Hangi Ürüne ve Ne Kadar? Yurt Dışından Getirilen Cihazlar İçin 'Bandrol Ücreti' Ödeyeceğiz

 > 
78PAYLAŞIM

Yeni yıldan önce cebimizi olumsuz etkileyecek gelişmelerin haberi gelmeye başladı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumburbaşkanlığı kararına göre, 'ticari ithalat maksadı dışında' yurt dışından getirilecek elektronik cihazlar için bir defaya mahsus bandrol ücreti ödenecek. Ücretler ise 1 ila 80 euro arasında. Bu da kur üzerinden hesaplandığında 6 ila 480 lira arasında değişen bir ücrete tekabül ediyor.

Bakanlar Kurulunun Resmi Gazete'nin bugünkü sayısındaki karar ile ticari sebepler dışında getirilen ürünler için de ücret ödenecek.

Ücretlendirme bilgisayardan tablete, televizyondan cep telefonuna kadar birçok üründe uygulanacak.

Örneğin yurt dışından getirilecek cep telefonları için 20 euro, bilgisayar ve tabletler için 10 euro ücret ödenecek.

Peki diğer cihazlarda bandrol ücretlendirmeleri ne kadar olacak?

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre, söz konusu ücretler, oto televizyonu için 8 euro, 51 ekrana kadar televizyonlar için 10 euro, 52-67 ekranlar için 16 euro, 68-85 ekranlar için 22 euro, 86-116 ekranlar için 34 euro, 117-148 ekranlar için 40 euro, 148 ekran ve üstündekiler için 80 euro olarak belirlendi.

Öte yandan bandrol ücretleri radyo ve radyo alıcıları için 1-2 euro, videolar için 18 euro, set üstü medya kutuları (set top box) için 7 euro olarak tespit edilirken, televizyon ağırlıklı birleşik cihazlar için 9-21 euro, radyo ağırlıklı birleşik cihazlar için 1-18 euro ücret tahsil edilecek.

Bunların dışında kalanlar için de 2-18 euro bandrol ücreti tespit edildi. Ücretler, euro karşılığı Türk Lirası olarak alınacak.

Yurt dışından satın alınıp yolcu beraberinde getirilen telefonların IMEI kayıt ücreti 170 liradan 500 liraya yükselmişti. 👇

Karar Resmi Gazete'de: Yurt Dışından Getirilen Telefonlara Ödenen Harç 500 Liraya Yükseldi - onedio.com
Karar Resmi Gazete'de: Yurt Dışından Getirilen Telefonlara Ödenen Harç 500 Liraya Yükseldi - onedio.com

Bandrol ücreti sosyal medyanın da gündeminde: 'Neden Euro?'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir