Her Anı Ayrı Mucize! Hamilelikle İlgili Belki de İlk Kez Duyacağınız Bilgiler

22PAYLAŞIM

Her gün 350.000'den fazla bebek doğuyor. Bu sebeple hamilelikle ilgili her şeyin iyi bilindiği varsayılmaktadır ama bu böyle değil. Hamilelik sırasında, bir kadının vücudu birçok değişikliğe uğrar ve bazıları gerçekten şaşırtıcı.

Bilinen en uzun hamilelik bir yıl 10 gün sürmüştür.

25 yaşındaki Los Angeles'lı bir kadın, normal 280 yerine 375 gün hamile kaldıktan sonra bir bebek doğurdu.

Hamile kadınlar ve yeni anneler, bir bebeğin ağladığını duyduklarında (kendilerinin olmasa bile) otomatik olarak süt üretirler.

Bu süt üretimini uyaran hormon olan oksitosin salınımına neden olur. Bebeğinizin bir fotoğrafına bakmak, bebeğinizi düşünmek veya ağlayan bir bebeğin sesini duymak  gibi diğer uyaranlar nedeniyle oksitosin salınabilir..

Rahim, hamilelik süresince bir şeftali boyutundan bir karpuz boyutuna kadar ulaşır.

Rahim büyüklüğü hamilelik sırasında katlanarak büyür. Bir şeftalinin boyutundan başlayarak, ikinci üş aylık dönemde yaklaşık olarak bir papaya boyutuna ulaşır. Üçüncü üç aylık dönemde, bir karpuz büyüklüğüne gelir.

Hamilelik sırasında, ayakların sıvı tutması nedeniyle ayakkabı numarası büyüyebilir.

Şişlik, vücutta fazladan kan ve sıvı bulunması nedeniyle normaldir. Hamilelik sırasında vücut, gelişmekte olan bebeğin ihtiyacını karşılamak için %50 daha fazla sıvı üretir. Ellerde, yüzde, bacaklarda, ayak bileklerinde ve ayaklarda şişlik oluşabilir.

Çoğu kadının hamilelik sırasında saçları daha hızlı uzar.

Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler saçın daha hızlı uzamasını ve daha az dökülmesini sağlayabilir. Büyüyen saçlar, saçlarınızın önceki halinden çok daha güçlü olabilir. Ayrıca yüz, karın veya meme uçları gibi istenmeyen yerlerde de tüylenmeler görünebilir.

Beyin ölümü gerçekleştikten sonra bile bir bebek doğurmak mümkündür.

Nadir olmasına rağmen, beyin ölümü gerçekleşen bir hamilenin vücudu bir fetüsü canlı tutulabilir.

Epidural olmadan neredeyse 14 kiloluk bir bebek doğurmak mümkündür.

Bebek doğurmak çok acı verici olabilir, bu yüzden birçok kadın şimdi epidural ile ağrıyı hafifletmeyi tercih ediyor. Ancak, Avustralyalı bir anne, bu deneyimi mümkün olduğu kadar yaşamak istedi ve şaşırtıcı bir şekilde 14 kiloluk bebeğini doğurdu.

Hamilelik sırasında, kan daha hızlı pıhtılaşır.

Bu hamilelikte herhangi bir şekilde oluşan ya da doğum sırasında yaşanan kan kaybının azalmasını sağlar.

Siz ve bebeğiniz aynı yemeği sevebilirsiniz.

Hamile bir kadının yediği yiyeceklerin lezzetleri, rahim içindeki bebek tarafından tüketilen amniyon sıvısına aktarılır. Bu, bebeğin katı yiyecekler yemeye başladığında lezzet tercihlerini etkileyebilir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alwrich

🤗😍👍💐🎶🎵🌺🌷🙏🙏.

Görüş Bildir