Hedef Bastonsuz Bir Yaşam: Ortaokul Öğrencisi Görme Engelliler İçin Bileklik Geliştirdi

 > 
171PAYLAŞIM

Çankırı'da ortaokul 8. sınıf öğrencisi Can Pusat Dinçer görme engelliler için "engel algılayan bileklik" geliştirdi. Ses ve titreşim sensörleri ile engelleri algılayarak uyarı veren bileklikle, görme engellilerin baston kullanmadan hayatlarını idame ettirebilmeleri hedefleniyor.

Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi 8. sınıf öğrencisi Can Pusat Dinçer, engel algılayan bileklikte iki sensör kullandıklarını ve bunu ses ve titreşim yoluyla kullanıcıya ilettiklerini anlattı.

Bileklik engeli algıladığında ötmeye başlıyor

Bilekliğin sağ veya ön kısımdan 60 santimetrenin altında herhangi bir engel algıladığı taktirde titreşim motorunu harekete geçirdiğini ve ses çıkardığını belirten Dinçer, "Bileklik engel algıladığında 3 saniye kadar ötüyor ve daha sonra susuyor. Bu projeyi yaparken amacım görme engellilerin baston kullanmadan etrafındaki engelleri daha rahat bir şekilde fark etmeleriydi. Bu, engelliler için hayatı kolaylaştıracak bir şey. Ellerinde baston kullanmadan bu şekilde daha rahat bir şekilde yürüyebilecekler." diye konuştu.

Bedensel engelliler için de sesle çalışan tekerlekli sandalye geliştirdi

Dinçer aynı zamanda bedensel engelliler için de sesle çalışan tekerlekli sandalye prototipini hazırladı.

"Telefonu bluetooth ile cihaza bağlıyorsunuz. Uygulamada ses komutları algılanıyor ve motorlar çalışıyor. Komuta göre motorların nasıl çalışacağı değişiyor." diyen Dinçer, projeyi yaparken amacının engellilerin işlerini kolaylaştırmak ve bedensel engellilerin daha kolay bir şekilde hareket etmelerini sağlamak olduğunu aktardı.

Projenin danışman öğretmeni Emine Irmak Ersin de proje ile bedensel ve görme engellilerin hayatlarını biraz olsun kolaylaştırmayı tek başlarına hareket edebilmelerini sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir