Hayatınızın En Büyük Tutkusunu Bulmak İçin Kendinize Sormanız Gereken 25 Soru

232PAYLAŞIM

Hayat o kadar çabuk bir şekilde akıp geçiyor ki, biz neler olduğunu anlayana kadar birçok şeyi kaçırmış veya kendimizi tanıma konusunda çok geç kalmış oluyoruz. İçinizdeki tutkuyu keşfetmek ve hayata geç kalmamak için kendinize sormanız gereken soruları sizler için Cultura Colectiva'dan derledik. Hazırsanız, başlayalım!

Kaynak: https://culturacolectiva.com/generales/f...

1. Şu anki hayatınız, 8 yaşındaki hayallerinizle örtüşüyor mu?

İnanın veya inanmayın. Hayat konusundaki en tarafsız ve basit fikirlere çocuklar sahiptir. Her zaman genç halinizin verdiğiniz kararlar hakkında ne düşüneceğini düşünün.

2. Çocukken nasıl bir meslek sahibi olmayı hayal ederdiniz?

Yetişkinken, çocukluk zamanlarımızda bize nelerin ilham verdiğini unuturuz. Çünkü kazanç sağlayan bir meslek sahibi olmaya ikna edilmişizdir. Bu nedenle çocukken ne olmayı hayal ettiğinizi düşünün. Bu gerçekten sizin tutkunuz olabilir.

3. Size saatin kaç olduğunu unutturacak şeyler nelerdir?

Bazen hobi olduğunu düşündüğümüz şeyler aslında tutkularımızdır.

4. Dünyaya kendinizden bir şeyler katmak ister misiniz? Bunu nasıl yaparsınız?

Bazen önemli olan niyet değil sonuçtur. Eğer dünyayı değiştirecek bir şeyler yapmak istiyorsanız öncelikle ne yapmak istediğinizi ve bunu nasıl başaracağınızı düşünün.

5. Nasıl hatırlanmak istersiniz?

Bugün dünyadaki son gününüz olduğunu düşünün. Şimdiye kadar başardığınız şeylerle mutlu musunuz? Değilseniz, hemen düşünmeye başlayın!

6. Eğer piyangoyu siz kazansanız, ne yapardınız?

Çoğu zaman bizi hayallerimizden geri tutan ekonomik sıkıntılardır. Bir anda paranız olduğunu düşünün. Bu parayla ne yapardınız? Para yalnızca bir araçtır, önemli olan tutkunuz ve girişkenliğiniz olacaktır.

7. Bir dilek hakkınız olsaydı, ne dilerdiniz?

Günlük hayattaki sorumluluklar hayallerimizden vazgeçmemize sebep olan yüklere dönüşebilir. Kendinize keyif aldığınız şeyleri yapmak için zaman ayırın.

8. Ne tarz kitaplar okumaktan veya araştırmaktan hoşlanırsınız?

Bazen günlük hayatımızdaki işler, kişisel ilgi alanımızla uyum sağlamaz. Bu nedenle ne tarz kitaplar okuduğunuz veya neleri araştırdığınız kişiliğinizi belirleme konusunda da önem taşır.

9. Herhangi bir ücret almadan ne tarz bir iş yapardınız?

İnsanlar parasız yaşayamazlar. Dolayısıyla yapmaktan keyif aldığınız şeyleri belirleyerek bunlara benze işler bulmaya çalışmakla işe başlayabilirsiniz.

10. En çok imrendiğiniz şey nedir? Neden?

Bu soruya bulduğunuz cevap aslında başkalarında hayranlık duyduğunuz şeyleri ortaya çıkarır. Sizde eksik olan yönleri de keşfedebilirsiniz.

11. Bugün sizi mutlu eden ne yaptınız?

Sizi bir adım daha ileri taşıyacak neler yaptığınızı keşfedin.

12. Başkalarında en çok hoşunuza giden özellikler nelerdir? Bu özelliklerin sizde de bulunduğunu düşünüyor musunuz?

Bazen başkalarıyla ortak olan karakteristik özellikleri severiz. Eğer böyle özellikleriniz yok ise, hayatınızda bunları nasıl geliştireceğinizi düşünerek başlamalısınız.

13. Sevdiğiniz bir şey için ekonomik ve duygusal varlığınızı riske atar mısınız?

Bu belki de en önemli sorulardan biridir. Eğer cevabınız 'Evet' ise, şu anki hayatınız sizi yeterince tatmin etmiyor demektir. Başka olasılıkları araştırma vakti çoktan gelmiş de geçiyor!

