Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Henüz 14 Yaşındaki Mucidin Arabalardaki Kör Nokta Sorununu Kökten Çözen Projesi!

120PAYLAŞIM

Araçlardaki en büyük sorunlardan birisi olan 'kör nokta'lar pek yakında hayatımızdan kalkabilir!

Arabalarda yıllar içinde kalınlaşan ön cam sütunları, beraberinde kör nokta sorununu da getirdi. Küçük bir açı olsa da dikkatsizlik durumunda sağ ve sol sütunların yarattığı bu kör noktalar ciddi problemlere yol açabiliyor.

Bu sorunu çözmek adına henüz 14 yaşındaki Alaina Gassler, bu soruna oldukça yaratıcı bir çözüm icat etti.

Aracın dışına yerleştirdiği bir kamera ile alınan kör nokta görüntüsü...

...bir projeksiyon yardımı ile içeriden sütuna yansıtılıyor.

Gassler'in projesi, büyük markaların da üzerinde kafa yorduğu bir konuydu, Hyundai ve Kia benzer bir tasarım için patent başvurusunda bulundu, Continental, Toyata gibi markalar ise bu sorun üzerine geliştirmeler yaptı.

Ancak elbette bu teknoloji ne zaman hayatımıza dahil olacak, bilemiyoruz.

İşte Gassler'in geliştirdiği sistem!

Beğendiniz mi? Sizce işe yarar mı? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
logicaldoor

Projeksiyon olmaz ama sütunun yapısına uygun bir ekran olabilir. Projeksiyon neden olmasın diyecek arkadaşlara da bir projeksiyonu açıp karşısına oturmaları tavsiyesinde bulunuyorum. Sonuçta trafikte yalnız değilsiniz. Ekran konusunda da çok detaylı bir çalışma yürütmeleri lazım. Herhangi bir kaza anında olabilecekler hesaplanmalı. Çok büyük maliyet oluşturacağını sanmam ama özentilikle büyümezse bu iş, isteyerek yapmazlar bence...

king-in-the-east

güzel fikirmiş ama gece yolculugunda o projeksyon ışıgı olmaz aga.. bence o sütunları şeffaf ama dayanıklı bi maddeden yapsınlar direkt arkası gözüksün sonucta cam gibi olmasına gerek yok belirgin olsun yeter

grlkrpz

Bence daha basit bir şey yapılabilir kameralar ekran falan baya masraflı bir işlem.Şuan araçlara maliyetten kaçmak için birçok özellik koymuyorlar, ancak lüks araçlarda görebiliriz belki bunu.

logicaldoor

Aslında maliyetli bir iş değil. Bir arkadaşım ilk arabasını aldığında geri görüş sistemi için 1200 TL istediklerini söylemişti. Dikiz aynasında görünen bir kamera görüntüsü için. Birkaç ay sonra ben arabamı aldığımda aynı sistemi 150 TL'ye taktım aracıma. Bunu seri üretimle yüklü siparişlerle yaptığında totalde maliyeti 200 TL ya olur ya olmaz. Ama bunun için de başkaca risklerin hesaplanması, değerlendirilmesi, daha da önemlisi bu konunun insanların güvenliği açısından önceliklendirilmesi gerekir. Ha, fırsat bu fırsat üreticiler bunu çok daha fazla kazanmak için kullanır mı, pek tabii ki...

janset-cataltug

Gençler, kör nokta tabiri farklı bir durum için kullanılır. Sağ ya da sol ama özellikle sağ şeritten gelen arkadaki araçların, yan aynadan görülememesi kör nokta olarak tanımlanır. Bu tarz bir durumda kaza yapmamak için eğer sağ şerite geçilecekse, gelen araç olup olmadığını kontrol amaçlı omuz hizası bakışı atılır. Tabii bu bakış anlıktır.

kamuran-abi

Kör nokta sadece onun için değil bir çok konuda kullanılır. Çekimde, günlük yaşamda vs. görüş açısına girmeyen her nokta kör noktadır çok bilmiş GENÇ.

janset-cataltug

Elbette kullanılır. Ancak biz tüm bu tabirleri, içerik nedeniyle araç sürüş güvenliği açısından değerlendirmiyor muyduk?

vakit-olduren

nefret ediyorum o sütunlardan bence çok iyi

Görüş Bildir