Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayat Verdiği Joker Karakteri ile Hafızalara Kazınan Heath Ledger ile Alakalı Bilmediğiniz 13 Gerçek

Sanat-
7 dakikada okuyabilirsiniz

Hepinizin bildiği gibi ''Batman'' bir çizgi roman karakteri olarak türedi ve daha sonra birçok filmi çekildi. Çekilen bütün filmlerinde seyircileri etkilemeyi başardı ama hep bir şeyler eksikti sanki. Ta ki Christopher Nolan bu işe el atana kadar! Yönetmenliğini yaptığı ''Batman'' üçlemesi ile tüm dünyayı etkisi altına almayı başardı. Özellikle üçlemenin ikinci filmi olan ''Batman: Kara Şovalye''... O nasıl bir film öyle! Tabii ki çekilen bütün iyi filmlerde olduğu gibi bu filmde de yönetmen Nolan takdirin büyük çoğunluğunu hak ediyor. Ancak bu filmde başka takdir edilesi bir isim var ki, oynadığı karakter ve ortaya çıkardığı oyunculuk ile tarihin en iyi sinema işlerinden birine imza attı. Bu isim Heath Ledger tabii ki.

Hayat verdiği ''Joker'' karakteri ile muazzam bir iş yapan usta oyuncunun bu role nasıl hazırlandığından tutun, kamera arkasında neler yaşadığına kadar olan bilgileri bulabileceğiniz bir içerik derledik sizler için. 

Erken veda etti hayata Heath Ledger. Keşke daha birçok rolde izleyebilseydik kendisini.

Kaynak: http://screenrant.com/dark-knight-heath-...

1. Heath Ledger ''Joker'' rolüne hazırlanırken kendisini 6 haftalığına bir otel odasına kapatmış.

Bunu yapmak zorunda mıydı? Değildi tabii ki de. Kimsenin kendisinden böyle bir isteği olmamıştı. Ne yönetmenin, ne senaristin, ne de yapımcının... Ancak kendisi çok farklı bir iş çıkarmayı baştan kafasına koymuş anlaşılan. Daha önceki ''Batman'' filmlerinde ortaya konan ''Joker'' performanslarından farklı bir şey yapmayı çok istemiş. Otel odasında tek başına kaldığı 1 ayı aşkın süre boyunca en çok çalıştığı ve üzerinde durduğu şey de ''Joker''in o unutulmaz ses tonu olmuş.

2. Heath Ledger'a filmde canlandırması için teklif edilen ilk rol ''Joker'' değilmiş.

Şaşırdınız değil mi? Biz çok şaşırdık açıkçası ilk duyduğumuz zaman. Bu demek oluyor ki filmde olan başka bir karakter, yönetmen Nolan tarafından ilk olarak Ledger'a teklif edilmiş ama kendisi kabul etmemiş. Hazırsanız geliyor... Heath Ledger'a oynaması için teklif edilen ilk rol ''Batman'' rolüymüş.😁 Tabii bu teklif edilen rol ''Batman: Kara Şovalye'' filmi için değil. Üçlemenin ilk filmi olan ''Batman: Başlıyor'' içinmiş doğal olarak. Düşünsenize kabul etseydi o rolü ne olurdu? Bu film bu kadar güzel olur muydu? ''Joker'' rolünü kim canlandıracaktı sonra? Ledger ısrarla ''Joker'' rolünü istediğini yönetmen Nolan'a iletmiş ve sonunda ''Joker'' rolünü biraz zorla olsa da almış.😁

3. Heath Ledger'ın karaktere daha iyi hazırlanması için Nolan kendisine Kubrick'in kült filmi ''Otomatik Portakal'' filmini bol bol izlemesini tavsiye etmiş.

Aslında şunu söylemekte de fayda var. Heath Ledger bu filme hazırlanırken bildiğimiz bir role hazırlanma döneminden geçmemiş. Karakterin özellikleri ve yaratılması aşamasında da önemli görevler üstlenmiş. Ayrıca, Nolan ''Otomatik Portakal'' filmini defalarca izleme tavsiyesinden başka tavsiyelerde de bulunmuş. Örneğin; bol bol metal müzik dinlemesini ve Francis Bacon isimli ressamın eserlerini incelemesini söylemiş. Hatta ressamın eserlerinden yola çıkarak ''Joker''in yüz makyajında bazı değişiklikler yapılmış.

