Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çektiği Çarpıcı Fotoğraflarla Dünyadaki Zenginlerin Fakirlerden Ne Kadar Farklı Şekilde Yaşadığını Gösteren Fotoğrafçı

3.9bPAYLAŞIM

Johnny Miller, çalışmalarında sosyal, kültürel ve kentsel problemleri sergileyen bir fotoğrafçı ve belgesel yapımcısı. 'Unequal Scenes' adlı fotoğraf projesiyle dünya çapında sosyal ve ekonomik uyumsuzlukları havadan çektiği fotoğraflarla aktarmayı planlıyor. Projenin amacı da küresel çapta eşitsizliği olabildiğinde objektif yansıtıp fotoğraf sanatıyla bu probleme dikkat çekebilmek.

Her şey Miller'ın 2012 yılında antropoloji okumak için ABD'den Cape Town'a taşınmasıyla başladı.

Yıllar sonra başladığı projeyi iyice genişletti Miller.

Zengin ve fakir mahalleler arasındaki farkı fotoğraflamak için drone kullanmaya başladı.

Meksika, Kenya, Hindistan ve Tanzanya gibi ülkeleri de koleksiyonuna kattı.

Cape Town, Güney Afrika

Aparteid dönemi sırasında, Güney Afrika'nın çeşitli şehirlerinde insanları ırklarına göre ayırmak için tampon bölgeler, birçok yol ve bariyerler inşa edildi.

Aparteid rejimi 1994'te bitmesine rağmen bugün hala fakir ve zengin yerleşkeleri arasındaki bariyerler duruyor.

Miller 2016 yılında, aparteidin sosyal etkilerini kadrajına yansıttı ve bu şehir efsanesine farklı bir perspektif kattı.

Mumbai, Hindistan

Mumbai, diğer adıyla Bombay; Hindistan'ın Maharaştra eyaletinin başkenti. 22 milyonluk nüfusuyla Hindistan'ın en kalabalık şehri burası.

Mumbai aşırı zenginliğin aşırı fakirliğin yanında yer aldığı zıtlıklarla dolu bir şehir. Dharavi adlı gecekondu mahallesi tamamen gri betondan yapılma ve dünyanın en bilinen gecekondu mahallelerinden birisi.

En son verilere bakılırsa gecekonduda yaşayan insanlar Mumbai nüfusunun %55'ini oluşturuyor.

Meksiko, Meksika

Meksika'nın başkenti Kuzey Amerika'daki en kalabalık şehir.

Bu şehir birçok sosyal, ekonomik ve çevresel problemle karşı karşıya.

Mesela son çekilen bu fotoğrafta zengin bir mahallede bulunan özel okulun her türlü spor sahası ve havuzu olduğunu görüyorsunuz. Yanında ise şekli bile düzgün olmayan bir futbol sahası var...

Darüsselam, Tanzanya

Darüsselam Afrika'da en hızlı büyüyen şehir olarak nitelendiriliyor, 2025 yılında nüfusun 6.2 milyona ulaşması bekleniyor.

Kuşbakışı çekilen fotoğraflar yüksek gelirli ve düşük gelirli mahallelerin yan yana nasıl durduğunu yansıtıyor.

Nairobi, Kenya

Zenginle fakiri ayıran keskin çizgi, Nairobi'nin en meşhur karakteristiklerinden birisi. En büyük gecekondu mahallesinin adı Kibera, buradaki evler çamur, sopa ve tenekeden yapılma.

Bu ilk fotoğrafta gecekondu mahallesinin ortasından günde iki defa geçen yolcu trenini görebiliyorsunuz. Hemen yanında insanlar Royal Nairobi Golf Kulübü'nde golf oynuyorlar.

İkinci fotoğrafta ise hem fakirlere hem de zenginlere ev sahipliği yapan Loresho mahallesini görebiliyorsunuz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erci-e

Dünya böyle... Zenginsen "yaşarsın" fakirsen sürünürsün...

Gizli Kullanıcı

Dünyanın gerçeği bu.Ve asla değişmeyecek.

diantus

birbirlerinin sokaklarına girebiliyorlar mı?

Gizli Kullanıcı

istanbulda florya ile yeşilovayı e5 ayırır birinde zenginler diğer tarafta çarpık kentleşen orta gelirliler yaşar en net örneklerden biri. daha bunun gibi niceleri var. eskişehirde de çamlıca batıkent farkı çok net.

heineken

Şirinevler - Ataköy'de aynı :)

elanonimo

yeşilova'da pek fazla gecekondu yok yalnız. en büyük örneğini basınköy'den verebiliriz. basınköy camisinden sağa aşağı doğru inen bir yokuşlu yol var orası gecekondu mahallesidir çoğunlukla çingeneler yaşar yokuştan çıktığın zaman villalar var basınköy örneği çok daha iyi oturur bence.

klemenjero

bakın lan müteahhitler. zenginlik yeşillikle oluyor. siz de yeşil alan yapın. örnek alın biraz da ortalıkta ağaç olsun biraz.

Görüş Bildir