mesude'nin Hayata Nasıl Tutunduğunu Anlatan Gençten Gözleri Dolduran Bir Hikaye - onedio.com
Zihinsel Engelli Halası Mesude'nin Hayata Nasıl Tutunduğunu Anlatan Gençten Gözleri Dolduran Bir Hikaye - onedio.com
Her Karakterini Sevdiğimiz Aile Sıcaklığını Hissettiren Efsane Dizi Ekmek Teknesi Oyuncularının 18 Yıllık Değişimleri - onedio.com
Her Karakterini Sevdiğimiz Aile Sıcaklığını Hissettiren Efsane Dizi Ekmek Teknesi Oyuncularının 18 Yıllık Değişimleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hikmet-emin-aksoy

Karsu - Sana Ne - YouTube Bitti gittiiiii ;-D

koksal-b.

Hala işsizim.

specialturk

Bu sorular olmasa büyüklerle konuşacak bir şey de kalmıyor hacı dayı, mecbur makaraya sarıp cevap veriyoruz :D

lateral-malleol

Aklıma akrabalardan ziyade kuaförler geldi. Adamın işi saç kesmek, ilk kez gördüğü insana nerede oturduğunu, ne okuduğunu soruyor. Konuşmak istemediğini belli etmene rağmen. Sanane mal sanane. Nefret ediyorum bu tarz mahalle sohbetlerinden. Sırf maruz kalmamak için kuaföre yılda bir gidiyorum, komşularla muhatap olmuyorum. Bu tarz insanlara açıkça 'sanane' demek lazım. Bundan anlıyor beyinsizler.

boyle

"Mezuniyet ne zaman?" soruluş şekline göre iyi niyetli ve ilgi belirten bir soru. Diğer sorulardan bazılarının ana problemi bir ön kabul barındırması. Atıyorum ''Çocuk yapmayı düşünüyor musunuz?'' normal bir soru olabilir sohbette; direkt ''çocuk ne zaman'' demek sanki yapılmak zorunda olan bir şeymiş algısıyla geliyor, veya ''evlilik ne zaman'' vs. Maaş ve oy ile ilgili sorular hiç var olmamalı zaten, onların istisnası yok.

Görüş Bildir