Hasta Yakınlarına Destek Olma Amacıyla Tamamen İyi Niyetle Söylediklerimiz Onları İncitiyor Olabilir!

-
Abone ol

Destek olmak, zor zamanları birlikte geçirmek ve yaraları sarmak... İnsanoğlu olarak özellikle hastalık zamanlarında birbirimize yardım etmek, destek vermek ve ucundan kıyısından bir işe yaramak düşüncesiyle hareket ederiz. Ama bu destek her zaman çok doğru olmayabilir. Twitter'dan Görkem babasını akciğer kanserinden kaybettikten bir yıl sonra haklı isyanını dile getirdi. Ayrıntılara bakalım...

Hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması sonucu gelişen ve ölüme sebebiyet verebilen kanser hiç şüphesiz ki çağımızın hastalığı…

Kelime anlamı olarak bir organ ya da dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü huylu tümörler anlamına gelen kanserin yüzden fazla çeşidi var. Türkiye’de en çok akciğer ve meme kanseri yaygınken, günde ortalama dört yüz elli kişiye kanser teşhisi konuluyor.

Kemoterapi, radyoterapi, immünoterapi ve kök hücre gibi yöntemlerle tedavi edilebilen kanserle birlikte hastanın yanı sıra yakınları da etkileniyor.

Bir kanser hastasının yakını olmak hiç şüphesiz ki çok zor… Yarına dair plan yapamamak, bir kez daha görüp göremeyeceğinizi bilememek, yalnız kalmak… Tüm bunların yanında bir de iyi niyetli olmalarına rağmen söyledikleriyle hasta yakınlarının yarasına tuz basanlar var.

1. İşte o iyi niyetli ama hasta yakınını incitebilen sözleri Görkem haklı isyanıyla dile getirdi...

2. Kanser hastası yakınlarının bir mucize beklemediğini ifade etti,

3. Ve kırmamaya çalışarak herkesi uyardı.

4. Çünkü tek istediği elinden geleni yapmaktı.

5. Bu süreçte de tek beklediği samimi olmaktı elbette.

6. Olmayacak bir şey için umut etmek istemiyordu.

7. 🙏

8. Görkem'in paylaşımının ardından benzer süreçlerden geçenlerden de yorumlar geldi...

9. Meğer ne büyük bir acı yaşatıyormuşuz...

10. Bu paylaşımlar sayesinde öğrendik...

11. 

12. 

Duygularını kimseyi incitmeden dile getiren ve hepimizi destek olmak adına yaptığımız yanlıştan ötürü uyaran Görkem'e teşekkür ediyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ugur-balci2

Gözde mi? Gözde kim? Bu kadar hassas bir konuda örnek olacakken yapılan yanlışa parmak basacakken insanlara yazının sonunda Gözde isminde birini aratmak da nedir? Üstelik bulamamak var işin ucunda. Yazılanı bir okumak gerekmez mi yüklemeden?

po

Akciğer kanserinden Annem ölmüş, yoğunbakım kapısında yere çökmüş hüngür hüngür ağlıyosun. Anne bu ötesi mi var. Nefes bile alamıyorum, şoktayım. Millet bana sarılıp ağlıyor. Annen şöyle iyidi, böyle bilmem neydi. Neyin peşindesin zaten acım bana yetiyo. Bazen okadar koyar ki o yokluk, dolabını açarsın temiz eşofman yok, anne eşofmanım nerde diyemezsin, döner kendine dersin eh be kızım yıkadın mı ki temiz eşofmanın olsun. O an gözlerden şapır şapır acı dökülür, canın yanar, bir dibe vurursun. Arkadaşını kafanı dağıtmak için ararsın gelen tepki dik dur dağıtma kendini. Annen ölmüş niye dağıtamıyorum ki kendimi diyorsun. Bide en rahatsız olduğum, hatta öfkeden deliye döndüğüm anlardan biride Annemin yokluğunun onları ne kadar üzdüğünü yakınlarımın bana anlatması. Hop ölen benim annem diyesim gelir kime neyi anlatıyorsunuz. Ama diyemeyip kendi içinde bişeyler yaşıyorsun. Amaç destek olmakken, köstek olmaya doğru gidiyor maalesef.

hipergrafi

Bir kaç yıl önce vücudumda bi sertlik fark ettim "Amaan ne olacak" dedim uzun süre doktora gitmedim sonra ihmal etmeyeyim diyerek gittim. Doktorum "Niye hemen gelmedin" diye azarlayıp biyopsi isteyince aklım başımdan gitti. Korktuğumu görünce defalarca kez "Büyük ihtimalle iyi huylu. Emin olmak için istiyorum testi, korkma." demesine rağmen yaşadığım en uzun bir haftaydı. Ruh gibi oldum, geceleri korkudan ağladım, hastalık hastası oldum sürekli kendimi muayene ediyordum "Allah'ım hayır olamaz buramda da bi kitle var!" diye hayatı kendime zindan ettim hayatı. Ailem, arkadaşlarım "Ne olursa olsun korkma, artık her şeyin çaresi var." dedikçe daha çok moralim bozuldu. Kötü teşhis konmuş gibi hissettim, endişeli bakışları iyi dilekleri ile yakalanmış olmaktan korktuğum hastalığın ne kadar tehlikeli ve ölümcül olduğunun altını çizdiler farkında olmadan. İyi hissetmem rahatlamam için ne yapabilirlerdi? Bilmiyorum.

hipergrafi

Her neyse Allah'ıma binlerce kez şükürler olsun ki sağlıklıyım doktorum sonuçlarıma bakıp "Dediğim gibi her şey yolunda." dediğinde hayatımda hiç o kadar huzurlu ve rahatlamış hissetmedim. Sadece korkusunu yaşadım, o kadarcık ama hayatımı zindan etmeye yetti. Allah hastalara sabır, en önemlisi şifa versin. Sınavlarınla, işinle, sevgilinle olan problemlerini düşünüp üzülebiliyorsan; sağlıklısın, sevdiklerin sağlıklı ve güvende demektir bunlar bozulunca diğer tüm problemler silinip gidiyor. "Hepsinin canı cehenneme benim canım gidiyor" diye ağlatmasın Allah kimseyi.

sek

Aynı şeyleri 2 yıl önce bende yaşadım sonuç ne oldu hüsran.

evelyn.mchale

En çok tıkandığım yerlerden birisi de hasta ziyaretleridir. Gerçekten insan ne diyeceğini bilemiyor. İyi olacaksın desen ayrı demesen ayrı. O yüzden ben daha çok ziyaretine gittiğim insanla hastalığından konuşmamaya çalışıyorum. O zaman da ‘acaba benim halimi görmezden mi geliyor?’ diye düşünmesinden korkuyorum. Ama yine de hastalık konularından konuşamıyorum. Hastaya ayrı hasta yakınlarına ayrı kolaylıklar dilerim. Allah herkese yardımcı olsun.

Görüş Bildir