Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Neden Notre Dame Katedrali’nin Yanmasına Sevinen Değil de Üzülen Tarafta Olmalıyız?

3.2bPAYLAŞIM

Dokuz asırdır Paris'in simgesi olan Notre Dame Katedrali çıkan yangınla büyük zarar gördü ve bu felaketin ardından 'sevinebilecek' kişiler de vardı. Fakat bilmedikleri bazı şeyler var. Örneğin bu mirasın belki de Paris halkı kadar bizlere de ait olduğu gerçeği bunlardan en basiti.

Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği, bir kültür hazinesi Notre Dame Katedrali 9 saat boyunca alevlerle boğuştu.

Bu yangın esnasında kuleler ve yapının birçok noktası zarar gördü.

Fakat taziye mesajları arasına bazı 'sevinç' çığlıkları da karıştı. Şöyle derlemiştik bu yorumları. 👇

Kirli Zihinler Devrede! Notre Dame Katedrali'nde Çıkan Yangınla İlgili Kan Dondurucu Yorumlar Yapan İnsanlar - onedio.com
Kirli Zihinler Devrede! Notre Dame Katedrali'nde Çıkan Yangınla İlgili Kan Dondurucu Yorumlar Yapan İnsanlar - onedio.com

Peki gerçekten alevler arasında can çekişen 'Avrupalıların', 'sömürgecilerin' simgesi miydi?

Yani bir mimari ve kültürel simgenin yok oluşunu izlemek bize neden keyif veriyordu, bu tartışılmaya başlandı. Herkesin unuttuğu şey Notre Dame Katedrali'nin de tıpkı diğer tarihi yapılar gibi sadece o ülkede yaşayanların değil tüm dünyanın mirası olduğuydu.

Takip eden dört fotoğrafa dikkatli bakın. Şu an yerinde olmayan Gülbezek Vitray pencerelerine gittikçe yaklaşalım.

Ve sadece bu vitraylarda yatan detayları, emeği, kültürel mirası yeniden hatırlayalım.

Biraz daha yaklaşalım...

Ve yanlarında durup inceleyelim. Tüm bu detayların 1250-60’larda gerçekleştiğini hatırlayalım.

Dışarıdan bu vitraylar böyle görünüyordu yangın gecesi.

Sadece bu görüntüye bakarak bile yanıp gidenin dokuz asır boyunca saldırılara uğrayan, yıkılmaya ve yakılmaya çalışılan, insanlığın kültürü olduğunu anlıyor insan.

Neredeyse 200 yılda inşa edilen katedralin bakımsızlığıyla bir dönem yıkılması planlanmıştı, o dönem şehrin insanları bu yapıya öylesine tutkuyla sarıldı ki...

Hatta yönetimin bu kararına çok üzülen ünlü yazar Victor Hugo dikkatleri çekmek için hepimizin okuduğu, en azından bildiği 'Notre Dame'ın Kamburu romanını yazmıştı. 'Sadece bir katedral' dediğimiz kültürel miras hepimizin kütüphanesinde yer eden bir başyapıta ilham olmuştu.

Dünyaya yön veren olaylara tanıklık eden bir yapıdan bahsediyoruz ve buranın bir katedral olmasını hemen inanç boyutuna taşımamak gerek.

Zira bir müze görevi gören bu yapı sadece Fransız kültüründen izler taşımıyor. Fransız gotik mimarisinin en önemli yapısı olarak anılsa da bu mimariye bizim katkılarımız olduğunu da unutmamak gerek. Katedralin inşasından sonra İstanbul'daki tarihi yapılar bu ortak mirasın mimarisinden etkilenip inşa edildi, yaşatıldı.

Bununla da kalmadı, bu katedral üniversitelerimizde ders olarak okutulan, bugünün mimari teknolojileri söz konusuyken bile hayranlık duyulacak bir yapı haline geldi.

Fakat şöyle bir düşününce hem yapıldığı yıllarda, hem asırlar boyu varlığını koruması için çabalayan Paris halkını anlamak bizim için biraz zor, onu kabul etmek gerek.

Örneğin 5 asırlık Sinan Paşa Külliyesi'ne kamyonların rahat geçebilmesi için yaptığımız bu 'modern' kapı...

Ya da dünya mirasları listesine geçici olarak alınan Ishak Paşa Sarayı'nın restorasyonuna bakınca bu yorumları yapan kirli zihinleri de anlayabiliyoruz.

Daha doğrusu kültür miraslarına ve sanat tarihine verdiğimiz önemi düşününce böyle tepkilerin gelmesi normal, peki soralım: Sizce bu tepkilerin asıl sebebi ne olabilir?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
senem-sengul

Niye böyle bir başlık attığınızı bile anlamadım sevinen manyaklarla uğraşmak için mi? Onlar kendi inancından olmayanları insandan bile saymayan davarlar.

mehmetd91935017

haklısın.sultanahmet camii yansaydı emin ol fransızlar çok üzülürdü

muhammet-ozturk14

Tarih tabiki de önemli. Notre Dame Katedrali için 12 saatte 700 milyon Euro toplandı ve dünyada her 5 saniye 1 çocuk açlıktan ölüyor.

harikanna

Kardesim, yapimi 185 yil surmus. Hadi surekli insaasi devam etmedi, para olmadiginda ara verildi diyelim, yarisini alalim. Hadi 105 yilini birakip 80 yilini dusunelim. 80 yil boyunca nesiller nesiller boyu onca insanin el emegi, goz nuru, alin teri harcandi bu guzelim binaya. Fotograflarindaki detaylardan bile gorunce tavanlarindan camlarina, taslarindan ahsap suslemelerine, heykellerine ne cok emek gittigini, 80 yil boyunca binlerce kisinin emegiyle bu guzelligin ortaya ciktigibi dusununce insanin ona saygi duymamasi nasil mumkun. Baslardaki hukmeden krallar degil, elleriyle tas ustune tas koyup incecek oymalari, kolonlari, kapilari, pencereleri, vitraylari ortaya cikarip gecesini gunduzune katan alin terini dusunun.

anil-hacioglu1

dunyada sadece turkiyede boyle bir paylasim gorebilirsiniz

Görüş Bildir