14. Çevrenizdeki insanlar hayatınızla ilgili aldığınız kararlar konusunda endişe duyuyorlar mı?

Elbette kararlarımız başkalarının düşüncelerine bağlı olmamalı. Ama çevrenizdekiler bu kararlarınızla ilgili endişe duyuyorlarsa, buna neyin neden olduğunu sorgulamanız gerek.

15. Sabah uyandığınızda nasıl hissediyorsunuz?

Eğer o gün yapacağınız şeyler konusunda heyecansız veya mutsuz hissediyorsanız, büyük olasılıkla sizi mutlu eden şeyler yapmıyorsunuz demektir.

16. Kendinizle gurur duymanızı sağlayan şeyler nelerdir?

Eğer şimdiye kadar yaptığınız işlerden gurur duyduklarınızı keşfedebilirseniz, bütün yeteneklerinizi ortaya dökebileceğiniz bir iş bulabilirsiniz.

17. Kendinizle ilgili en sevdiğiniz şeyler nelerdir?

Bu iki soru aslında kendinizi en rahat hissettiğiniz özelliklerinizi ortaya çıkarır. Bunlar da hayatınızın tutkusunu bulma yolunda başarılı bir adım olacaktır.

18. Asla başarısız olmayacağınızı bilseydiniz ne yapmak isterdiniz?

Tıpkı para gibi bazen başarısızlık korkusu da bir şeyleri başarmaktan geri kalmamıza sebep olur. Her zaman yapmak istediğiniz ama başarısız olma korkusuyla yapamadığınız şeyleri düşünün.

19. Zamanda geriye gidebilecek olsaydınız neyi değiştirmek isterdiniz?

Hayatınızda değiştirmek istediğiniz şeyleri ve bir şeyler yaparsanız bunları değiştirip değiştiremeyeceğinizi düşünün.

20. Hayatınızı başkasıyla paylaştığınızı hayal edebiliyor musunuz? Bu sizin için ne kadar geçerli?

Birçok film ve kitap bize yetişkinlerin en büyük amacının evlenmek ve çocuk sahibi olmak olduğunu gösteriyor. Bunu isteyen insanlar da var, istemeyen insanlar da. Ne olursa olsun her zaman gerçekten ne yapmak istediğinizi düşünün.

21. Şimdiye kadar yaptığınız ve kendinizi yenilmez hissetmenizi sağlayan şey nedir?

Her birimiz hayatta bir şeyler başarıyoruz. Bütün bu anları düşünün ve hangisinin hayallerinizin peşinden gitmeniz için size ilham verdiğini bulun.

22. En büyük korkunuz nedir?

Hayallerinizin peşinden gitmenizi engelleyen en büyük korkunuzu bulun ve onu nasıl yeneceğinizi düşünün.

23. Sürekli aklınıza gelen fikirler var mı?

Tekrar tekrar düşünmeye ne gerek var? Belki de artık harekete geçme zamanıdır.

24. En çok hangi konuda takdir edilirsiniz?

İnsanların sizi sürekli olarak takdir ettiği konular aslında sizi özel yapan alanlardır. Bu alanları düşünün ve gelecek planlarınız arasında yer alıp alamayacağını düşünün.

25. Kendinizi 5 yıl içinde nerede görüyorsunuz? Mutlu musunuz? Herhangi bir şeyi değiştirir miydiniz?

İleriye dönük planlar yapmak hem yararlı hem de zararlı olabilir. Aynı yolda ilerlemeye devam ederseniz mutlu olup olamayacağınızı, mutlu hissetmeyecekseniz neleri değiştirmeniz gerektiğini düşünün.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enk-capital

8 yaşındaki hayalim Japonya'ya gidip samuray olmaktı. Bence şimdiki hayatımla örtüşmemesi gayet olağan. Ayrıca artık Japonya'ya gitmek de istemiyorum.

sheri-cheri

onedio'yu takip ettiğim süre içinde beni en tokatlayan, kendime bişeyleri sorgulatan post buydu. düşüncelerimden kaçan bir insan olduğum için o kadar iyi geldi ki. yürekten teşekkür ediyorum 😶😊

corpse-bride

#9 kaktüs sukulent ve çiçek yetıstırırım

Görüş Bildir