4. ''Joker'' karakterinin yüzündeki yara izi ilk başta şu an gördüğünüz şekilde tasarlanmamış.

Filmdeki bütün karakterlerin makyajından sorumlu olan makyaj sanatçısı John Caglione Jr., çok uğraş vermesine rağmen ''Joker''in makyajı uzun süre içine sinmemiş ve tekrar tekrar yenisini yapmak için uğraşmış. Daha sonra Ledger ve Nolan'ın tavsiyesi üzerine Francis Bacon'un resimlerinden yola çıkılarak makyajın son hali verilmiş. El birliği ile unutulmaz bir makyaja imza atan usta makyaj sanatçısı, Oscar'da ''en iyi makyaj ve saç tasarımı'' ödülüne layık görülmüş.

5. Heath Ledger'ın isteği üzerine, ilk başta düz bir çizgi şekilde düşünülen ''Joker''in yara izi, daha kıvrımlı ve neredeyse gözlerine değecek şekilde tasarlanmış.

Usta oyuncu hayatının rolü için gerçekten de büyük emek vermiş değil mi? Karakterin her detayı ile ayrı ayrı ilgilenen bir oyuncudan bahsediyoruz. Bunların hiçbiri hakkında bir yorum da yapmayabilirdi; fakat o her detayı ile ilgilenmeyi seçmiş. Özellikle ''Joker''in makyajı üzerine oldukça kafa yoran Ledger, makyajda kullanılan renklerden yaranın boyutuna kadar her şeye karışmış. İyi ki de karışmış ama, bütün detayları ile harika bir tip olmuş sonucunda.

6. Film çekimleri sırasında Ledger, sadece kamera karşısında ''Joker'' olmuş.

Saçma bir cümle gibi gelebilir size; fakat öyle değil. Şöyle anlatalım; sinema oyuncuları ''Joker'' tipi karakterdeki rollere hazırlanırken metod oyunculuğu uygularlar. Metod oyunculuğu da şu demek; bu tip bir oyunculukta, karakter aktörün bir parçası haline gelir ve oyuncular set aralarında dahi o karakterden çok fazla çıkmamaya özen gösterirler. Metod oyunculuğunun dibi sayılabilecek bir role sahip olan Ledger ise, bu dediğimizi yapmamış ve kamera karşısı haricinde sürekli kendi öz haliyle kalmış.

7. Usta oyuncu filmin birçok sahnesinde doğaçlama tekniğini kullanmış.

Aslında, bugüne kadar böyle bir şeyi duymamış olmamıza rağmen bunu tahmin ediyorduk. Çünkü film dikkatli izlendiği zaman, özellikle bazı sahnelerde Ledger'daki samimiyet ve doğallık biz seyircilere kadar ulaşıyor. Örneğin; filmi izleyenler mutlaka hatırlayacaktır, ''Joker'' hapiste olduğu esnada, ''Gordon''un aldığı terfi haberini duyar ve bir anda alkışlamaya başlar. İşte bu sahne normalde senaryoda yokmuş. Tamamen doğaçlama olan bu hareket çok da güzel olmuş, cuk diye oturmuş sahneye.

8. Provalar sırasında oyuncu arkadaşlarına gerçekten içine gireceği rolü hiçbir zaman göstermemiş.

Kameralar çalışmaya başladığı andan itibaren bambaşka bir hale bürünen Ledger, hayat verdiği gerilim dolu sahnelerde oyuncu arkadaşlarının gerçekten korkmasına sebebiyet vermiş. Bunu bilerek yapan Ledger, sahnelerin daha gerçekçi olması için bu şekilde bir yol izlemiş. Hatta filmdeki bazı oyuncuların Ledger tarafından karşılaştıkları beklenmedik oyunculuk yüzünden repliklerini birkaç defa repliklerini unuttukları olmuş.😁

9. Filmde Ledger hastane sahnesinde kızına bir göndermede bulunmuş.

Hatırlayacağınız gibi filmdeki en acayip sahnelerden biriydi hastane sahnesi. ''Harvey Dent''in yattığı hastaneye kaçak bir şekilde hemşire kostümü ile giren ''Joker''in hemşire kıyafetinin isim kısmında ''Matilda'' yazdığını fark etmişsinizdir belki. Matilda Ledger'ın kızının adı ve Matilda şu an 11 yaşında. Ledger vefat ettiğinde ise henüz 2 yaşındaymış.

