Hangi Osmanlı Paşasısın?

-

Asırlarca 3 kıtaya hükmetmiş Osmanlı'da nice paşalar geldi geçti.  Bazıları padişahlardan daha çok konuşuldu. Bazıları günümüzde bile hala etkili. Peki sen tarih sahnesine kendi yer etmiş bu paşalardan hangisisin?

1. Öncelikle bir padişah seçelim sana.

Fatih Sultan Mehmet
Yavuz Sultan Selim
Kanuni Sultan Süleyman
II.Abdülhamit
II.Mahmut
IV. Murat

2. Şimdi de bir Osmanlı yemeği seç.

Hünkar Beğendi
Mutancana
Cevizli Paluze
Harem Güveci
Mücmeri Köfte
Dır Dır Kebabı

3. Şimdi de bir hat eseri seç.

4. Koskoca Osmanlı paşasısın. Nereye fethetmek isterdin?

Amsterdam
Paris
Moskova
Londra
New York
Tokyo

5. Söylenişi en güzel Osmanlıca kelime hangisi?

6. Osmanlı dönemine ait mimari eserlerden birini seç şimdi de.

Dolmabahçe Sarayı
Beylerbeyi Sarayı
Mostar Köprüsü
Selimiye Camii
Sultanahmet Çeşmesi
Topkapı Sarayı

7. Ata binmeyen paşa olmaz. Seç birini bakalım.

8. Son olarak Osmanlı'yı anlatan bu dizilerinden birini seç.

Diriliş Ertuğrul
Vatanım Sensin
Muhteşem Yüzyıl Kösem
Filinta
Elveda Rumeli
Kuruluş/Osmancık

Mustafa Kemal Paşa!

Sen Osmanlı döneminde yaşasan Mustafa Kemal Paşa olurdun. 

 Seni tanımlamak için tek kelime yetmez.  Ama en önemli özelliğin hangisi dersen, elbette idealist ve yenilikçi deriz. Sen zor zamanlarında ideallerinden vazgeçmeden imkansız işleri başarmak için gelmişsin dünyaya.  Mantığınla hareket eden son derece rasyonalist bir insansın. Kafan berrak. Ne yaptığını çok iyi biliyorsun ve çevreni de çok kolay etkileyebiliyorsun.

Enver Paşa!

Sen Osmanlı döneminde yaşasan Enver Paşa olurdun. 

Her şey önce sen idealist bir insansın. Hedeflerini belirliyor ve onun uğruna her şeyini geride bırakmaya hazırsın! Amaçların birçok insan tarafından tepki görse de pek umrunda olmuyor. Hayatta senin için siyah ve beyazlar var. Arasında bir renk yok. Kesinlikle ortayolcu biri değilsin. Azmin ve hırsınla birçok insanın hayranlığını kazanmış bir lidersin ama hırsın bazen gözlerini kör edebiliyor ve çevrene zarar verebiliyor.

Pargalı İbrahim Paşa!

Sen Osmanlı döneminde yaşasan Pargalı İbrahim Paşa olurdun!

Sen adalet timsali bir insansın. Çevrende haksızlıklara tahammülün hiç yok. Bu özelliğin nedeniyle de insanların sana güveni oldukça yüksek. Kimseyi hayalkırıklığına uğrattın görülmüş değil. Ayrıca sanat ve kültüre de oldukça önem veriyorsun. Estetik zevklerin de oldukça gelişmiş!

Sokullu Mehmet Paşa!

Sen Osmanlı döneminde yaşasan Sokullu Mehmet Paşa olurdun!

Sen bir kariyeristsin! Hayatının önceliği kariyerin. İşinde son derece titizsin. Başarıya odaklanmış durumdasın! Kariyer basamaklarını tek tek aşacak her türlü donanıma sahipsin. Gerektiğinde sorumluluk alabiliyorsun. Üstlerinin yetersiz olduğunu hissettiğinde bile öne çıkabiliyorsun. Dikkat et! Bu kariyerini sonlandırabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
furkan-bakirci1

Enver Paşa

isa-emre-acan

Mustafa Kemal Paşa!

adem-yalcin

Mustafa Kemal Paşa! Sen Osmanlı döneminde yaşasan Mustafa Kemal Paşa olurdun. Seni tanımlamak için tek kelime yetmez. Ama en önemli özelliğin hangisi dersen, elbette idealist ve yenilikçi deriz. Sen zor zamanlarında ideallerinden vazgeçmeden imkansız işleri başarmak için gelmişsin dünyaya. Mantığınla hareket eden son derece rasyonalist bir insansın. Kafan berrak. Ne yaptığını çok iyi biliyorsun ve çevreni de çok kolay etkileyebiliyorsun.

ege-rksj

Şey tarih bilgini nereden aldın ya da kimden öğrendin bilmiyorum ama Mustafa Kemal A. bir padişah değildir. Hiç olmamıştır. Lütfen kapaktaki fotoğrafı ve cevaplarda çıkan Mustafa Kemal cevaplarını düzelt. Çünkü bu ona bi hakarettir. O ki Türkiye'ye Cumhuriyeti, Kadınlara Saygı duymayı ön plana çıkaran insan böyle şeylerle adını lekeliyorsunuz. Sonra hiç bilmeyen okumayan insanlarımız adında paşa geçiyor diye onu padişah, şah, kral, falan sanıp olayları yanlış anlıyorlar.

thecrown

Mustafa Kemal Paşa!!

Başlıklar

et
Görüş Bildir