Görüş Bildir
Haberler
Hatay'daki İnşaat Kazısında Roma Dönemine Ait Villa Kalıntısı Bulundu

Hatay'daki İnşaat Kazısında Roma Dönemine Ait Villa Kalıntısı Bulundu

Hatay'ın Defne ilçesindeki bir inşaatın temel kazısında, Roma dönemine ait bir villanın duvar kalıntıları ve geometrik desenli taban mozaiği bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kalıntıların tespit edilmesi ile birlikte inşaat durdurularak kazı çalışmaları başlatıldı.

Kalıntıların tespit edilmesi ile birlikte inşaat durdurularak kazı çalışmaları başlatıldı.

Sümerler Mahallesi'nde Aralık 2021'de kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan 8 katlı bir binanın yerine yapılacak inşaatın temel kazısı esnasında tarihi bir yapıyla karşılaşıldı.

Durumun Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürlüğüne bildirmesi üzerine alandaki çalışmalar durdurularak inceleme başlatıldı.

Tabanında Roma dönemine ait mozaik bulundu

Tabanında Roma dönemine ait mozaik bulundu

Arkeologlar tarafından alanda yapılan incelemede, kalıntıların Roma dönemine ait bir villanın duvarı olduğu ve tabanında da geometrik bezemeli taban mozaiğinin yer aldığı tespit edildi.

İnşaat alanı koruma altına alındı

İnşaat alanı koruma altına alındı

Koruma altına alınan inşaat alanında yaklaşık bir ay önce kurtarma kazıları başlatıldı.

Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, AA muhabirine, Roma İmparatorluğu döneminde adı Antiochia olan kentte o döneme ait çok sayıda eserin izlerine rastlandığını söyledi.

Defne Belediyesi sponsorluğunda, temel kazısı sırasında rastlanılan kalıntıların bulunduğu alanda bir arkeolog, sanat tarihçisi ve 11 işçiyle kurtarma kazısının devam ettiğini belirten Ersoy, şu bilgileri verdi:

'Roma dönemine ait bir villanın taban mozaikleri ve duvar kalıntıları ortaya çıkarıldı. Kalıntılardan ve küçük buluntulardan yola çıkarak buranın 2. ve 5. yüzyıla kadar yerleşim gördüğünü saptadık. Antiochia, Asi Nehri ile Habib-i Neccar Dağları arasında kalan geniş bir alanda yerleşim görmüş. Roma İmparatorluk çağında, Roma ve Konstantinopolis'ten sonra üçüncü büyük kenttir. Yayılım sahası çok geniş. Antiochia'nın Halep kapısından başlayan yolu Defne kapısına kadar ilerliyor ve yol boyunca da yerleşim görüyor. Burası da o döneme ait bir villa ve kalıntılarıdır.'

Etraftaki binalar nedeniyle kazı genişletilemiyor

Etraftaki binalar nedeniyle kazı genişletilemiyor

Ersoy, kazı çalışmalarında, villa duvar kalıntılarının ve taban mozaiğinin bir kısmının zarar gördüğünü tespit ettiklerini söyledi.

Etrafta katlı binaların bulunması nedeniyle kurtarma kazısının genişleme imkanının olmadığını aktaran Ersoy, şunları kaydetti:

'Önümüzdeki günlerde tarihi kalıntıların bulunduğu alanın devam edip etmediğini tespit etmek için yandaki parselde bir sondaj açacağız ve koruma kuruluna konuyu sunacağız. Daha sonra eserlerin taşınıp taşınmayacağına karar verilecek.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
29
6
3
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Yok ismim

Bence artık inşaat ustaları arkeolog sayılsın onlar daha çok çalışıyor sonuçta jdfjkdkdkc

paranoid

ne roması aq en fazla 400 yıllıktır hatta şöyle diyem MS 79 Pompei olayıda aslında en fazla 400 yıllık bir olay..400 sene önce gerçekleşmiş küçük plazma afet... Devamını Gör

Enes Altan

lan deli buraya da mı geldin sen 😂

Tek Ton

müteahhit:hasssktr yhaaaa