10. Heath Ledger'ın ölümü bir intihar sonucu değil, kaza sonucu gerçekleşmiş.

Usta oyuncunun ölümünden sonra hakkında birçok dedikodu ortaya atıldı; fakat hiçbiri kanıtlanamadı. Bu iddialar genelde Heath Ledger'ın oynadığı ''Joker'' rolü yüzünden öldüğü ile alakalıydı. Hatta Jack Nicholson'ın konu ile alakalı bir açıklaması var. Çok defa Ledger'a bu karakteri canlandırmaması gerektiğini telkin etmiş ve rolü kabul etmemesi uyarısında bulunmuş. Bildiğiniz üzere Jack Nicholson da Heath Ledger'dan önceki ''Joker'' karakterini canlandıran isim. Karakterin etkisinden kolay kolay çıkılmadığını ve insanda kötü bir etki bıraktığını dillendiren Nicholson'ın uyarılarına rağmen Ledger rolü kabul etmiş. Tabii bu haber basına düştükten sonra insanlar Ledger'ın ''Joker'' rolü yüzüden öldüğünü düşündüler. Ancak gerçek öyle değilmiş. Rolden önce de düzenli olarak kullandığı ilaçlarını yanlış bir şekilde kullanınca vefatı gerçekleşmiş.

11. Yönetmen Nolan filmini, film kurgu aşamasındayken vefat eden Ledger'a ithaf etmiş.

Efsane bir oyunculuk ortaya çıkaracaksın ama filmi izleyemeden vefat edeceksin... Berbat bir durum. Belki de ondan fazla izlemek isteyen yoktu bu filmi. Yönetmen Nolan da bu durumu biliyor olacak ki film kurgu aşamasındayken vefat eden Ledger için filmin gösterime gireceği tarihte hiçbir değişiklik yaptırmadı ve her zamankinden daha fazla çalışarak filmi daha önceden açıklanan gösterim tarihine kadar yetiştirdi. Yaşadığı bütün üzüntüye rağmen, Ledger'ın ölümünden sonra ailesine ve sevenlerine verilecek en güzel hediyenin bu olduğuna inandı. Filmi de bu doğrultuda usta oyuncuya adadı.

12. Ledger ölümünden sonra Oscar kazanan iki aktörden biri durumunda.

2009 yılında kazandığı ''en iyi yardımcı erkek oyuncu'' Oscar ödülü ile vefat ettikten sonra bu ödülü kazanan ikinci oyuncu oldu. Efsanevi ''Joker'' oyunculuğu ile bu ödüle layık görülen Heath Ledger'dan önce en son böyle bir olay 1977 yılında yaşanmıştı. ''Network'' filmindeki oyunculuğu ile Peter Finch, ölümünden sonra Oscar kazanan ilk ve tek oyuncu konumundaydı.

13. Heath Ledger bu filmde kısa süreliğine de olsa yönetmenlik deneyimi yaşamış.

Canlandırdığı ''Joker'' karakterinin tutuklu durumunda olduğu sahnelerin yönetmenliğini yine kendisi yapmış. Çünkü bu sahnelerde dışarıdan bir göz yerine ''Joker''i canlandıran birinin yönetmenliği yapmasının daha doğru olduğuna inanmış. Filmin çekildiği sırada bu isteğini yönetmene ileten Ledger, olumlu bir geri dönüş almış ve Nolan kendi sahnelerini yönetmesine izin vermiş usta oyuncunun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hamza12

Bu adam oynamayınca joker karakteri niye bu kadar gıcık,itici görünüyor.Heath olmayınca jokerin suçu seven bir saray soytarısından farkı yok

kydmrts

Süper kahraman filmleri içinde bugüne kadar canlandırılmış açık ara en iyi karakter performansı ...

birinci-tekil-birey

Çok sağlam ve sıra dışı bir joker çıkarmıştı karşımıza.

eralife

En sevdiğim filmdi.

ahmet-sahin31

arkadaş filmin röportajlarında bütün oyuncular ledger!in sürekli karakterde olduğunu söylüyor sizse sadece kamera önünde yazmışsınız. sallama mı acaba bu içerik?

Başlıklar

BatmanİntiharSinemamüzikolay
Görüş Bildir