Görüş Bildir
Haberler
Hasan Cemal'e 'Cumhurbaşkanı'na Hakaret'ten Takipsizlik

Hasan Cemal'e 'Cumhurbaşkanı'na Hakaret'ten Takipsizlik

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Akan kanın bir numaralı sorumlusu saraydaki sultandır, nokta! ' ve 'Heyy Sen!' başlıklı köşe yazılarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla iki ayrı soruşturma gazeteci Hasan Cemal hakkında ayrı ayrı takipsizlik kararı verildi.

Basın savcılığı iki ayrı soruşturma açmıştı

Hasan Cemal hakkında iki ayrı köşe yazısından dolayı Basın Suçları Bürosu Savcılığı'nca iki ayrı soruşturma açılmıştı. Cemal'in 'Hey sen!' başlıklı köşe yazısı nedeniyle açılan soruşturma Savcı Emin Aydinç tarafından yürütülürken; 'Akan kanın bir numaralı sorumlusu saraydaki sultandır, nokta!' yazısından dolayı açılan soruşturma ise Savcı Umut Tepe tarafından yürütülüyordu.

İki ayrı takipsizlik de başsavcılığın onayına sunuldu

Hasan Cemal'in daha önce ifadesine başvuran her iki savcı da soruşturmalarını tamamladı. Cemal hakkında ayrı ayrı takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararlarında yazıların basın ve ifade özgürlüğü kapsamında ve eleştiri mahiyetinde olduğu belirtildi. Savcı Umut Tepe tarafından verilen takipsizlik kararında, 'Siyasetçileri ve toplum önünde bulunan tanınmış kişileri eleştiri sınırlarının normal bireye göre daha geniş olduğu' da vurgulandı. Takipsizlik kararları, onay için başsavcılığa gönderildi.

'Yazı siyasi bir eleştiridir'

Soruşturma kapsamında ifade veren Hasan Cemal, her iki soruşturmada benzer savunmayı yapmıştı. Cemal, 'Söz konusu yazıda herhangi bir hakaret bulunmamaktadır. Yazı içerisinde geçen tek tek sözcüklerde ya da yazının bütünlüğünde bir hakaret yoktur. Ayrıca benim hakaret kastım da bulunmamaktadır. Ancak bu yazı siyasi bir eleştiridir. Eleştiri sert olabilir. Ancak demokrasilerde bu tür eleştiriler ifade özgürlüğü kapsamında kalır. Kaldı ki bir basın mensubu olarak ifade özgürlüğü bizler için daha geniş olarak uygulanmaktadır' demişti.

Özden Atik / DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
3
2
1
1
0
0