Hakkari'de 'Özel Güvenlik Bölgesi' İlanı

 > -

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bazı alanların 27 Eylül - 08 Ekim tarihlerinde "özel güvenlik bölgesi" olarak ilan edildiği bildirildi. Valilik, bu bölgelere girilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Valilikten yapılan açıklamada, il sınırları içinde bölücü terör örgütü ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda yaptığı terör ve yıldırma eylemlerinin, kentin sosyal ve ekonomik gelişmesini olumsuz etkilemeye başladığı belirtildi.

Bu eylemler nedeniyle vatandaşın, ekonomik, sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarını kullanmaktan mahrum kaldığı bildirilen açıklamada, günlük hayatları olumsuz etkilenen vatandaşların büyük mağduriyet yaşadığı aktarıldı.

Vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının sürdürülmesi, devletin ve milletin her türlü terörist tehdit ve saldırıdan korunması amacıyla, ilgili mevzuat çerçevesinde önlem alındığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu tedbirler kapsamında, 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nun 32/A maddesi gereğince, Şemdinli ilçesi sınırlarında bulunan, Kurigan Tepe-Bermeş Tepe-Hale Tepe-Hezir Bölgesi, Güneydağı Doğu Kısmı Bölgesi, Geniştepe bölgesi, Ginsitepe, Efkartepe, Kızgatepe bölgesi, Sarıselek-Koçyaylalı bölgesi, Lad Dağı Tahtakaya bölgesi, Kürü Tepe-Beyaztoprak Tepe Bölgesi, Kesikkaya Tepe Bölgesi, Sivri Tepe Bölgesi, Sersüviski Doğusu Bölgesi, Korsila Tepe Bölgesi, Küneberek Tepe-Beyazdağ Bölgesi, Karakol Tepe-Siyahtaş Tepe-Beyaz Tepe Bölgesi, Menader Tepe-Kalereş Tepe Bölgesi, Kola Deresi-Kırçimenlik Tepe-Bulanık Tepe Uzanımı Hattı Bölgesi, Nizar Tepe Bölgesi, 27 Eylül 2015 gününden 08 Ekim 2015 gününe kadar 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edilmiş olup vatandaşlarımızın belirtilen bölgelere izinsiz olarak girmesi yasaklanmıştır."

Valilik Uyardı

Öte yandan Hakkari Valiliği'nce, kent sınırları içinde "Özel Güvenlik Bölgesi" olarak ilan edilen bölgelere izinsiz girilmemesi konusunda vatandaşlara uyarıda bulunuldu.

Söz konusu bölgelerin, basın, valiliğin internet sitesi, köy muhtarlarına yapılan tebligat ve cami anonsları vasıtasıyla vatandaşlara duyurulduğunun belirtildiği açıklamada, Özel Güvenlik Bölgelerine girilmesi veya
çeşitli faaliyetlerde bulunulmasının hukuken yetkili makamlardan alınacak izinle mümkün olduğu vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Özel Güvenlik Bölgelerine yetkili makamlardan izin almadan giren ve
çeşitli faaliyetler gösteren vatandaşlarımızla karşılaşılmaktadır. İlimizde bulunan bölücü terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilerek bölgenin tamamen teröristlerden temizlenmesi, huzur ve güvenlik ortamının tekrar tesis edilmesi için vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermeleri, Özel Güvenlik Bölgelerinden özenle uzak durmaları can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın, valiliğimizce ilan edilen Özel Güvenlik Bölgelerine girmemeleri konusunda duyarlı davranmaları gerekmektedir."

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir